Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltlere uygun bakım yapılırken, kullanılan doğal ürünlerin ya da kozmetik malzemelerinin içeriklerinde yer alan vitamin ve minerallerin kuru ciltlere uygun olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kuru cilt bakımı yapılırken aynı zamanda mevsimsel koşullar da dikkate alınmalı ve bu koşullar dahilinde bakım rutinlerinde de değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Örneğin kışın ihtiyaç duyulan bakım içerikleri ile yazın ihtiyaç duyulanlar farklılık göstermektedir.

Kuru Cilt Özellikleri Nelerdir?

Kuru cildin anlaşılması, şu özelliklerin fark edilmesi ile mümkün olmaktadır:

  • Kuru bir cilde sahip olanların mevsimsel duyarlılıkları fazladır. Cilt hem çok soğuk havalarda hem de çok sıcak havalarda tahriş olabilmektedir.
  • Banyo sonrasında cildin kuruluk oranı rahatsız edici bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kuruma dolayısıyla ciltte döküntüler meydana gelebilir.
  • Cilt kuru bir yapıya sahip olduğu için, bu cilt tipindekilerin yaşlanma belirtileri daha hızlı bir şekilde görülmeye başlanır.
  • Kılcal damar gibi hassas kısımların da cilt yüzeyi üzerinden görünmesi mümkün olmaktadır. Bu görüntünün verdiği rahatsızlık pek çok estetik operasyonu beraberinde getirmektedir.

Bu özelliklerin bulunduğu cilt tipleri, kuru ciltler olarak adlandırılır. Her cilt tipinde aşırı özellikler görülmeyebilir. Bu durumda kuruluk oranı üzerinden ya da bölgesel kuruluk üzerinden söz edilebilir.

Kuru Ciltler İçin Günlük Bakım

Kuru ciltlerin rutin bakımları, öncelikle cildin nem dengesinin doğru oranda tutulmasıyla ilişkilidir. Bu yüzden bakım önerilerin öncesinde kuru ciltlerin hem gündüz hem de gece olacak şekilde ciltlerini nemlendirmeleri önemlidir.

Kuru cilt için bakım yöntemleri, Aşırı kuru ciltler için günlük bakım önerileri içerisinde yağlar da bulunmaktadır. Nemlendirici kremlerin yeterli düzeyde emilmediği durumlarda cildi nemlendirmek için cilt yağları kullanılabilmektedir. Bu yağlar içerisinde bebek yağının da kullanımı oldukça yaygındır.

Günlük bakım içerisinde kuru bir cilde sahip olanların sabun kullanması önerilmemektedir. Cildin kuruluk oranını arttıran sabunlar yağlı ciltler için önerilirken kuru ciltler için tavsiye edilmemektedir. Sabun kullanmak isteyenlerin ise yağ içerikli sabunları tercih etmeleri daha doğru olmaktadır.

Mevsimsel etkilerden korunmak için kuru bir cilde sahip olanların hem yaz aylarında hem de kış aylarında güneş koruyucu kremleri kullanmaları gerekmektedir. Yalnızca güneşten değil çevresel pek çok etmenden koruyan güneş kremleri bilakis kuru ciltler için önemli bir günlük bakım ürünüdür.

Gün sonunda kullanılacak nemlendirici öncesi yüz temizliğinde yağ içerikli köpükler kullanılabilir. Yumuşak bir doku sunduğu için cildi tahriş etmeyerek temizlik sağlayabilecektir. Temizliğin akabinde rutin olarak kullanılan krem ile nemlendirme sağlanabilir.

Cilt Kuruluğu Önlenebilir Mi?

Kuru bir cildi değiştirmek, yapısal olarak mümkün olmamakla beraber kuru cildin olası olumsuz etkilerini yok etmek mümkün olmaktadır. Kuru cildin tanınıp ona uygun bakım yöntemlerinin uygulanması, cildin kuruluğu dolayısıyla karşılaşılan sorunları önleyebilmektedir.

Kuru cilt bakımı seçenekleri içerisinde bakım yapmanın öncesinde yaşam şekillerini de dönüştürmek bulunmaktadır. Örneğin su tüketimi, beslenme alışkanlıkları, mevsimsel korunmalara yönelik değişiklikler ile cilt kuruluğu ortalama bir düzeyde tutulabilmektedir.

Kuru ciltlerin oluşturacağı olası hasarları önlemek için, cilt tipine uygun olan günlük bakımın sağlanması, cildin aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalardan etkilendiği bilgisi ile kontrol sağlanması önemli görülmektedir.

Kuru Cilt Bakımı İçin Öneriler

Kuru ciltlerin bakım şekilleri ile ilgili şu öneriler sunulmaktadır:

  • Nem ihtiyacının karşılanması
  • Yağ içerikli bakım ürünlerinin kullanılması
  • Çalışma ortamlarında gerekli nem ortamının sağlanması
  • Karbonat ve zeytinyağı karışımlı maske uygulaması ise temizliğinin sağlanması
  • Haftalık maske içeriklerinde; bal, muz, yoğurt karışımlı maskenin uygulanması

Kuru cilt bakımı yapılırken bu önerilerin düzenli olarak uygulanması, cilt tipinde oluşacak erken yaşlanmayı önleyecek ve cildin daha genç bir görünüm almasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.