Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çocuklarda öksürük tedavisi, aynı rahatsızlığın yetişkinlerde görüldüğü durumlara göre çok daha hassasiyet gerektirmektedir. Çocuklarda sıklıkla görülebilen öksürük, gerekli anda müdahale edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda ve bebeklerde görülen öksürük, en kısa zamanda kontrol altına alınmalıdır.

Bu konuyla ilgili ebeveynlere düşen de, hemen ilaç tedavisine yönelmek yerine öksürüğe iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini uygulamaktır. Küçük yaştan itibaren sıklıkla ilaç kullanan çocuklarda, uzun vadede çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu nedenle öksürüğe en az ilaçlar kadar iyi gelen bitkisel yöntemler tercih edilmelidir.

Çocuklarda Öksürük Neden Meydana Gelir?

Öksürük, özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin kısa zamanda durumu kontrol altına alması ve çocuğu rahatsız etmeyen bir tedavi yöntemi uygulaması gerekmektedir.

Uzun bir süre çözüm sağlanmayan öksürük krizleri, bir müddet sonra çocukların boğazının tahriş olmasına ve uzun süre ağrımasına neden olacaktır. Bu nedenle çocuklarda görülen öksürüğün kısa sürede giderilmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarda öksürük meydana getiren olaylar, genellikle kirli ve dumanlı havaya maruz kalmak, soğuk algınlığı ve soluk borusuna bir cisim veya besin kaçmasıdır. Bu durumlarla karşılaşan çocukların, öksürüğü gideren yöntemlere ihtiyacı olmaktadır.

Çocuklarda Öksürük Görüldüğü Durumlarda Neler Yapılmalı?

Çocuklarda öksürük görüldüğü durumlarda yakınlarda bulunan yetişkinlerin soğukkanlı olması ve bu öksürüğü gideren doğal yöntemlere yönelmesi gerekmektedir. Çocuğun her öksürük anında ilaç kullanması, uzun vadede daha büyük böbrek problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle öksürük gözlenen durumlarda öncelikle:

 • Öksürük balgamlı ise çocuğu yüz üstü dizinize yatırın ve sırtına hafifçe vurarak balgamın dışarı atılmasına yardımcı olun. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir diyen vatandaşlar, bu yöntem işe yaramazsa bitkisel tedavilere yönelebilir.
 • Çocuğunuz geceleri devamlı olarak öksürüyorsa yastığının altına destek koyarak dik bir şekilde yatmasını sağlayın. Bu yöntem, gece öksürük krizine ne iyi gelir diyen ebeveynler için çocuklarda balgamın aşağılara inmesini sağlar ve ahatsız etmesini engeller.
 • Çocuğun odasını daime nemli tutun. Nemsiz hava, öksürüğün en önemli sebeplerindendir.
 • Çocuğunuz yatmadan önce ılık içecekler içirin. Ballı ve limonlu su buna iyi bir örnektir.

Çocuklarda Öksürüğü Dindirmek İçin Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çocuklarda görülen öksürüğü kesin bir şekilde tedavi eden birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri, kolayca temin edilebilen bitkisel besinler ile hazırlanmaktadır. Siz de, kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu pratik yöntemleri çocuğunuza kolayca uygulayabilirsiniz.

Öksürüğün giderilmesini sağlayan doğal tedavi yöntemleri sırasıyla:

 • Elma kabuğu ve karanfilli karışık çay
 • Bal ve zencefil
 • Pekmez ve karabiber
 • Okaliptüs, hatmi çiçeği, tarçın, nane ve ıhlamurlu çay
 • Tereyağı ve pekmez
 • Ihlamur ve ayva yaprağı
 • Soğan Kürü
 • Turp Kürü

Zencefilli Öksürük Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Zencefilli öksürük tedavisi, çocuklarda öksürük görülen durumlarda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Kolayca hazırlanan ve kısa sürede uygulanabilen bu yöntem, aynı zamanda etkili bir çözüm sağlamaktadır.

Çocuğunda öksürük gözlemleyen ve öksürüğe ne iyi gelir diyen ebeveynler, zencefil tedavisi için öncelikle toz zencefil ve organik bal temin etmelidir. Daha sonra bir tatlı kaşığı bala bir miktar toz zencefil ilave ederek macun haline getirilir. Bu macun, gün içinde çocuğa yedirilerek öksürüğün giderilmesini ve mevcut boğaz ağrısının iyileşmesini sağlar. Bu karışım, çocukta öksürük görüldüğü her an tekrarlanabilmektedir.

