D Vitamini Eksikliği Hastalıkları

D Vitamini Eksikliği Hastalıkları

Hem dünya genelinde hem de Türkiye’de D vitamini eksikliği çok ciddi boyutlardadır. D vitamininin en önemli kaynağı ise güneş olarak söylenebilir. Ayrıca bazı yiyeceklerde de D vitamini yüksek miktarlarda bulunmaktadır. İnsanlar güneş ışınlarından mahrum kaldıklarında veya D vitamini olan yiyeceklerini tüketme diklerinde D vitamininden kaynaklanan bazı hastalıklara yakalanabiliyorlar. D vitamini eksik olan kişilerde hastalıkların daha çok baş gösterdiğini, buna bağlı olarak hastalıkların gittikçe fazlalaştığını söyleyebiliriz. Peki D vitamini eksikliği hastalıkları nelerdir? Belirtileri nasıl oluyor? Hemen göz atalım.

 D Vitamini Eksikliği Belirtileri

 D vitamini birçoğumuzun adını sıklıkla duyduğu fakat ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz bir vitamin çeşididir. Belirttiğimiz gibi D vitaminin ana kaynağı güneş ışınlarıdır ve D vitaminin büyük bir kaynağı buradan gelmektedir. Bunun dışında bazı süt ürünlerinde D vitamini bulunmaktadır. D vitamini eksikliği olduğu durumlarda birçok hastalığın baş gösterdiği, yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. D vitamini eksikliği belirtisi olan hastaların mutlaka bir hekim yardımı alması gerekmektedir.

 Peki D vitaminin belirtileri nelerdir, belirtileri arasında neler vardır? Şimdi de bunlara bir göz atalım.

 – D vitamini eksikliğinin en önemli belirtisi sürekli olarak hastalanma ya da enfeksiyon kapmanın kolaylaşması olarak gösterilebilir. Vitaminin eksik olduğu durumlarda genellikle hastalar bu durumdan sık sık şikayet etmektedirler.

 – D vitamini eksikliği belirtilerinden biri de hemen hemen her zaman yorgunluk hissinin olması olarak gösterilebilir. Nitekim bu vitamin eksik olduğunda yorgunluk da giderek artış göstermektedir.

 – Sırtta veya genel anlamda kemikteki ağrılar da D vitamini eksikliği belirtileri arasında gösterilebilir.

 – D vitamini eksik kaldığı durumlarda, bazen depresyona girme sıklığı da artış göstermektedir. Depresyonun nedenleri arasında D vitamini eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk, halsizlik hissi de gösterilebilir.

 – Vücudun herhangi bir yerinde oluşan yaraların, iltihapların uzun sürelerle iyileşmesi de D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

 – D vitamini eksikliği olduğu zamanlarda saç dökülmeleri şikayeti de gittikçe artış göstermektedir.

 – Aşırı terleme olduğu durumlarda D vitaminin eksik olması ise olasıdır.

 – Sindirim problemleri, tekrarlanan unutkanlıklar da D vitamininin eksikliği olarak gösterilebilir.

 D Vitamini Hastalıkları Nelerdir?

 Yukarıda da belirttiğimiz gibi D vitamini önemli vitamin gurupları arasında yer alıyor. İnsanların D vitamini ana kaynağı ise güneş ışınlarından geliyor. Şimdi de D vitamini hastalıkları nelerdir, D vitamininden kaynaklanan hastalıklar nelerdir bir göz atalım.

 D vitamini eksik olduğu durumlarda;

 – Aşırı derecede yorgunluklar meydana gelir. Kaslarda güçsüzlük oluşur. Bu ve bunun gibi etkilerin dışında D vitamini eksikliği bazı hastalıklara yol açıyor. Bu hastalıklar; diyabet, kalp yetmezliği, kemik erimeleri, yüksek tansiyon, kaslara bağlı romatizma hastalıklar olarak gösterilebilir. Bu hastalıkların her biri de tedavi altına alınmadığı sürece büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kişilerin D vitamini eksikliğini mutlaka ciddiye almaları ve bu durumda doktora başvurmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.