Kuşburnu Faydaları Ve Zararları?

Kuşburnu Faydaları Ve Zararları?

Kuşburnu faydaları nelerdir; kuşburnu doğanın bizlere sunduğu çok eski yıllardan bu günümüze gelen şifa kaynağı bitki türüdür. Lokman hekimler ve uzmanların, insanlar için kuşburnu faydalarını araştırmalarıyla, günümüze kadar taşımışlardır , şifa kaynağı kuşburnu faydaları, zararları, kuşburnu çayı olmak üzere bilgilendirmişler ,kuşburnu çayı zayıflamaya yardımcı olur, diyetisyenler tarafından da diyet çayı olarak önerilir. Kuşburnu faydaları vücudumuza ne gibi etkiler sağladığı, fazla tüketildiğinde nasıl zararlar verdiğini tanıyalım.

Kuşburnu Faydaları Nelerdir ?


Kuşburnu Faydaları Nelerdir ; kuşburnu, Yabangülü bitkisinin çeşitli türlerinin bir meyvesidir. Sonbaharda toplanır içi tüylüdür. Ateş, halsizlik, safra hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlıklara iyi gelen bir meyvedir. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlara da çok iyi gelmektedir. Kuşburnu çayının dışında bu meyvenin reçeli, marmelatı, meyve suyu da yapılabilir.
⦁ Bol miktarda C vitamini içerdiğinden gribal enfeksiyonlara çok iyi gelir,
⦁ Vücuttaki halsizliğe bitkinliğe birebirdir,
⦁ A vitamini de içerdiğinden, ciltte tonik ve besleyici özelliğe sahiptir,
⦁ Safra kesesi, bağırsak gibi hastalıklarda önemli yeri vardır,
⦁ Bağışıklık sistemini güçlendirir,
⦁ İdrar söktürücüdür,
⦁ Düzenli kullanıldığı takdirde kabızlığı önler, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur,
⦁ İçerisinde ki güçlü antioksidanlarla kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini de engeller,
⦁ Kansızlığı da iyi gelir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır ?

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır: Kurutulmuş olan kuşburnu meyvesini iyice yıkayıp temizledikten sonra, kaynayan bir miktar suya bir avuç atılır on veya on beş dakika birlikte de kaynatılıp demlenmeye bırakılır. Ve sıcak bir şekilde tüketir. Kuşburnu çayı , tüketildiği zaman vücuttun, tuzunun fazlasını ve suyun atılmasına yardım eder, egzersiz ve diyet çizelgesinin yanı sıra kullanıldığında sağlıklı bir şekilde zayıflama ya yardımı olacaktır.

Kuşburnu Marmelat Yapımı!

Kurutulmuş olan kuşburnu meyvesini iyice yıkayıp temizledikten sonra; tencereye su ekleyerek iyice yumuşayana kadar haşlanır,
İki yada üç defa süzgeçten tortu kalmayacak şekilde geçirilir,
Süzülen kuşburnu şekeri ile birlikte tencereye alınır yarım saat daha kaynatılır,
Sıcakken kavonozlanır karanlık bir yerde saklanır veya iyice soğuduktan sonra buzdolabında koyulup muhafaza edilir ,afiyet olsun.

Kuşburnu Zararları?

Kuşburnu zararları, fazla tüketildiğinde yan etkileri olabilir vücudumuza yorgunluk uykusuzluk gibi sersemleşmek gibi , kusmaya neden olabilir veya aşırı bulantıya sebep olabilir ,kabızlık veya isal . baş ağrısına veya mide de kramp olabilir , fazla tüketildiğinde bu tür yan etki gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.