Parol Ne İşe Yarar?

Parol Ne İşe Yarar?

Parol ne işe yarar, ağrı kesici ve ateş düşürüdür. Hafif ve orta şiddette ağrılar için kullanılan bir ağrı kesicidir. Migren, diş ağrısı ve adet sancılarını kısa süreli geçirir. Grip ve soğuk algınlığında ateşi düşürmek için kullanılır. Etken maddesi ağrı kesicidir. Günümüzde en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Covid-19 vakalarında da en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Parol parasetomol içeriklidir. Yan etkileri de bulunur.

Parol Yan Etkileri

Parol ilaçının, ciddi anlamda yan etkileri.

Nefes almada yada yutkunmada zorlanma ,yüz ve dudaklarda şişme, sulu kabarcık gibi alerjik reaksiyonlar, döküntü, sık su içme ve sık idrara çıkma, nefes darlığı ,ödem, ciltte solukluk, enfeksiyon hastalıkları geçirmek, idrar oranında azalma, baş ağrısı ,kırmızı morartılar, trombosit düşmesi, bulantı sarılık, bilinç bulanıklığı, yüzde leke oluşumu, sarılık, halsizlik ,paslı dil ve yorgunluk gibi yan etkiler görülebilir

Parol ilaçının hafif yan etkileri

İsal, kusma , bulantı,baş dönmesi,mide rahatsızlığı ,hazımsızlık.

Uyku ve ciltte kızarıklık görülebilir.

Parol 500 mg Kullanım Şekli Nedir

  • Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  • İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya yemekten sonra alınabilir.
  • İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, ilacınızı mideniz boşken almanız önerilir. Yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra alabilirsiniz.
  • Hekiminiz ilacınızı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetine göre belirleyecektir.
  • Çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.
  • —12 yaşından büyük çocuklara ve erişkinlere günlük önerilen doz: Günde 4 veya 6 saat aralıklarla  1 ya da 2 tablet şeklinde önerilir.
  • —6-11 yaş arası çocuklara lüzum halinde 1/2 (yarım tablet) verilebilir.
    Yaklaşık yarım saat içerisinde ateşe ve ağrıya karşı etkisini göstermeye başlar. Etkisi 3-4 saat kadar sürer.
  • —24 saat içerisinde: çocuklarda 4 tableti, erişkinlerde 8 tableti aşılmamalıdır.

Parol 500 mg Endikasyon Bilgisi

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dür. PAROL 500 mg tablet, ateşli hastalıklarda ve vücuttaki akut ağrılarda ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser. Parol, migren,  baş ağrısı, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş operasyonu sonrası görüler ağrılar, adale ağrıları, eklem ağrıları, ani gelişen sırt, bel, omuz, boyun ağrısı gibi omurga ile ilgili ağrılar, siyatik, nevralji (sinir ağrısı), romatizma ağrıları, tendon, eklemlerde kireçlenmeye bağlı ağrılar, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, bayanlarda adet dönemi sancısı, yumuşak doku zedelenmesi ve kaza ya da spor yaralanmalarında oluşan incinme veya burkulmalara bağlı ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır. Parol, ayrıca, ateşli hastalıklarda ve grip, soğuk algınlığı, sinüzit, tonsilit (bademcik şişmesi), orta kulak iltihabı yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yollarındaki hastalıklarda görülen ateş, üşüme, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, vücut kırgınlığı gibi şikayetlerde enfeksiyonu tedavi edici diğer ilaçların yanında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak reçete edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.