Saçkıran Bulaşıcı mıdır ? Saçkıran Hastalığına Ne İyi Gelir?

Saçkıran Bulaşıcı mıdır ? Saçkıran Hastalığına Ne İyi Gelir?

Saç kıran hastalığının bulaşıcı olup olmadığı ve bu hastalığa neyin iyi geldiği bu hastalığa yakalanan kişiler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında başı çekmektedir. Saç kıran hastalığına en çok stresin neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de stresten mümkün olduğunca uzak durmak bu hastalığın yaşanma riskini azaltacaktır.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olan Kişilerin Saç Kırana Yakalanma İhtimali Daha Yüksek Oluyor

Buna ek olarak bu hastalığa yakalanan kişilerin bağışıklık sisteminin diğer insanlara göre daha zayıf olduğu ortaya konmuş. Bu nedenle bu hastalığa iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de bağışıklık sistemini güçlendirmek adına önlem almak olacaktır. Kişiler bol bol C vitamini tüketerek, yoruldukları zaman dinlenerek, beslenmelerine dikkat ederek bağışıklık sistemlerini kolayca güçlendirebilirler. Saç kıran da dahil olmak üzere diğer hastalıklardan da korunmanın en kesin ve de en etkili yöntemi budur.

Saç Kıran Hastalığı Yüksek Oranda Bulaşıcı Bir Hastalıktır

Saçkıran berberden bulaşır mı diye sıkça insanlar tarafından sorulmaktadır. Cevap ise evet. Saç kıran hastalığına neden olan etken oldukça bulaşıcıdır. Bu nedenle özellikle berberler gibi toplumun kullandığı alanlarda hijyene fazladan önem göstermekte fayda vardır. Bu durum yalnız saç kıran hastalığı için geçerli değildir. Pek çok bulaşıcı olan hastalık herkesin kullanımına açık olan yerde bulaşmak için uygun bir ortam olmuş olur. Çünkü kimin ne virüsü ya da hangi bakteriyi taşıdığını bilemezsiniz. Bazı hastalıklar vardır kişilerinin kendilerinin bile haberi olmadığı halde çeşitli bakteri ve de virüsleri vücutlarında taşıyor olabilirler. Fakat kendilerinde semptomlar görülmez ve de çevresindeki kişilere bu hastalıkları bulaştırabilirler.

Peki Saç Kıran Hastalığı Nasıl Bulaşıyor?

Saçkıran nasıl bulaşır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Genellikle toplumun kullanımına açık olan yerlerde saç kıran hastalığının bulaşması için uygun ortam oluşmuş olur. Buna ek olarak kişilerin aynı tarağı kullanması, kişilerin saç hijyenlerine dikkat etmemeleri gibi etkenler de saç kıran hastalığının bulaşmasına neden olur. Saç kıranı olan bir kişiyi tanıyor iseniz, onunla birebir temasa geçtiğiniz zamanda da saç kıranın size bulaşma ihtimali çok yüksektir.

Saç Kıran Hastalığının Bulaşmaması İçin Ne Gibi Önlemler Alınması Gerekir?

Buradan da kişilerin özel eşyalarını başka insanlar ile paylaşmaması gerektiğini, özellikle toplumun kullanımına açık olan yerlerde hijyene fazladan önem gösterilmesi gerektiğini, saç kıran hastalığı olan kişilerden kibarca uzak durulması gerektiği ve saç kıranı olan kişilerin de topluma saygı göstererek mesafeyi korumaları gerektiği çıkarımını yapmaktayız. Bütün bu önlemlerden aynı zamanda saçkıran hastalığına ne neden olur sorusuna cevabı da bulmaktayız. Bütün bu önlemlerin alınmaması saç kıran oluşması için yeterli bir sebep olmaktadır. Bu önerilere yalnızca saç kıran problemi olan kişiler değil, aynı zamanda sağlıklı olan kişilerin de dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin saç kırana yakalanması işten bile değil.

Saç Kıran Hastalığına Adeta Doğal Bir İlaç Olan Sarımsağın Saçlara Faydaları Nelerdir?

Saçkıran sarımsak tedavisi bu hastalık için uygulanan hem en kolay hem de en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem sarımsağın içerisinde yer alan etken maddelerin etkileri sayesinde olur. Sarımsak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçları en dipten en uca kadar sağlıklı bir şekilde besler. Saç köklerini besler. Çıkan saçların gür olmasını sağlar. Saç uçlarındaki kırıkları onarır. Saça içten nem verir ve bu nem sayesinde kuruluk derdi de ortadan kalkmış olur. Sarımsak aynı zaman saç derisine de faydalıdır. Saç derisi hastalıklardan en çok görülen kepek hastalığı için sarımsağın kullanılması çok etkili olmaktadır. Kişiler kısa süre içerisinde saç problemlerine çözüm bulabilmektedirler. Bunun için sarımsaktan doğru şekilde ve düzenli aralıklar ile faydalanılması gerekmektedir. Düzenli aralıklar ile sarımsak uygulamadığınız zaman bir nevi sarımsağın faydalarını sıfıra indirgemiş olursunuz. Bu nedenle bunu yapmanız önerilmez.

