Omicron Varyantı Gizli Semptomları Ortaya Çıktı?

Omicron Varyantı Gizli Semptomları Ortaya Çıktı?

Omicron varyantının biranda ortaya çıkmasıyla dünya gündemine bomba gibi düşmesi ve endişe veren bir virüs olarak, covid-19 dan sonra en tehlikeli bir virüs olduğunu, dünyayı tehditti altına almış omicron varyantı, bilim insanlarının da doktorlarında araştırarak, endişe veren virüs çeşidi olduğunu kayıt altına almışlardır. Dünya sağlık örgütünün (DSÖ) açıklamalarında, herkesin covid-19 tedbirlerine uyulduğu gibi omıcron varyantı içinde aynı tedbirlere uyulmasını vurgulamışlardır. Aşı olmayanların da aşılarını olmalarını dile getirmişlerdir. Omicron varyantı ülkelerin kısıtlamalarına ve önlemlerine karşı yayılmaya hızla devam ederken, Afrika’dan Amerika’ya, Amerika’dan İngiltere’ye derken Türkiye’ye de sıçradığı gündeme gelmiştir. Konuyla ilgili açıklama yapan sağlık bakanı Fahrettin Kocadan basın gündemine yaptığı açıklamada Türkiye’de 6 kişinin omicron varyantına yakalandığını fakat hafif belirtilerle atlatıldığını dile getirmiştir. Bir kişinin İstanbul, 5 kişinin ise İzmir tarafında olduğunu dile getirmiştir. Sağlık bakanı Fahrettin Koca aşı olmayanların bir an önce aşılarını yaptırmayı ve 3. doz uygulaması başladığını söyleyerek 3 doz aşı uygulamasının da yapılması gerektiğini belirtmiştir. Tüm vatandaşların da covid-19 salgını nasıl mücadele ettiysek omicron varyantı için de aynı tedbirleri uyulmasını söylemiştir.

Omicron Varyantı Tehlikeleri ?

Omicron varyantı delta varyantından daha bulaşıcı ve daha tehlikeli olduğunu bilim insanları dünya basınına söylemiştir. Omicron varyantın dan ölen olmadığında açıklanmış ve Güney Afrika’dan gelen bu mutant virüsü sağlık örgütü tarafından da omicron varyantı ile ilgili bilgi topladıklarını çalışmaların devam ettiğini söylemişlerdir 2.doz aşıdan sonra 3. aşının da olmasını korumanın % 75 e kadar çıkmasını varyantın hafif bir şekilde atılmasını 3. dozdan sonra anlaşılacağını dile getirmişlerdir.

Omicron Semptomları Nelerdir ?

İngiltere’de yapılan araştırmalarda; omicron varyantının semptomlarının gripte olduğu gibi soğuk algınlığına benzediğini burun akıntısı, baş ağrısı, aşırı yorgunluk omicron varyantının özellikleri olduğunu açıklamışlardır.

Bilinen Virüs Özelliklerinden Farkı?

İngiltere’de omicron vakaları analizlerine göre omicron varyantı en yaygın belirtisinin burun akıntısı, yorgunluk ,baş ağrısı ,hapşırma ve boğaz ağrısı olduğunu vurgulamışlardır .Bilinen virüs özelliklerinden farkı da tat ve koku alma duyularında eksiklik olmayacağını belirtmişlerdir . Covid 19 Korona vakaları delta varyantı ,14 kurala uyulmasını ve evde kal çağrısında bulunmuşlardır. Omicron da bulunan burun akıntısı , baş ağrısı, yorgunluk gibi durumlarda evden çıkılmaması dile getirmişlerdir .Maske dezenfektan ve sosyal mesafelerini insanların kendilerini hızla yayılan bu virüsten korumalarını söylemişlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.