Andız Pekmezi Nedir ?Faydaları? Zararları?

Andız Pekmezi Nedir ?Faydaları? Zararları?

Andız pekmezi, adı pek duyulmamış olsa da faydalarını duyduğunuzda baş ucunuzdan ayırmayacağınız bir pekmez olacaktır. Andız pekmezi, kendine has lezzetleri olan, ülkemizin Akdeniz bölgesinde üretilen bir pekmezdir. Andız pekmezi, andız ağacı kozalaklarından üretilmektedir. Andız ağacı, çam ağacı familyasına ait bir ağaç türüdür. Ekim-kasım ayında olgunlaşan muhteşem andız kozalaklarının toplanıp işlem görmesiyle oluşmaktadır. Pekmez dedik ama andız pekmezinin tadı öyle bildiğimiz pekmezler gibi değil. Bu pekmez daha acımtırak ve sert bir tada sahiptir. Andız kozalakları vücudumuz için gerekli birçok vitamin, mineral ve esansiyel yağlar içermektedir. Andız pekmezi genellikle sabahları bir kaşık yenilerek ya da bir bardak ılık suya karıştırılarak içilir. Şimdi de bu muhteşem ürünün faydalarını saymaya başlayalım.

Andız Pekmezi Faydaları?

• Andız pekmezi tam bir antioksidan özelliği taşır. Bu sayede vücudumuzu hasta olma riskinden korur. Eğer olduysak da iyileşme sürecini hızlandırır. Antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu toksinlerden arındırır ve vücudumuzdaki kötü mikropların dışarı atılmasına yardımcı olur .

• Andız pekmezi içerdiği esansiyel (uçucu) yağlar ve E vitamini sayesinde ağızda çıkan yara ve aftlara da çok iyi gelmektedir. Bu nedenle sabahları bir bardak su ile karıştırılarak içilebilir. Yaraların çok hızlı bir şekilde iyileştiğini göreceksiniz.

• Andız pekmezi, akciğerleri temizler ve doğal balgam söktürücüdür. Astım, bronşit ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Nefes darlığı problemi olan hastalara da çok iyi gelmektedir .

• Andız pekmezi, kan yapıcı özelliği sayesinde kansızlığa çok iyi gelmektedir. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Her sabah bir kaşık aç karnına kullanılması tavsiye edilir.

• Kan yapıcı özelliğe sahip andız pekmezi, kalp damar hastalarına çok iyi gelmektedir ve bu hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

• Kanın temizlenmesine yardımcı olan andız pekmezi; karaciğer, dalak, böbrek gibi organlarımızın işlevlerinin hızlanmasına ve organlarımızın sağlığının korunmasına destek olur.

• Alerji hastaları, özellikle alerjik astım bronşit hastalarını da çok iyi gelmektedir. Onların rahatlamasına ver rahat nefes almalarına yardımcı olur.

• Özellikle E vitamini açısından zengin olan andız pekmezi, saç sağlığımızın korunmasına ve saç dökülmelerine karşı oldukça etkilidir.

• Andız pekmezi, çoğu insanın hayatında yaşadığı idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da savaş vermektedir. Özellikle iltihap oluşumunu önlemektedir.

• Andız pekmezi, tam bir sindirim sistemi düzenleyicisidir. Kabızlık ve ishal gibi yaşanan problemlerin önüne geçmektedir.

• Sindirim sistemimizi düzenleyen andız pekmezi, ödem ve şişkinliği önlemeye de yardımcı olmaktadır.

• Andız pekmezi, böbrek taşının düşmesine ve tekrar oluşmamasına da yardımcı olmaktadır.

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Öncelikle olgunlaşıp andız ağacının dibine düşen andız kozalakları toplanır. Toplanan kozalaklar birer birer bir çekiç yardımıyla kırılır. Kırılan meyveler en az üç gün boyunca su içinde bekletilir. Üç günün sonunda bir tülbent yardımıyla suyu süzülmektedir. Daha sonra bildiğimiz pekmez yapımında olduğu gibi çıkan andız suyu kaynatılmaktadır. Bu şekilde koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Kaynatılan andız suyu pekmez kıvamına geldiğinde ateşten alınır. Çıkan pekmezi bir kavanoza koyup saklayabiliriz. Herkese afiyet olsun.

Andız Ağacı ve Kozalakları

Andız Pekmezi Zararları?

Andız pekmezinin insan vücuduna karşı bilinen bir zararı yoktur, fakat yine de kronik hastalar, astım hastaları ve alerjik hastaların doktorlarına danışıp kullanmalarında yarar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.