Soğan Kürü Nasıl Hazırlanır?

Soğan kürü, zencefil tedavisi kadar yaygın olarak bilinmeyen ancak en az onun kadar etkili bir çözüm sağlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Oldukça kolay malzemeler ile hazırlanabilen bu tedavide, yalnızca bir adet soğan ve bala ihtiyacınız vardır.

Soğan kürü elde etmek için, öncelikle soğanın en orta kısmının oyularak çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra oluşan bu boşluğa bal doldurularak soğan bir bardağa oturtulur. Buradan bardağa süzülen bal karışımı, öksürük şikâyeti yaşayan çocuğa gün içinde birkaç kere yedirilebilir.

Turp Kürü Nasıl Hazırlanır?

Turp kürü, doğal öksürük ilacı işlevi görerek hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kesin bir tedavi sağlar. Yalnızca bir adet siyah turp ve bir miktar bala ihtiyaç duyulan tedavi yönteminin uygulanışı, soğan kürü ile oldukça benzerdir. Bunun için yapmanız gereken, bir orta koy turpun içerisini oyarak genişçe bir bardağın içerisinde oturtmaktır.

Daha sonra bu boşluğu bal ile doldurarak balın turpun suyu ile karışarak süzülmesini beklemeniz gerekmektedir. Oluşan bu sıvı, düzenli olarak tüketildiğinde öksürüğü büyük ölçüde engellemektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Besinler Nelerdir?

Bazı doğal besinler, içeriği sayesinde öksürük oluşumu engellemekte veya mevcut öksürüğün iyileşmesini sağlamaktadır. Bu besinlerin düzenli olarak tüketimi, çocuklarda ve bebeklerde sağlıklı bir solunum sisteminin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Öksürüğe iyi gelen doğal besinler sırasıyla:

 • Ihlamur
 • Limon
 • Zencefil
 • Karanfil
 • Tarçın
 • Ayva yaprağı
 • Elma kabuğu
 • Karabiber
 • Bal
 • Zeytinyağı
 • Dut pekmezi
 • Turp
 • Süt

Bu besinlerden elde edilen tedavi yöntemleri de, öksürüğe etkili bir çözüm sağlamaktadır. Bu besinler, en hızlı öksürük kesici tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çocuğunda Öksürük Görülen Anneler Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuğunda öksürük gören anne ve babalar, mevcut durumu en kolay şekilde atlatabilmek için doğal ve güvenilir yöntemleri tercih etmelidir. Ancak çocuklardaki öksürüğün tedavisi, yalnızca tek seferlik yöntemler ile mümkün olmamaktadır. Ebeveynler, çocuğun yaşam alanını her daim nemli ve temiz tutmalı, çocuğun yakınında sigara içmemeli ve çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlamalıdır.

Çocukta meydana gelen anlık öksürüğü engellemek yerine öksürük meydana gelmesini sağlayan durumları ortadan kaldırmak çocuk için çok daha yararlı olacaktır. Bunun dışında kaliteli ve düzenli uyku da çocuklarda öksürük görülmesini engellemektedir. Bu nedenle ebeveynler çocukların uyku saatlerine dikkat etmeli ve düzenli bir uyku sağlamalıdır.

Çocuklarda Öksürük Şurubu Hangi Durumlarda Tercih Edilmeli?

Çocuklarda öksürük görülen durumlarda hemen ilaç tedavisine yönelmek uzun vadede oldukça zararlıdır. Küçük yaşta sıklıkla görülen bu durum, ilaçla engellenmeye çalışıldığında ilerde bir böbrek rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bu nedenle ebeveynler öncelikle doğal tedavi yöntemlerini tercih etmelidir.

Ancak tüm doğal tedavi yöntemleri denendiği halde öksürüğün kontrol altına alınamadığı durumlarda vatandaşların en kısa zamanda bir doktora görünmesi ve öksürüğe ilaç ile müdahale etmesi gerekmektedir. Aksi halde çocuk şiddetli bir boğaz ağrısı yaşayabilir.

Öksürük Şurubu Evde Doğal Yöntemlerle Yapılabilir Mi?

Özellikle çok küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde öksürük şurubu kullanmak istemeyen ebeveynler, evlerinde kolayca çocuklarda öksürük için şurup hazırlayabilir. Daha önce bahsettiğimiz turp kürü sonucunda elde edilen sıvı, bir öksürük şurubundan beklenen etkiyi oluşturarak çocukların iyileşmesini sağlamaktadır.

Ancak her doğal tedavi yönteminin her çocuk da işe yarayacağını beklemek mümkün değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.