Kanserden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanserden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanserden korunmanın yolları, özellikle beslenme şekillerinde yapılacak değişikliklerden oluşmaktadır. Pek çok çeşidi olan kanser hastalığının ortaya çıkma nedenleri çoğunlukla çevresel faktörlere bağlanmaktadır.

Kanserden korunmak için şu önerilere dikkat edilmelidir:

  • Sigara, alkol ve bağımlılık verici maddeler kansere yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu sebeple kullanılmaması gerekmektedir.
  • Yapay şekerin vücutta kanser oluşumunu arttırması sebebiyle risk oluşturmaktadır.
  • Aşırı yağlı besinlerin vücut işleyişi ve kan akışında olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kanser oluşumu bu besinlerin tüketimi sonucu oluşabilmektedir.
  • Düzenli spor ve egzersiz vücudun sağlıklı kalmasına destek olarak kanser oluşumunun önüne geçmektedir.
  • Kanserojen içerikli gıda veya malzemelerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Düzenli uyku, yaşam kalitesini arttırması sebebiyle kanserin önleyici unsurları içerisinde yer almaktadır.
  • Yemek pişirme yöntemlerinde kızartma yerine haşlama gibi daha yararlı yöntemlerin tercih edilmesi yiyeceklerin besin değerinin kaybolmamasını sağlamaktadır.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra genetik faktörlerin de kanser oluşumu üzerinde etkili olması sebebiyle aile üyelerinden kanser hastalığına yakalanmış kimseler olması, herhangi bir belirti olmaksızın rutin doktor kontrollerini gerekli kılmaktadır.

Beslenme Şekillerinin Kanser Oluşumu Üzerindeki Etkisi

Kansere neden olan beslenme türleri, öncelikle sağlıksız içeriklerin barındığı ve yanlış saatlerde sürdürülen beslenme türleridir. Öğünlerde tüketilen aşırı yağlı besinler, kanser oluşumunu etkilediği gibi, fazla şeker tüketimi de kanser hücresini beslemesi sebebiyle olumsuz bir etki oluşturmaktadır.

Kanser üzerinde önemli etki oluşturan bir diğer konu ise kanserojen içerikli gıdalardır. Bu gıdaların paket içeriklerinde kanserojen yazmasa da yapay şekerler, gıda boyaları gibi pek çok malzeme vücutta kanser oluşumunu tetiklemektedir.

Geç saatlerde çok yağlı ya da ağır yemeklerin yenmesi de beslenme düzeninde oluşan olumsuz etki sebebiyle kanser gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Geç saatlerde yenene yemeğin üzerine uyku uyunması sindirim sistemi özelinde ciddi problemlere yol açmaktadır.

Plastik Malzemelerin Kanser Etkisi

Kanser oluşumunu tetikleyen plastik, özellikle ısıya maruz kaldığında içeriğindeki zararlı maddeleri aktif hale getirmektedir. Bu sebeple mutfak gibi yerlerde plastik malzemelerin kullanılması, uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Kanserden korunmak için tercih edilecek malzemelerin cam ve ahşap olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Plastik malzemelerin yeterli hijyen olanağı sunmamasının aksine ahşap ve cam olan malzemeler daha sağlıklı bir ortam sunmaktadır.

En az plastik kadar kanser oluşumu üzerinde etkisi olan bir diğer malzeme ise eskimiş tavalardır, bu tavaların kullanımı esnasında zararlı maddeler yemeğe sinmekte ve vücuda çok hızlı bir biçimde yayılmaktadır.

Stres Kanser Oluşumunu Tetikler Mi?

Stres ile kanser ilişkisi hem doğrudan hem de dolaylı yoldan etki oluşturmaktadır. Stres ve kaygı durumları kişide kanser öncesinde farklı hastalıklar oluşmasına da sebebiyet vermektedir. Vücut direncinin ve bağışıklığının düşmesine sebep olan stres durumları, akabinde vücutta oluşan zararlı hücrelere de yenik düşülmesine neden olabilmektedir.

Özellikle kanserin tedavi sürecinde yaşanan stres durumları, hastalığın tekrarlaması gibi olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Bu sebeple kanser hastaları için özel olarak oluşturulmuş grup terapileri bulunmaktadır.

Teknolojinin Kanser Tehdidi

Kanser hastalığını etkileyen teknolojik cihazlar, yaydıkları radyasyon sebebiyle uzun vadeli zararlar oluşturmaktadır. Özellikle cep telefonlarının uzun süreli kullanımlarında birtakım beyin hasarlarının oluştuğu araştırmalarca ispatlanmıştır.

Kanserden korunmak için yapılan çalışmalar arasında teknolojik cihazların artışıyla beraber kanser teşhislerinde de artış olduğu görülmektedir. Bu sebeple elektronik cihazların kullanımının azaltılması kanser önlemleri arasında yer almaktadır.

Teknolojik aletler gece yatağın yakınlarında bulunması sebebiyle radyasyon yayılımı da artmaktadır. Özellikle yastık altında ya da yatak başında bulunan teknolojik cihazların oda dışarısında bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.