Saç Kıran Hastalığının Tedavi Süresi İçin Bir çok Farklı Etmen Önemli Rol Oynuyor

Saçkıran ne kadar sürede geçer sorusu sıkça sorulmaktadır. Fakat bu sorunun cevabının net verilmesi mümkün değildir. Bunun sebebi ise herkesin hastalığın şiddetinin, hastalığın ilerleme durumu, kişilerin bünyelerinin farklı olmasıdır. Aynı zamanda da kişilerde aynı hastalığın görülmesi, kişilerin aynı nedenden dolayı hastalanmış oldukları anlamına gelmez.

Saç Kıran Hastalığı İçin Kişilere Özgü Olan Tedavi Yöntemleri Tercih Edilmelidir

 Örneğin iki kişi saç kıran hastalığından muzdarip olabilir. Bir kişi stresten ötürü saç kırana yakalanmış iken diğer kişi genetik sebeplerden dolayı saç kıran ile savaşıyor olabilir. Bu iki kişinin aynı tedavi yönteminden faydalanması ve aynı süreler ile iyileşme görmeleri mümkün değildir. Zaten kişilerin doktora gitmelerinin gereği de budur. Kişiler doktora gittikleri zaman kişisel olarak tedavi olma şansına erişmiş olurlar. Kendilerine özgü olan tedavi yöntemlerinden faydalanmış olurlar. Bu kişilerin kendi sağlıklarını tehlikeye atmamaları açısından oldukça önemli bir noktadır. Aksi halde bilinmeden uygulanan tedavi yöntemleri kişileri daha sağlıklı yapmaktan çok daha sağlıksız yapabilir.

Saç Kıranı Hızlıca Geçiren Sarımsak Kürü Tarifi

Berberlerin saçkıran tedavisi olarak da anılan halk arasında sıkça uygulanan yöntemlerden bir tanesi sarımsak tedavi yöntemidir. Bu tarif hem uygulaması çok kolay hem de malzemelerini bulmakta zorlanmazsınız. Hatta bu malzemelerin çoğu kişinin evinde hazır olarak bulunduğunu düşünüyoruz. Bu tarifi uygulamadan önce saçlarınızın temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kirli saçlarınıza hiçbir şey sürmeyin.

Tarifi hazırlamak için 6 diş sarımsakları soyun ve de güzelce ezin. Ezilmesinin daha kolay olmasını sağlamak amacı ile sarımsakların üzerine tuz ekleyebilirsiniz. Ezdiğiniz sarımsakları saç kıran olan bölgeye uygulayın. Saçların diğer bölgelerinde de eğer dökülmeler varsa buralara da sarımsak uygulayabilirsiniz. Saçlarınızda sarımsakları en az 30 dk kadar bekletin. Süre dolduktan sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Bu maskeden yeterli verimi almak istiyorsanız haftada en az 3 kere bu tarifi uygulamanız gerekiyor. Aynı zamanda muhakkak yemeniz gereken sarımsakları da yiyerek saçlarınıza içten destek olmanız gerekir. Bu dönemde stresten uzak kalmak da saç kıran hastalığının ilerlemesinin önüne geçecektir.

Saç Kıran Tedavisi Uygularken Saçta Sarımsak Kokusu Kalır Mı? Bu Durumun Önüne Geçmek İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Sarımsaklar saçta koku bırakabilir. Bu durumun önüne geçmek isteyen kişiler saçlarını birden fazla kere şampuanlamalıdırlar. Dilerseler saçlarına dip bölgelere gelmeyecek şekilde parfüm sıkabilirler. Fakat parfüm kesinlikle saç derisine özellikle de saç kıran olan bölgeye gelmemelidir. Aksi takdirde kişilerin saçlarının daha çok dökülmesine neden olacaktır. Bizler zaten saçı bir iki kere şampuanladıktan sonra kokusunun tamamen ortadan kalktığını düşünüyoruz bu nedenle de parfüm gibi fazladan ürünlerin uygulanmasına gerek yoktur. Saçlarınızda koku kalmaması için şampuanın saçınızda bekleme süresini artırabilirsiniz ve bol su ile yıkayabilirsiniz. Bunun dışında fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Saç dökülmenizi de tedavi ettiği düşünüldüğü zaman, sarımsak kokusunun devede kulak kaldığını söylesek yanılmış olmayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.