Migren Nedir Neden Olur?

Migren Nedir Neden Olur?

Migren nedir neden olur, sürekli gelen baş ağrıları ve bununla beraber kan damarlarının genişlemesi ve sinir liflerinden çeşitli kimyasal maddelerin salınması sonucunda ortaya gelmektedir. Baş ağrısı anında şakak bölgesinde hemen derinin altında yer alan bir atar damar genişler.  Bu damarın genişlemesi enflamasyona, ağrıya ve damarın daha fazla genişlemesine yol açan kimyasalların salınmasını sağlar.

Migren Tedavisi Nasıl Olur?

Migren tedavisi nasıl olur, migren tedavisi iki şekilde yapılabilir. Ağrıya bağlı olan ağrı kesiciler kullanabilir, geçici olarak. Korucu tedavide kullanılan ilaçlar ise, bu tür ilaçlar ise migren ataklarının sıklığını azaltmak için günlük olarak yapılan tedavilerdir. Tedavi süreci kişinin baş ağrısının sıklığına göre yapılır. Hamile olan kişiler için migren ilaçları zararlı olabilir. Doktorunuz tavsiye etmediği taktirde ilaç kullanmayınız.

Migren Nasıl Geçer?

Migren nasıl geçer, günlük bol su tüketimi migren ataklarını önleyebilir. Aynı zamanda baş bölgesine soğuk komplekste yapılabilir. Bunun yanı sıra baş ve şakak bölgelerine lavanta yağı yada okaliptüs yağı sürülebilir. Bu tarz uygulamalar migren ağrıları rahatlatabilir. Kişiye her ağrının şekli farklı olur. Herkese her yöntem iyi gelmeyebilir. Bunun için doktorunuza mutlaka danışmayı unutmayın.

Migren Belirtileri

Migren belirtileri nelerdir? herkese göre belirtilerde değişiklik gösterebilir. Başlıca belirtileri örnek alacak olursak,

 • Migren belirtilerinde en çok ağrı şakak, ense, alında olabilir yada tek bir bölgede de olur.
 • Migren belirtilerinde kendini bir kaç gün önceden gösterebilir yada ilerleyen zaman diliminde şiddetli bir ağrıya dönüşebilir.
 • Migren belirtilerinde en yaygın görülen belirti ışıktan, sesten rahatsız olmaktır. Hastalar genelde olarak sessiz ve karanlık ortamda durmayı tercih eder.
 • Migren belirtilerinde bulantı ve kusma da ağrıya yöneliktir.
 • Migren belirtilerinde bazı hastalarda bulantı kusmaya yanı sıra baş dönmesi de eklenebilir.
 • Migren ağrısı nedeniyle günlük işlevlerini hastalar yerine getiremez.
 • Migren ağrılarında kişide iştah değişikliği, tatlı yeme isteği istetir.
 • Migren ağrısı göz önünde uçuşan parlak cisimler ve bulanık, çift görme sorunları da baş gösterir.
 • Ayda bir atak geçirilebilir yada hastalar haftada 2-3 kez baş ağrısıda olabilir.
 • Migreni olan hastanın koku duyusu artar.
 • Migren olan bir hastada sinirlilik, depresif ruh hali, mutsuzluk gibi ruhsal durumlar görülebilir.
 • Migren nadiren günlük baş ağrısı yapabilir.

Bu tarz durumlarınız var ise hemen bir hekime gitmenizi tavsiye ederiz.

Migren Nasıl Ortaya Çıkar?

Migren nasıl ortaya çıkar, öncelikle her baş ağrısı migren değildir. Yukarıda belirttiğimiz maddeler var ise migren hastası olabilirsiniz. Türkiye’de yapılan genellemede en çok kadınlarda görüldüğü söyleniyor. Her 4 kadına karşı 1 erkekte migren bulunuyor. Ailede bulunuyorsa aile fertlerinde olma riski yüksek oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.