Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Egzamanın nedenleri nelerdir, kaşındıran sürekli yanma hissi veren ve ciltte kuruluk kızarıklık yapan hastalığın adı egzama dır. Bunun yanına şişme kabarıklık  deri hastalıklarına da sebebiyet verdiği söyleniyor. Egzamayı en basit şekilde belirten belirti kabarcık oluşturmasıdır. Aynı zamanda farklı türlere de sahiptir ve kuru yada yaş egzama türleri olarak farklı türleri vardır. Hem görsel olarak kötü bir görünüm oluşturur ve ciltte sıkıntılara yol açar. Bu tarz rahatsızlıklar yaşayan kişiler deride kuruma ve kaşınma gibi durumlardan şikayetçi olur. Vücudun tüm bölgelerinde bu sorunu yaşayabilirsiniz. Nereye vuracağı pekte belli olmaz. Genelde yüz,el, ayak, kollar gibi açıkta bulunan yerlerde daha çabuk görüldüğü söyleniyor. Basit tedavi yöntemleri ile bunları kontrol altına almak mümkün. Genelde cilt kuruluğundan da bunların meydana geleceği söyleniyor. Tıp dilinde dermatit de denilmektedir. Çok yaygın bir deri hastalığıdır ve ortaya çıkma sebebi çok fazla çeşidi vardır. Cildimiz hem fiziki hemde içsel olarak kendini savunmaya alır. Egzama gibi durumlar cildin tahriş olması ile ortaya çıkar. Bunlarda bazı nedenleri göze alacak olursak, sabun ve kalitesiz olan sıvı sabunlar, deterjan kullanımı ve kimyasal maddeler, temizlikte kullandığımız çamaşır suyu bunlarda hep egzama sebeplerindendir.

Egzama Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Egzama hastalığı belirtileri nelerdir, Hava şartları genetik faktörler ve stres bağışıklık sisteminde oluşan sorunlarda bu rahatsızlığı tetikler. Hamilelik döneminde ortaya çıkan hormonal problemler. Uzun süre sıcak suya maruz kalmak ve cildi nemlendirmeyip kuru kalması egzamanın en büyük sebeplerinden biridir. Cildi tahriş eden kumaşlar ve sigara kullanımı gibi başka sebeplere de dayalı olabilir. Dediğimiz gibi egzamanın birçok sebebi vardır. Bunun dışında tedavi yöntemlerine bakmak lazım bunun ilerlemeden basit yöntemlerle tedavi etmek gerekir.

Egzamanın Tedavi Yöntemleri

Egzamanın tedavi yöntemleri, kış aylarında egzama daha da çok artış gösterir. Cildin tamamen kurumasından dolayı oluşur. Cildi tahriş eden durumlar ve cildin nemlenmemesi dir. Egzamaya iyi gelen bitkileri sıralayacak olursak, papatya, meyan kökü, lavanta, aloevera, sarı kantoron, çuğa çiçeği yağı, ayrıca egzamadan kurtaran sirke bunların hepsini açılımlı olarak ne işlem yaptığına dair aşağıda belirteceğiz.

Egzama İçin Bitkisel Kürler

Egzama için bitkisel kürler, sırasıyla yazacak olursak öncelik sirke küründen bahsetmek istiyoruz.

Egzama için sirke kürü

Evde yapılmış olan dut kurusu, nar, kabuğu karıştırılarak oluşturulan doğal ev yapımı sirkeyi egzama olan bölgeye sürün. İçebiliryosanız eğer bir fincan günde için.

Egzama İçin Papatya Kürü

Bunun için topikal papatya kremi kullanabilirsiniz. Yada papatya yağından faydalanabilirsiniz. Cildinizi nemli tutar ve iyileştirici etkisiyle cilt sorunlarına iyi gelir.

Egzama İçin Meyan Kökü Kremi

Meyan kökü kremi kullanmanız gerekir ve çok etkili olduğu söyleniyor.

Egzama İçin Lavanta Kürü

Lavanta yağının sakinleştirici ve yumuşatıcı aynı zamanda antiseptik özelliğe sahiptir. Acıyı ve kaşıntıyı azaltır.

Egzama için Aloevera Kürü

Aloevera jeli kaşıntıları alır ve tahriş olan cildi tamir eder. Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur ve kızarıkları geçirir.

Egzama için Sarı Kantaron Otu Kürü

Sarı kantaron iltihap giderici özelliği olduğundan dolayı egzamaya iyi gelir. Çok fazla asidik özelliğinden dolayı zeytinyağı ile karıştırmanız da fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.