Patates Diyeti Nasıl Yapılır, Listesi Nedir?

Patates Diyeti Nasıl Yapılır, Listesi Nedir?

Patates diyeti uygulaması, kısa zamanda etkili kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir uygulamadır. 3 günde 5 kilo kaybını sağladığı bilinen patates diyetinin uygulanması da oldukça kolay bir listeyle yapılmaktadır.

Patates diyeti, haşlanmış patatesin belirli öğünlerde ve belirli bir program dahilinde tüketilmesi ile yapılmaktadır. Patates içinde bulundurduğu nişasta ile tok tutma etkisi sunduğu için kilo verme sürecinde de zorlayıcı açlık süreleri oluşturmamaktadır.

Patates hem kolay ulaşılabilir olması hem kolay hazırlanabilir olması sebebiyle diyet programı içerisinde yer almaktadır. Buna ek olarak patatesin belirli bölgelerdeki yağ yakma etkileri de göz önünde bulundurularak belirli uzmanlar tarafından diyet listesi halinde sunulmaktadır.

Patates Diyet Programı Nedir?

Patates diyetinin uygulanışı, farklı öğün tercihlerinin seçilmesi ile iki şekilde yapılabilmektedir. Günlük akış içerisinde tercih edilen liste doğrudan uygulandığında etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir.

İlk diyet şekli; 3 gün sürmekte ve ardından diyet programının sonlandırılmasını gerektirmektedir. İkinci diyet şekli ise; bir hafta aralıksız şekilde devam etmektedir. Bu uygulama biçimlerinde değişiklikler olduğu için birisi tercih edilmeli ve diğer program ile birleştirmeden uygulanmalıdır.

Üç Günlük Patates Diyeti Listesi

Patates diyetinin üç gün uygulanması, ortalama 5 kilo kaybının sağlanması için hazırlanmış bir listenin takip edilmesini gerektirmektedir. Bu liste şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Birinci gün: Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeğinde 1 adet haşlanmış patates ile 4 yemek kaşığı yoğurt tüketimi sunarken; akşam yemeğinde yalnızca 8 kaşık yoğurt tüketilmelidir.
 • İkinci gün: Sabah kahvaltısında yalnızca 4 yemek kaşığı yoğurt tüketilirken; öğle yemeğinde bir haşlanmış patates ile 3 yemek kaşığı yoğurt, akşam yemeğinde bir haşlanmış patates ile 8 yemek kaşığı yoğurt tüketilmelidir.
 • Üçüncü gün: Sabah kahvaltısında bir haşlanmış patates tüketilirken, öğle yemeğinde 1 haşlanmış patatese ek olarak 3 yemek kaşığı yoğurt tüketimi; akşam yemeğinde ise yalnızca 4 yemek kaşığı yoğurt tüketimi önerilmektedir.

Patates diyeti yapılırken 3 gün boyunca başka bir besin tüketimi olmamakla beraber spor yapılması önerilmektedir.

Patates Diyeti Olumsuz Etkileri

Patates diyetinin olası zararları, diyet programının önerilen sürelerden daha uzun tutulması halinde ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra alerjik durumların olması durumunda da vücut olumsuz reaksiyon gösterebilmektedir.

Patates diyetinin uygulanma sürecinde olası etkiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Enerji verici besinlerin yeterli miktarda alınmaması sebebiyle halsizlik ve yorgunluk hissetme durumları söz konusu olabilmektedir.
 • Nişasta içeriği sebebiyle patates tüketimi noktasında problem yaşayanlar ya da şeker hastalığı olanlar bu diyeti uygulaması halinde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilmektedirler.
 • Patates diyeti tek tip besin içermesi sebebiyle vücuttaki vitamin ve mineral değerlerinde düşüş yaşanmasına da sebep olabilmektedir.

Patates Diyeti Uygulayanlara Öneriler

Patates diyeti ipuçları, bu diyet programını düzenli bir şekilde uygulanması durumunda etki gösterebilmektedir. Bu yüzden öncelikle diyet programının uygulama şekline karar verilmesi ve düzenli uygulama konusunda istikrarlı olunması gerekmektedir.

Patates diyeti uygulayanlar için sunulan öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Diyet programı boyunca spor ve yürüyüş yapılması ve kilo vermenin sağlıklı bir hale getirilmesi sağlanmalıdır.
 • Diyet programı boyunca günde en az iki litre olacak şekilde su tüketimi sağlanmalı, vücudun olası olumsuz etkileri bu sayede önlenmelidir.
 • Patates yalnızca haşlama olarak tüketilmeli, haşlama esnasında suya başka bir şey eklenmemesine özen gösterilmelidir.
 • Tuz ve şeker tüketimine diyet programı esnasında ara verilmeli, vücutta tutulan suyun atılması bu şekilde sağlanmalıdır.
 • Diyet programının sonlandırılmasının ardından beslenme şekilleri sağlıklı olarak sürdürülmeli, verilen kiloların tekrar alınmaması için kontrol sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.