Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı, iltihaplı bir bağırsak hastalığı olarak bilinir. Ağızdan anüse kadar sindirim sistemi ile ilgili kronik bir hastalıktır. Aynı anda birkaç farklı bölümde iltihaplar kendini göstererek hastanın ağrısının ağırlaşmasına, ataklar geçirerek bağırsakta olan iltihabın etkisine göre farklı durumlarda ortaya koyabilir. Bu hastalığın bulaşıcı olduğu uzmanlar tarafından araştırılsa da kanıtlanmamıştır. Her yıl 100.000 kişiden 8’i veya 9 kişi bu hastalığa yakalanma ihtimali vardır. Bu hastalığın her yaş grubunda olması görülebilir. 10,20, 45, 65 yaş arasında da bu hastalık görülebilir. Bağırsak hastalığı olarak daha çok bilinmektedir. Bu hastalığın üç belirgin tipi görülmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz; inflamatuar crohn, fibrostenoze crohn, fistülize crohn olarak bilinir.

Crohn Hastalığı Belirtileri?

Crohn hastalığı belirtileri, karında şişkinlik oluşması ,halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, kusma, iştahsızlık, uyku düzeninin bozulması ve uyuklamak, sebepsiz yere ateşlenme, karın ağrısı çoğunlukla sağ alt bölgesindeki ağrı, kanlı ishal crohn hastalığı bu belirtilerin saydığımız şekildedir ancak bu belirtiler farklı hastalıklar belirtileri de olabilir. Bağırsakla ilgili bir problem yaşıyorsanız uzman bir doktora gidip erken teşhis konulup tedaviye başlanması sağlık açısından çok önemli bir durumdur. Olası komplikasyonları hastalığın ilerleyişine göre de ortaya çıkabilir. Anlamsız eklem ağrıları (artrit), deri iltihapları, göz iltihapları (üveit), bağırsaklarda kanama, apse, bağırsak kanseri riski crohn hastalarında daha yüksek olabilir.

Crohn Hastalığı Teşhisi Nasıl Anlaşılır?

Crohn hastalığı teşhisinin anlaşılması için uzman bir doktorun kontrolü ve muayenesinden geçerek, hastanın geçmiş şikayetleri ile birlikte doktorun yönlendireceği bilgi ve teknikler kullanılabilir:

.Röntgen filmi ,manyetik rezonans görüntüleme ( mr),

. Endoskopi , kolonoskopi, biyopsi,

. Bilgisayarlı tomografi (BT),

. Ultrason

. Kan sayımı.

Crohn Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Crohn hastalığı bağırsak iltihabı oluşturduğu sebeplerinden dolayı bilinmemesi yüzünden henüz tamamen bir kesin tedavi bulunamamıştır. Bu tedavi diyet ve stres azaltıcı önlemlerle desteklenebilir . Yediğiniz yiyeceklerin hangisinin size dokunduğunu anladığınızda bu yiyeceklerden uzak durmanız, hastalığınızı tetiklememesi için en uygun yollardan bir tanesidir. Hastalığın atak dönemlerinde şikayetlerinizin aza indirilmesi folik asit kullanımı bağışıklık sistemini baskılayıcı yeni tedaviler kullanılabilir, hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durulması bu tedavi için en uygun yoldur, diyet yemekleri olarak doktorun size uygun diyet yemeklerini önermesi, kızartma, mayalı içkiler, kakao, şeker, pişmemiş sebzeler bunlar hastalığı tetikleyerek bağırsağınızın tamamen çalışmamasına neden olur. Lifli gıdalar tüketmek beslenme uzmanlarına göre faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu gibi durumlarda multivitamin ve minerallerin destekleyici yada dengeleyici sıvılar önerilebilir, crohn hastalığı olan hastalar sıkça doktor kontrolünden geçmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.