Renkli Erişte Nasıl Yapılır?

Renkli Erişte Nasıl Yapılır?

Renkli erişte nasıl yapılır, eski zamandan bu zamana gelen renkli erişte yada sebzeli erişte olarak ta bilinen erişte; kesme, makarna diye bilinen bu güzel doyurucu yiyecek, ananelerimizin, annelerimizin yada babaannelerimiz köylerde uygun olan zamanda komşular veya akrabalarıyla bolca yaparak. Kırmızı pancarlı, domatesli, ıspanaklı, bal kabağı , havuçlu, zerdeçallı, kapya biberli ,çörek otlu, gibi mevsime uygun olan sebzelerle , doğal organik el yapımı renkli erişte sebzeli erişte yaparak kimi zaman köy pazarlarında satış yaparlar. Kimi zamanda yakınlarına gönderirler , bu güzelim yiyecek her manasıyla sofralarımızı şenlendirir . Özellikle küçük çocukların severek yedikleri, renkli erişte nasıl yapılır.

Renkli Erişte Tarifi ?

Renkli erişte tarifi, renkli erişte nasıl yapılır önce mevsime uygun sebzeler seçilir, daha sonra malzemeler hazırlanır ve böylelikle renkli veya sebzeli eriştelerimiz hazırlanır kışlık eriştemizi hazırlamış oluruz. Tabii bu kadar renkli eriştemizde nasıl saklayacağımız konusuna gelirsek ,bez torbada saklamamız uygun olacaktır bozulmaz ve küflenmez.

Malzemeler:

*2 Kilo un

*10 Büyük yumurta

*100 Gr sıvı yağ

*2/3 (Yarım )bardağı süt veya su

*2 Yemek kaşığı tuz

Renkli Erişte yapımı :

Renkli erişte yapımı , mevsime uygun olan sebzeyi alıyoruz ıspanak ,pancar gibi istediğiniz sebzeyi aldıktan sonra püre haline getirip , suyu alınmış bir çay bardağı püremizi hamurumuza ilave ediyoruz, zerdeçallı yapmak istersek bir buçuk çay kaşığı ekliyoruz , çörek otlu isterseniz göz kararına göre ekliyoruz. Geniş bir kapta unumuzu eliyoruz daha sonra, tuzumuzu serpiştiriyoruz, unumuzun ortasına yuvarlak olacak şekilde açıyoruz ve yumurtaları kırıyoruz. Sıvı yağımızı üç veya dört yemek kaşığı koyduktan sonra biraz su ekliyoruz yumurtalarla unu karıştırıyoruz ve dıştan içe içten dışa bir güzel karıştırıyoruz.
Gerekirse biraz su ekleme yapıyoruz , yumuşak olmayacak bir hamur elde ediyoruz ,çok taş gibide olmayacak orta sertlikte . hamurumuz hazır olduktan sonra iki üç saat serin bir yerde dinlendirelim . Hamurumuz artık hazır, yumruk şeklinde koparalım ve açalım bir bez üzerinde hafif kalan nemi ön arka yaparak alalım, kuruyan hamurumuzu bir kaç şerit halinde enine olacak şekilde keselim ve daha sonra eriştelerimizi kesmek istediğiniz gibi minik üçgen pancarlısına çok yakışır, yada klasik olacak şekilde kesebiliriz . Fırınımızı 180 derece ye ayarlayıp ısıtalım ve kapağı açık olacak sekiz veya dokuz dakika kurutalım. Bir gün boyunca temiz bir bez üstünde bırakalım ve yine hatırlatalım, bez torbalarda muhafaza edelim.

Renkli Erişte Nasıl Pişirilir ?

Renkli erişte nasıl pişirilir , bir tencere içine sıvı yağ veya tereyağı ekliyoruz, yağ ısınınca renkli eriştemizi rengi dönünceye kadar kavuruyoruz kavurulan renkli erişte ye sıcak su ilave ediyoruz tuzunu ekleyip suyunu çeken renkli eriştemizi demlendiriyoruz.

Renkli Erişte Haşlama tarifi ?

Renkli eriştemizin , bir diğer pişirme tekniği olarak haşlama tarifi. Tenceremize su ekliyoruz, kaynamasını bekliyoruz kaynayan suya bir tutam tuz ve eriştelerimizi ilave ederek yumuşayana kadar pişiriyoruz, istenilen kıvama geldikten sonra eriştelerimizi süzgeç ile süzüyoruz daha sonra tenceremizi ocağa alıyoruz sıvı yağ veya tereyağı ekleyip bir tur çeviriyoruz renkli eriştelerimiz yemeğe hazır.

Not : Dilerseniz servis sırasında içine ceviz ekleyebilirsiniz ve güzel bir dip sos ile servis edebilirsiniz deneyeceklere afiyet olsun:)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.