Ciltte Aşırı Yağlanma Neden Olur?

Ciltte Aşırı Yağlanma Neden Olur?

Cilt yüzeyinde yağlanmaya neden olan faktörler, cildin kendi fizyolojik yapısıyla ilgili olmakla beraber bazı çevresel etmenleri de içermektedir. Tıpkı kuru ciltlerde olduğu gibi mevsimsel faktörler, beslenme şekilleri gibi pek çok konu yağlı cilt tipi üzerinde de etkili olmaktadır.

Ciltte aşırı yağlanma, şu nedenler ile oluşmaktadır:

 • Beslenme alışkanlıkları içerisinde çok fazla yağlı gıda tüketimi olması
 • İlaç kullanımlarının yan etkisi olarak ciltte yağlanmanın oluşması
 • Ergenlik dönemi içerisinde hormon değişikliklerinin meydana gelmesi
 • Farklı sebeplerle hormon dengelerinde değişiklik meydana gelmesi
 • Kozmetik ürünlerinin çok sık kullanılması
 • Cilt temizlemeye ya da nemlendirmeye yönelik kullanılan ürünlerin yağ oranının fazla olması

Tüm bu faktörlerin yanı sıra her cilt tipi kendi karakteristik özelliğini taşıdığı için yağlı ciltler de fizyolojik olarak belirlenmektedir. Fakat bu yağ oranına ya da miktarında değişiklik yapılabilmektedir.

Yağlı Cilt Sonucu Ortaya Çıkan Problemler

Yağlı ciltlerdeki sorunlar, ciltte oluşan yağ oranının artması sonucu meydana gelmektedir. Bu sorunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sivilce oluşumu, özellikle hormonlara bağlı olarak ciltteki yağ oranının artması ile sivilce, akne oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu yağlanmanın karaciğer bölgesinde olduğu durumlarda bazı ilaçlar yardımıyla cilt kuruluğu sağlanabilmektedir.
 • Gözeneklerin görünümü, yağlı ciltlerde çok belirgindir. Bunun için gözenek sıkıştırıcı maskeler ya da tonikler uygulanabilmektedir.

Bu sorunlar, hem yağlı ciltlerin sonucu oluşmakta hem de bu sorunlar sebebiyle ciltte yağlanma meydana gelmektedir. Bunun için cilt problemleri tedavi edilirken seçilen ürünlerin yağ oranı ya da yağ dengeleri önem arz etmektedir.

Yağlı Ciltlerin Bakımı

Cilt yağlarının giderilmesi, rutin bakımların cilt tipine uygun olarak yapılmasıyla mümkün olmaktadır. Aksi durumda yağlanma sorununun çözülmesi yerine ciltteki yağ oranında artış meydana gelmektedir.

Ciltte aşırı yağlanma söz konusu olduğunda, hormon dengelerine ilişkin bir test yaptırılması daha doğru müdahale edilmesine destek olacaktır. Örneğin akne oluşumunun tedavisinde ciltteki yağ oranı daha dengeli bir seviyeye çekilmektedir.

Rutin bakımlarda kullanılan nemlendiricilerin de yağlı ciltlere uygun emilimi sağlayan nemlendiriciler olması gerekmektedir. Standart nemlendiriciler yağlı ciltler üzerinde olumlu etki göstermemenin yanı sıra cildin yağ oluşumunu da arttırabilmektedir.

Makyaj ürünleri kullanılırken yağlı ciltlerin makyaj bazı kullanması gerekmektedir. Cildin yüzeyine doğrudan uygulanan fondötenler yağlı yapıları sebebiyle cilt yüzeyindeki yağın artışına sebep olmaktadır.

Maden Suyu ile Ciltteki Yağlanma Önlenebilir Mi?

Cilt yağlanmasının önlenmesinde maden suyu kullanımı aynı zamanda cilt yüzeyinde tonik işlevi göstererek siyah noktaların da giderilmesini sağlamaktadır. Günlük bakım ürünleri içerisine yerleştirilebilen maden suyu, cildin kadifemsi bir görüntü elde etmesine de destek olmaktadır.

İçerdiği vitamin ve mineral değerleri sayesinde maden suyu, ciltteki nem oranını dengelemektedir. Aynı zamanda akneye ilişkin şikayeti bulunanların da akne oluşumunda azalma görmelerini sağlamaktadır.

Aşırı Cilt Yağlanmasının Önlenmesinde Maskeler

Ciltteki aşırı yağlanmaya karşı maske uygulaması, ciltteki nem oranını da sağlaması yönünden güvenilir olmalıdır. Bunun için sunulan maske önerileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aspirin maskesi; 1 çay kaşığı ölçüsünde aspirin, kuru maya ve oksijenli su karışımının yüze uygulanmasıdır. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından durulama gerektiren maske haftalık kullanıma uygundur.
 • Beyaz kil maskesi; en etkili cilt dengeleyicilerden biri olan kil maskesinin uygulanması esnasında herhangi bir mimik hareketi yapılmamalıdır.
 • Limon, bal maskesi; 1 tatlı kaşığı oranında limon ve bal içerisine süt eklenerek maska yapılmaktadır. Diğer maskelerden farklı olarak iki haftada bir uygulanması gereken maskede sütün yağsız tercih edilmesi gerekmektedir.

Ciltte aşırı yağlanma konusunda önleyici etkiler sunan bu maskeler dönüşümlü olarak da uygulanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.