Kaz Ayaklarının Sebepleri Nelerdir ?

Kaz Ayaklarının Sebepleri Nelerdir ?

Göz etrafındaki kırışıklıklar, göz etrafından başlayıp şakaklara kadar uzanan çizgilerdir. Bu çizgiler gülümseme anlarında daha da belirgin bir hal alırlar. Asıl adı kaz ayakları olan bu durum karaciğerin zayıflığına göre ortaya çıkar. Erken yaşlarda belirgin kaz ayaklarına sahip olan bir kişinin, zayıf karaciğer işlevine sahip olduğu anlaşılır.

Kaz Ayakları Nedir ?

Halk dilindeki tabiri ile göz etrafındaki kırışıklıklar olarak bilinir. Göz çevresi ve büyük oranda göz altında oluşan ince ve sık çizgilerle kendini gösteren, ayrıca bulunduğu bölgeye yaşlılık görünümü veren sorundur. Karaciğer zayıflığına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Genç ve sağlıklı bir görünümün önündeki en büyük engellerden biridir. Kaz ayağı kırışıklıkları, genellikle genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle meydana gelir, bunun haricinde de farklı sebepleri bulunabilir.

Kaz Ayağı Kırışıklılarının Sebepleri ?

Bu sorunun genetik ve çevresel faktörler haricinde birçok sebebi bulunabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

 • Makyajın ciltte uzun süre bekletilmesi veya uyumadan önce temizlenmemesi, ciltte çabuk yaşlanma ve göz çevresinin deforme olması gibi durumlara sebep olur.
 • Yetersiz miktarda su tüketimi, cildin gereken su ihtiyacının karşılanmamasına ve ciltte kırışıklık oluşumuna sebep olur.
 • Sigara kullanmak, cildin görünümünü ve esnekliğini sağlayan elastin lifleri üzerinde olumsuz bir etki yarattığı için, cildin zaman içinde kırışıklık kazanmasına sebep olur.
 • Güneş ışığına fazla maruz kalmak, rüzgar ve hava kirliliği gibi olumsuz çevresel faktörler, göz çevresini olumsuz yönde oldukça etkileyebilir.
 • Yüz üstü şekilde uyumak, göz çevresinde ve yüzün birçok kısmında kırışıklık oluşturabilir.
 • Kaşları çatmak gibi mimik hareketleri göz çevresi kırışıklığına neden olur. Konuşma esnasında fazla mimik kullanan kişilerde kaz ayağı daha belirgin bir hal alır.
 • Haddinden fazla şeker içeren gıda tüketmek, ciltteki elastin ve kolejen liflere zarar vererek, kırışıklık oluşmasında etki sağlar. Kaz ayakları oluşumuna engel olabilmek için sağlıklı beslenmek önemli bir unsurdur.

Kaz Ayağı Kırış kılığını Önlemek İçin Ne Yapılabilir ?

Bu durumun önüne geçebilmek için, masaj, estetik cerrahi veya maskeler gibi farklı birçok yöntem bulunur. Fakat bu yöntemler bazı taraflarca gereksiz ve zahmetli bulunmuştur. Ayrıca bu yöntemler cildin ve kırışıklığın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bunların haricinde bu sorunu az da olsa yok edebilecek bazı zahmetsiz ve doğal yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • Masaj yaptırmak, cildin altında yer alan kas dokusunu harekete geçirerek, cildin daha gergin bir görünüm kazanmasına ve kırışıklıkların azalması konusunda yardımcı olur.
 • Güneşten yayılan UVA ışınları kırışıklığa sebep olur. Bu yüzden güneş ışınlarına karşı, koruyucu güneş kremleri kullanılmalıdır.
 • Yüz üstü uyumamalı ve yeterli miktarda uyunmalıdır.
 • Gözleri kısmak, kırışıklık oluşumundaki en büyük etkenlerden biridir. Gözleri kısmamak ve güneşli havalarda, güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Kaz Ayaklarının Tedavisi

Belirlenen doğal çözümlerin uygulanmasına rağmen kırışıklıklar hala devam ediyor ise ve gerçekten kurtulmak isteniliyorsa, geriye kalan tek çözüm estetik operasyon yöntemleridir. Kırışıklıların çeşidine göre birden fazla estetik operasyon yöntemi bulunur. Hastanın ve kırışıklıkların durumuna göre uygun olan operasyon yapılır.

Cerrahi Olmayan Yüz Gerdirme

Günümüz teknolojisi ile yapılan bu operasyonda, cerrahi bir işleme gerek kalmadan kırışıklıkların önüne geçilebilir. Altın iğne, dolgu ve ultraformer gibi yöntemler kullanılarak hastanın yüzü ameliyatsız bir şekilde gerdirilir ve göz kırışıklıkları olan bölgede büyük oranda azalma hatta yok olma gibi sonuçlar beklenir.

Botulinum Toksin (Botox)

Genel adıyla botox, Clostiridum Botulinum adlı bir bakteriden elde edilen sıvı bir ilaçtır. Dünya çapında cerrahi olmadan estetik alnında en çok tercih edilen yöntemdir. Yapılan botox sayesinde kaz ayakları tedavisi bölgesindeki çizgilerin tamamen yok edilmesi mümkün hale gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.