Hurma Diyeti Nasıl Yapılır, Listesi Nedir?

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır, Listesi Nedir?

Hurma diyeti uygulaması, Uzman Doktor Ender Saraç tarafından sağlıklı kilo vermeye yönelik hazırlanmıştır. Bu diyet programı kapsamında bel bölgesinde ya da karın bölgesinde oluşan yağlanmanın kalıcı bir şekilde azalma gösterdiği bilinmektedir.

Hurma diyeti, kilo problemi nedeniyle farklı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan hastalar için tedavi edici olmaktadır. Kilonun kontrollü bir biçimde azalıyor olması, sağlık problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Bir haftalık düzenli bir program içeriği sunmakta olan hurma diyeti, özel karışım ile hazırlanan bir çay araçlığıyla kilo vermeyi kalıcı hale getirmektedir. Üstelik verilen kiloların kas bölgelerinden değil yağ oranları üzerinden olması için program içeriğinde özel beslenme şekilleri de bulunmaktadır.

Hurma Diyeti Programı Nedir?

Hurma diyetinin uygulanışı, hurma ve yoğurt tüketimini merkeze alarak sağlanmaktadır. Her gün düzenli olarak 21 adet hurma ve 1 kase yoğurt tüketimi zorunlu tutulmaktadır. Belirtilen sayıdaki hurmalar 3 öğüne bölünecek ve her öğünde 7 adet hurma yiyerek sürdürülecektir.

7 adet hurmanın tüketildiği her öğünde bir kase yoğurt da tüketilmelidir. Burada dikkat edilmesi gerekilen konu, yoğurdun en az yağlı olan türünün tüketilmesi ve kaymağının ayrılması gerektiğidir. Aksi halde yağ oranı fazla olacak ve diyet programını aksatacaktır.

Bu diyet içerisinde tüketilecek hurmaların daha az kaloriyle tüketilmesi için bir gün önceden bölünerek suda bekletilmesi önerilmektedir. Bu sayede daha az kalori vücuda girerken hurma olumlu etkilerini kaybetmemiş olmaktadır.

Hurma Diyeti Listesi

Hurma diyetinin içeriği, her öğün için belirli ve düzenli bir listeyi içermektedir. Bu liste şu şekilde sıralanabilir:

  • Sabah kahvaltısı: 1 kase yoğurt ve 7 adet hurma
  • Öğle yemeği: 1 kase yoğurt ve 7 adet hurma
  • Akşam yemeği: 1 kase yoğurt ve 7 adet hurma

Bu diyet listesi uygulanırken su tüketimine de önem verilmelidir. En az 2 litre olacak şekilde düzenli su tüketimi gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra diyet esnasında yeşil çay tüketimi için de sınırlama bulunmamaktadır.

Hurma diyeti listesi içerisinde 3 günlük program dahilinde toplam tüketilecek hurma miktarı maksimum 21 olmalıdır. Bunun üzerinde alınan hurmalar için vücut üzerinde fazla yükleme oluşabilmektedir. Yoğurt tüketiminde ise yağsız yoğurtların tercih edilmesine dikkat edilmeli, isteğe bağlı olarak tarçın tüketilebilmektedir.

Hurma Diyeti Çayı Nasıl Yapılır?

Hurma diyetinde çay yapımı, özellikle hurma diyeti programını sürdürenler için önerilse de soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonun ortaya çıkardığı hastalıklar için de tedavi edici nitelik taşımaktadır.

Hurma diyeti çayının yapımı için gerekli görülen malzemeler şunlardır:

  • 1 bardak su
  • 2 adet küçük parça zencefil
  • 1 çay kaşığı acı biber
  • 5 ya da 6 adet karabiber

Bu malzemelerin hepsi bir kabın içine konularak hafifçe kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonra birkaç tutam yeşil çay ilave edilerek demlemeye bırakılır. Demlenen çayın rahat tüketimi için içilme esnasında limon ilave edilebilir fakat bir tatlandırıcı eklenmemesi gerekmektedir.

3 fincan ölçüsünde içilmesi gereken çayın, metabolizmayı etki gücü yüksek olması sebebiyle hamilelerin ve emziren annelerin tüketimi noktasında doktor onayı almaları gerekmektedir. Aksi durumda düşük bebek riskleri oluşabilmektedir.

Hurma Diyeti Tok Tutma Etkisi

Hurma diyetiyle tokluk hissi, zayıflama konusundaki en önemli referans noktasıdır. Çünkü duyulan tokluk hissi sayesinde başka bir besin tüketme ihtiyacı oluşmamakta böylelikle vücuda yağ alımı gerçekleşmemektedir.

Hurma diyeti, hem düşük kalorili hem de yüksek mineral ve vitamin içeren bir besin olan hurma ile program oluşturması sebebiyle zayıflamanın yanı sıra sağlık problemlerinin de tedavi sürecinde olumlu etkiler sunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.