Uçuk Nedir Nasıl Bulaşır?

Uçuk Nedir Nasıl Bulaşır?

Uçuk; günlük yaşantımızda karşıdan bakıldığında insanların tuhaf bir durum algıladığı dudak veya başka yerlerde de çıkabilen bir virüs çeşididir. Bilimsel ismi HSV-1 olarak geçer. Herpes simplex; deri yoluyla bulaşması sebebiyle oluşan bu virüs hastalığı bir ömür boyu tekrar eden viral bir enfeksiyondur. Herpel genatalis; cinsel bölgede uçuk adına verilen adıdır. Herpes labialis; dudakta oluşan uçuk adıdır. Uçuk diğer adıyla herpes virüsü olarak geçer bulaştığında bir kuluçka dönemi geçirir bu da uzmanlar tarafından incelenen 2 ile 14 gün arası bu kuluçka dönemine yatmaktadır. Dört beş gün içinde de uçuk ortaya çıkar. Herpes virüsü; beyinde, bazı organlarda, gözlerde ve ağız içi yaralarda görülebilir .

Uçuk Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Uçuk virüsü nasıl bulaşır; bir anda deri veya vücut mukozaların daki çatlaklardan bulaşabilir. Yakın temas, fiziksel temas, cinsel ilişki, öpüşme, sarılma, örneğin aynı havluyu ya da mutfakta bulunan devamlı temas olan kettle, çaydanlık, fırın bu tür eşya ile de bulaşma olasılığı vardır. Hava yoluyla da uçuk virüsü bulaşır ve vücutta bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle B12 vitamini eksikliğinden bulaşma riski de olabilir, zaten vücudun ihtiyacı olan mineraller ve vitaminler olmadığı sürece her türlü hastalığa vücudumuzun yenik düşeceği malulen bellidir, bağışıklık sistemini güçlendirmek her insan için çok önemlidir .

Uçuk Dudakta Patlarsa Neler Yaşanabilir ?

Uçuk dudakta patlarsa neler olabilir; uçuk kabarcıkları ülsere neden olabilir, bu dönem içinde uçuk çok ağrılı geçer vakit geçtikçe çok kurumaya başlayacaktır ve ve çatlamalara neden olacaktır, uçuktan sızıntı akabilir ve açılarak görüntü kirliliğine neden olabilir, uçuk belli bir zaman sonra kurumaya başlayacaktır ve daha küçülecektir zamanla da geçecektir.

Uçuk Tedavisi Nasıl Olur?

Uçuk için tedavi; doğal bitkiler ve besinler bulunmaktadır; bal, sirke , sarımsak, aloe vera, nane yağı, süt . Aloe Vera cilt için çok faydalı bileşenler içerir ve cilt uçuklarına etkilidir. Bal uçuk olan dudak bölgesine uçuğun üstüne sürülür ve uçuğu yavaş yavaş kurutur, sarımsağın antiseptikdir antiviral özelliklere sahip olan sarımsak vücuttaki şişkinliği indirir ve iyileşmeyi hızlandırır bugün için 1 diş sarımsağı ezerek 5 dakika boyunca uçuk olan dudak bölgesine koyarak bekletilir bu işlem uçuk geçene kadar her akşam tekrar edilebilir. Sirke uçuğu geçirmek için çok eski dönemlerden beri kullanılan farklı bir yöntemdir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde uçuğun çıkmasına neden olan virüsü kurutarak öldürür. Süt, bize en yakın olan hatta dolabımızda her zaman bulunan sütümüzü bir pamuk yardımıyla süte batırdıktan sonra 5 dakika kadar uçuk yarasının üstünde parmağımızı tutalım geçinceye kadar hergün tekrarlayalım bu da doğal yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Nane yağı da antiviral etkiye sahip olduğundan uçuk yarasının çıkacağını fark ettiğimizde bir iki damla pamuğa damlatarak yara olan bölgeye sürelim ve geçene kadar tekrar edelim tabii ki başka yöntemler de vardır bunlarda merhemler ve antiviral kremlerdir. Uçuğun çıktığı yerde kaşıntı acı veren rahatsızlık durumlarında bu kremleri kullanabilirsiniz tabii ki uzman bir doktora danışmadan ya da muayene olmadan bu tür kremleri kullanmak da sakıncalı olabilir. Uzman bir doktora görünmek sağlık açısından daha iyi bir tedavi olmanıza yardımcı olacaktır. İsterseniz uçuk tedavisini soğuk kompleks uygulayabiliriz, kabuklanmayı ve kızarıklığı gidermeye yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırabilir bu yöntemi de denemekte fayda vardır uçuğa etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.