Kadınlarda Varisin Sebepleri ve Tedavisi

Kadınlarda Varisin Sebepleri ve Tedavisi

Kadınlarda oluşan varis problemi, bacaklardaki damarların tahrip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tahribat özellikle kan akışı sebebiyle meydana gelmekte ve yaşam şekilleri belirleyici bir etken olarak bilinmektedir.

Kadınlarda varis sebebi, toplardamar ya da kılcal damarların işleyişi ile alakalı olmaktadır. Bu işleyişi bozan etmenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bacaklardan yukarı doğru ilerlemekte olan kan akışının tam tersi yönde olmasından kaynaklı damarlarda tahribat oluşmaktadır.
 • Damar tıkanıklığının uzun süre tedavi edilmemesi durumunda da damarlarda oluşan pıhtılaşma, varis oluşumuna neden olmaktadır.
 • Toplardamar basıncının pıhtı dolayısıyla artması da damarlarda oluşturduğu şişlik sonucu varise neden olmaktadır.

Kadınlarda varis oluşumu sonrası farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat bunun için öncelikle hangi sebeple varis oluştuğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Tıbbi cihazlar kullanılarak yapılan tedavinin yanı sıra doğal yöntemler kullanılarak da tedavi mümkün olmaktadır.

Varis Oluşumunda Risk Faktörleri Nelerdir?

Bacaklarda oluşan varisin tetikleyicileri, yaşam şekilleri içerisinde şekillenmekte ve damar yolları ile ilişkilendirilmektedir. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun soluklu oturularak ya da uzun soluklu ayakta kalarak sürdürülen iş hayatı
 • Menopoz döneminde kan akışında olan değişiklikler
 • Genetik faktörler aracılığıyla varisin aktarılması
 • Hamilelik sürecinde oluşan şişkinlikler sebebiyle damar yollarının etkilenmesi
 • Aşırı kilo ve yaşlılık sonucu vücut işleyişinin bozulması

Tüm bu risk faktörleri dahilinde varis oluşumu meydana gelmektedir. Risk faktörleri göz önünde bulundurularak önlem alınması sonucu varis oluşumu engellenebilmektedir.

Varis Türleri Hakkında Bilgiler

Varis çeşitleri, oluşma nedenleri ile değişkenlik göstermektedir. Toplardamar ya da kılcal damar üzerinde oluşan kan akış problemlerine göre farklı belirtiler oluşmakta ve tedavi süreçleri de bu farklılıklara göre çeşitlendirilmektedir.

Büyük varisler olarak adlandırılan varis çeşitleri, diz bölgesinde çıkıntı oluşturmaktadır. Şişkinliğin belirginleşmesi ile fark edilen varis türünde, toplardamar ile ilişkili olarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Orta boy varisler ise, büyük boy olarak bilinen varislerin büyüklüğünden ortalama on milimetre kadar küçük bir görüntü oluşturmaktadır. Görünümleri yeşil renkli olmasının yanı sıra bu çeşitlerde de toplardamar etkisi görülmektedir.

Kılcal varisler olarak adlandırılan bir diğer varis çeşidi ise çıkıntı şeklinde görülmemektedir. Bunun aksine bir çizgi halinde görülmekte ve kırmızı renk çoğunlukta olmak üzere yeşil ve mor dönüşümü bir görüntü oluşturmaktadır.

Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Varis oluşumunu anlamanın yolu, bacaklarda oluşan görüntü değişikliğinin yanı sıra daha erken dönemde ağrılar gibi belirtiler de oluşabilmektedir. Varis belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Varis oluşumunun meydana geleceği bacakta ağrı ya da sancı hissedilmesi
 • Bacağın belirli bölümlerinde şişlikler oluşması
 • Uyuşukluk hissi ya da bacakta his kaybı yaşanması
 • Damarların akışı esnasında yaşanan problemlerden ötürü kaşıntının oluşması

Kadınlarda varis sebepleri sonucu oluşan bu belirtiler, herkeste aynı olmamak kaydıyla görülebilmektedir. Gözlemlenen belirtiler sonucunda çok geç olmadan bir uzmana başvurulmalı ve tedavi süreçleri başlatılmalıdır.

Varis tedavisi yapılırken aynı zamanda yaşam şeklinin de tedaviyi kalıcı kılmasına yönelik değiştirilmesi gerekmektedir.

Varis Tedavileri

Varis oluşumu sonrası iyileşme için, öncelikle uzun süre ayakta durma ya da uzun süre oturma içeren işlerde molalar olması ve bu molalarda dinlenme gerekmektedir. İş sonrası ayakların havaya kaldırılarak kan akışının normalleşmesi sağlanmalıdır.

Varis çorabı kullanımı, damarların normal işleyişine destek olduğu için tedavi aşamalarında düzenli olarak kullanılmaktadır. Damarları sıkması ve böylelikle kan akışının normalleşmesi amaçlanmaktadır. Kullanımı zor ve zahmetli olması sebebiyle tercih edilmese de varis tedavisinde kullanılan en önemli materyal olarak bilinmektedir.

Kadınlarda varis sebepleri gibi erkeklerde de varis oluşumu bulunmaktadır. Fakat erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha az olması sebebiyle tedavi süreçlerinde kadınlara yönelik çalışmalarda artış gözlemlenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.