Parlak ve Pürüzsüz Cilde Nasıl Sahip Olunur?

Parlak ve Pürüzsüz Cilde Nasıl Sahip Olunur?

Cildin parlak ve pürüzsüz görünmesi için cilde haricen uygulanan yöntemlerin yanı sıra gerekli vitamin ve minerallerin alındığından da emin olunması gerekmektedir. Güzel bir cilde sahip olmak aynı zamanda sağlıklı bir vücut işleyişini de gerektirmektedir.

Parlak ve pürüzsüz cilt için bazı öneriler sunulmaktadır. Bu öneriler şöyle sıralanabilir:

  • Cilt temizliğinin rutin olarak yapılmasına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Günlük nem ihtiyacını karşılamak için cildin ihtiyacı kadar nemlendiricinin sürülmesi ihmal edilmemelidir.
  • Su tüketimi cildin sağlıklı görünmesi için oldukça önemlidir. Günlük en az iki litre su tüketimi cilde sağlıklı ve güzel bir görüntü vermektedir.
  • Düzenli uyku önemli olduğu gibi gece uykusunun doğru vakitlerde alınmış olması da önemlidir.
  • Güneş kreminin düzenli olarak kullanılması cilt üzerinde koruyucu bir etki oluşturmaktadır.
  • Haftalık olarak cildin ihtiyacı olan peeling ve maske uygulaması yapılmalıdır.
  • Meyve sebze tüketimine önem verilmeli, haşlama ağırlıklı beslenilmelidir.
  • Paketli ve yağlı gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Sigara kullanımı cilt yüzeyinde kirli bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

Cilt Temizliği Nasıl Olmalı?

Cildin günlük temizliği yapılırken öncelikle cilt tipine uygun olan temizleyicinin seçilmesine dikkat edilmelidir. Günlük toz ve kirlerden arındırmak için rutin kullanımına dikkat edilmesi gereken bu temizleyiciler yağlı ve kuru ciltler için farklı özellikler içermektedir.

Cilt temizliği yapılırken sabun kullanımından kaçınılmalıdır. Cildin tahriş olmasına ve yıpranmasına neden olduğu için bunun yerine cilt üzerinde daha yumuşak bir doku oluşturan temizleyicilerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Cilt temizlemesi yapılırken aynı zamanda cildin gün içerisinde havasız ve hareketsiz kalması da göz önünde bulundurularak nazik hareketlerle masaj yapılması cildin kan akışını hızlandırmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Cilt Görünümünü Etkiler Mi?

Güzel bir cilde sahip olmak için beslenmenin önemi, cilde uygulanan harici yöntemler kadar önemlidir. Nitekim kan akışı, cildin görünümünü ve rengini doğrudan etkilemektedir. BU sebeple cildin ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanması gerekmektedir.

Cildin ihtiyaç duyduğu A ve E vitaminleri hem pürüzsüz bir görüntü oluşturmakta hem de cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu vitaminleri içeren meyve ve sebzelerin düzenli tüketimi cilt sağlığı üzerinde etkisini kısa sürede göstermektedir.

Parlak ve pürüzsüz cilt aynı zamanda yağlı gıdaların tüketiminin de azalmasını gerektirmektedir. Yağ tüketiminin artması ile ciltte de yağlı bir görüntü oluşacak bunun sonucunda akne oluşumunda da artış görülecektedir.

Su Tüketiminin Cilt Parlaklığına Etkisi

Cildin parlak görünümünü sağlayan su, günde en az iki litre olacak şekilde tüketilmelidir. Kan akışını hızlandıracak ciltte parlak bir görüntü sağlamakta olan su tüketimi aynı zamanda cildin yaşlanmasını da önlemektedir.

Su tüketimi, gözenekleri sıkılaştırarak cilt yüzeyinde akne oluşmasının önüne geçmektedir. Günde 2 litrenin altında su içmek çoğunlukla cildin daha sağlıksız bir görüntüye sahip olmasına neden olmaktadır.

Su tüketimi ile birlikte vücudun nem oranı da dengelenmektedir. Bu sayede kuru ciltler için yağ oranı daha dengeli bir cilt oluşurken yağlı ciltler için kadifemsi bir görüntü oluşmasına destek olmaktadır.

Düzenli Uyku Cilt Sağlığını Etkiler Mi?

Cildin sağlıklı görünümü için uyku düzeni önemli olmakla birlikte, güzel görünümlü bir cilde sahip olmak için gece uykusu da ihmal edilmemelidir. Özellikle 22.00-03.00 saatleri arasında cildin kendini yenilediği bilindiğinden bu vakitlerde uykuda olunması gerekmektedir.

Gece uykularında düzensizlik olanların parlak ve pürüzsüz cilt görünümü yerine daha soluk ve sağlıksız bir cilt görünümüne sahip oldukları bilinmektedir. Ciltteki ölü hücrelerin gece uykusu esnasında yenilenmesi sebebiyle, uyku düzensizliği olanların cilt problemleri de beraberinde gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.