Kemik Erimesi Nedir? (Osteoporoz )

Kemik Erimesi Nedir? (Osteoporoz )

Kemik erimesi, kemiklerimizde kalsiyum, magnezyum ve çeşitli minerallerden oluşan yapının zaman içinde tahrip olmasından kaynaklı azalmasıdır. Yaşlanmayla birlikte oluşan kemik erimesi ve kemiklerimizde yoğunluğun azalması normal kabul edilmektedir. Ama osteoporoz kemik yoğunluğunun azalması ver kırılganlığın artması tehlikeli bir durumdur. Kemiklerimiz süngerimsi ve gözenekli bir yapıya sahiptir. Osteoporoz da kemiğin yapısında ki boşluklar genişleyerek kemiğin süngerimsi ve gözenekli yapısının bozulmasına sebep olur. Bozulan kemiksi yapı ve kemik kütlesinin azalmasıyla kırık riski artmaktadır. Osteoporoz belirti vermeden ve sessizce ilerleyen bir hastalıktır. Genellikle belirtisini ilk osteoporotik kırık çıkana kadar göstermez. Omurgada oluşan kırıklar sırtta şiddetli ağrıya, kamburluğa ve boy kısalığına sebep olur. Daha sonra kalça kırıkları genellikle operasyon gerektiren kırıklardır ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Osteoporozun ilk belirtisi; bel-boyun ağrıları, boyda kısalma ve kamburlaşmayla beraber ilk kırılmaların başlamasıdır .

Osteoporoz Tanı Yöntemleri ?

Kemik erimesi tanısı kemik yoğunluğu ölçülerek yapılmaktadır. Günümüzde kemik yoğunluğunu ölçmek için DEXA cihazı kullanılır. DEXA ile kemik yoğunluğu çok basit şekilde ölçülmektedir. DEXA yöntemi bel omurları ve kalça kemiğinden ölçüm yapılmaktadır. Kemik yoğunluğu azalmış kişilere doktor kontrolü ile sağlıklı beslenme programları uygulanmaktadır. Sağlıklı beslenmenin yanında ekstra olarak D vitamini takviyesi ve kalsiyum-mineral takviyeleri yapılmaktadır. Eğer hasta daha ileri bir osteoporoz vakası ise ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Osteoporoz Riskini Azaltmak İçin Ne Yapılır?

Vücudumuzun yükünü taşıyan kemikleri güçlendirecek egzersizler yapmak, osteoporoz riskini azaltmaktadır. Yürüyüş, koşu ve merdiven çıkmak hem kaslarımızı hem de hem de kemiklerimizi güçlendirmektedir. Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmak kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Daha sonra düzenli ve dengeli beslenmek kemik sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeliyiz .

Osteoporoz Nedenleri ?

Osteoporoz nedenleri yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Osteoporoz un en önemli nedenleri yaşlanmak ve kadın olmaktır. Kemik erimesi erkeklerden daha çok kadınlarda görülmektedir. Özellikle 50 yaş üstü ve menopoza girmiş kadınlar erkeklere oranlar 5 kat daha fazla risk altındadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.