Hijyenik Ped Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hijyenik Ped Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pedlerin hijyen içerikleri, hormon dengeleri üzerinde etkili olduğu için kadın sağlığı alanında önem arz eden bir konudur. Hijyenik ped seçimi konusunda seçimin yapılırken dikkat edilmesi gerekilen bazı konular bulunmaktadır. Önem arz eden başlıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Ped içeriğinde kullanılan malzeme ve oranları
  • Cildin hassas olduğu ürünlerin ped içeriğinde bulup bulunmadığı
  • Dermatolojik olarak incelenmiş ve onaylanmış olması

Bu konular ışığında ped seçimi yaparken hassas olunması gerekilmektedir. Her ay düzenli ve sıkça kullanılan pedlerin hijyen koşulları sağlanmış olsa da gün içerisinde 3-4 saatten fazla değiştirilmeden kalması da mevcut hijyen koşullarını olumsuz etkilemektedir.

Ped seçiminin yanı sıra ped kullanımı da kadın sağlığı konuları arasında yer almaktadır. Pedin çamaşıra doğru bir biçimde yerleştirilmesi, sık değiştirilmesi ve genital gölge temizliğinin suyla yapılması gerekmektedir. Sabunların pH değerleri genital bölge yapısına uygun olmadığı için sabun ile yapılan temizlik de hijyen sağlayıcı olmamaktadır.

Hijyenik Ped Özellikleri

Hijyenik ped nasıl anlaşılır, sorusu pedlerin içeriğine hakim olmanın yanı sıra bazı ipuçlarını da sunmaktadır. Bu ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kullanılan ped içeriğinde cildi tahriş edecek naylon ya da paraben gibi içerikler bulunması hijyenik bir ped olmadığına ilişkin önemli ipuçlarından birisidir.
  • Hijyenik ped, pamuk içeriğinin en yüksek olduğu ürünlerdir.
  • Dermatolojik bir test ve bu test sonucunu ifade eden bir sertifika olmaması ped ile ilgili güven konusunda tedirginlik oluşturmaktadır.

Günlük Ped Kullanımı

Günlük ped hijyeni, diğer pedlerden farklı olarak daha sık kullanım durumu olması sebebiyle önem arz etmektedir. Daha ince ve kısa yapıları sayesinde diğer pedlerden daha uzun süre kullanılan günlük ped, aynı zamanda genital bölge hijyeni için de kullanılmaktadır.

Hijyenik ped seçimi de diğer pedlerde olduğu gibi aynı içeriklerin değerlendirilmesini gerektirmektedir. İç çamaşırı temizliği ve dolayısıyla genital bölge temizliği için önemli olan günlük ped seçenekleri, regl dönemi içerisinde yeterli olmayacaktır. Fakat regl dönemi olmadığı süreçlerde kullanımında kolaylaştırıcı etkiler bulunmaktadır.

Ped Kullanımında Hijyen Nasıl Sağlanır?

Pedi hijyenle kullanmak, ped içeriğinin hijyen hassasiyetine göre hazırlanması kadar önemli bir konudur. Çünkü bir ped ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, regl döneminde uzun süre değiştirilmemesi halinde genital bölgede tahrişe neden olabilmektedir.

Bu süreçte hijyen ortamını sağlamak için birinci basamak doğru ped seçiminin yapılmasıdır. Örneğin ped türlerinde çok uzun ya da normal seçenekler bulunmaktadır, regl dönemi özelinde ihtiyaca göre doğru tercih yapılmalıdır. Buna ek olarak ped içeriklerinde alerjik durumu tetikleyecek ürünlerin olup olmadığı kontrol ederek ped seçimi yapılmalıdır.

Bir diğer konu ise pedin çamaşıra doğru bir şekilde yerleştirilmesidir. Çünkü doğru bir şekilde yerleştirilmediğinde akıntı oluşacak akabinde çamaşırdan mikrop geçiş ortamı sağlanmış olacaktır.

Ped kullanım zamanlarında genital bölge temizliğine de önem verilmelidir. Çünkü bakteri ve virüsler çok hızlı yayılabilmektedirler. Temizlik sürecinde genital bölgesi özelinde yalnızca su kullanımı yeterli olmaktadır. Fakat ihtiyaç halinde genital bölge temizliği için özel üretilmiş temizleyiciler de kullanılabilmektedir.

Pedler İçerisindeki Zararlı Maddeler

Zararlı ped içerikleri, özellikle ucuz pedlerde görülmekte fakat bazen çok bilinen markalarında üretiminde kullanıldığı bilinmektedir. Hijyenik ped seçimi yapılırken içeriğinde zararlı olarak nitelendirilen şu maddelerin olmamasına dikkat edilmelidir:

  • Naylon
  • Paraben içeren maddeler
  • Yapay boyalar
  • Klor içerikleri

Bu maddeler cilt tahrişine neden olmakla birlikte hijyen ortamının da sağlanmasını engellemektedirler. Bu yüzden ped seçiminde dikkat edilmesi gerekilen maddeler olarak kadın sağlığı uzmanları tarafından belirtilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.