Cinsel İsteksizlik Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cinsel İsteksizlik Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğe yönelik bitkisel tedavi yöntemleri, çok sık araştırılan konular arasındadır. Cinsel isteksizlik sorunu, pek çok açı ile pek çok farklı yaş grubunda oluşmaktadır. Cinsel isteksizliğin tedavi edilebilmesi için öncelikle, bu problemin neden kaynaklandığının tespiti yapılmalıdır. Her cinsel isteksizlik sorunu, aynı şekilde tedavi edilmeyecektir. Bu nedenle öncelikli olarak, cinsel isteksizlik sorununun kökenleri araştırılmalıdır.

Cinsellik Nedir?

Cinsellik, farklı dallarda farklı bakış açılarıyla yorumlanabilen, kısmen karışık bir algoritmadır. Cinselliği, biyolojik olarak ele alacak olursak, merkezi sinir sisteminin, genital organların ve 5 duyu organlarının bir harmonisi ile oluşan, bedensel birleşmedir. Cinselliği biyolojik bağlamda etkileyecek durumlar ise;

 • Hastalıklar,
 • Ilaçlar,
 • Menapoz,
 • Ergenlik

Şeklindedir. Cinselliğin psikolojik tanımlaması, sağlıklı işleyen bedenlerin, doğal seleksiyona uyum sağlaması ve içgüdülerle hareket etmesidir. Cinsel isteksizliğin, psikolojik boyutta çok farklı sebepleri olacaktır.

Cinsellik Neden Gereklidir?

Cinsellikle ve cinsel isteksizlikle alakalı, kişiler sürekli bilgilenmek isterler. Toplum hayatının büyük bir parçasını, cinsellik oluşturur. Öyle ki, dünya üzerinde var olan çoğu sektör, cinsellik temeline oturtulmuştur. Cinsellik kavramı ortadan tamamen kalkacak olsaydı, çok fazla sektörün yerle bir olması kaçınılmaz olurdu. Cinselliğin neden gerekli olduğu, neden toplum nezdinde sürekli bir yerlerde insanların karşısına çıktığı şu şekilde açıklanacaktır;

 • Hayatın akışı içerisinde cinsellik, doğal ve sağlıklı bir aşamadır.
 • Cinsellik yalnızca bedenlerin birleşimi değildir, duygularla, toplumla, psikolojiyle, etikle alakalıdır.
 • Farklı cinsel yönelimler vardır ve toplum tarafından kabul görmek durumundadır. Gelişmiş ülkelerde LGBTI bireyler, yavaş yavaş kabul görülmeye başlamışlardır ve pek çok ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır.
 • Cinsellik, kişilerin birbirlerine olan saygılarını, sevgilerini ve bağlılıklarını artırır.
 • Her insan cinselliği deneyimlemek ya da sürekli dahil olmak durumunda değildir. Aseksüellik de kabul görülen bir cinsel yönelimdir.

Aseksüellik Nedir?

Aseksüellik, aslında bir tür cinsel yönelim olarak adlandırılır. Aseksüellik ve cinsel isteksizlik birbiri ile alakalı değildir. Cinsel isteksizlik, kişilerin, isteseler dahi cinsel münasebette bulunamamaları şeklinde ifade edilirken, aseksüellik, kişilerin cinsellik oluşumuna karşı olmaları durumudur. Kişiler, cinselliği reddederler. Bu durumun, sosyal ya da psikolojik sebepleri bulunur.

Cinsel Sorunların Nedenleri Nelerdir?

Cinsellik ile alakalı, yalnızca Türkiye değil dünya genelinde, çeşitli problemler yaşanmaktadır. Bu problemlerin farklı sebepleri olur. Kimi sebepler daha biyolojiktir ve iyileştirilmesi daha tıbbi bir müdahale gerektirir. Psikolojik olduğu tespit edilen cinsel sorunların tedavileri daha çok zihni rahatlatmaya yönelik tedaviler olacaktır. Cinsel sorunların çeşitli sebepleri, şu şekilde izah edilir;

 • Kişilerin bu konuda bilgi sahibi olmaması,
 • Kişilerin cinsellikle alakalı farklı batıl ve yanlış inanışlara sahip olması,
 • Kişilerin cinsellikte kadın erkek rollerine yükledikleri yanlış anlamlar,
 • Kişilerin, cinsel işlevlerini olumsuz yönde etkileyecek hastalıklara sahip olmaları,
 • Cinsel işlevi azaltacak yönde ilaçların kullanımı(idrar söktürücü, tansiyon ilaçları, psikiyatri ilaçları,ülser, alerji, astım,kalp ilaçları)
 • Psikolojik bir takım rahatsızlıklar ve travmalar

Cinsel Bozuklukların Tedavi Yöntemleri

Cinsel bozuklukların giderilmesinde cinsel terapi yöntemi uygulanır. Terapilerde genelde kişinin cinsel bozukluğunun sebebi tespit edilir ve bu duruma yönelik bir tedavi yöntemi benimsenir. Bu noktada, kişilerin arzu ve isteklerinin tekrar ortaya çıkarılması amaçlanır. Kişilerde var olan cinsel bozukluk eğer parafili ya da cinsel yönelim değişikliği gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa, dinamik cinsel terapi uygulanacaktır. Kişilere bu tedavi yönteminde, cinsel gücü artıran ilaç takviyesi yapılmaz. Kişilerin kendi kendilerine ilaç kullanıyor olmaları, sağlıklarını olumsuz etkileyecektir. Doktor eğer, cinsel bozukluğun, tamamen kişinin biyolojik bir rahatsızlığı nedeniyle kaynaklandığını tespit ederse, o rahatsızlığın giderilmesi şeklinde bir ilaç süreci başlatacaktır.

Cinsel Tiksinti Sebepleri Nelerdir?

Cinsel tiksinti, bir tür cinsel bozukluktur. Kişinin;

 • Cinselliği tamamen reddetmesi,
 • Cinselliğe dair hiçbir istek duymaması,

Şeklinde yer alır. Bu bozukluk neticesinde cinsel isteksizliği ve orgazm olamama problemini getirecektir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel gücü artırma yöntemleri arasında, sağlıklı beslenmek, psikolojiyi güçlendirmek, bir takım kimyasallardan ve maddelerden uzak durmak bulunur. Cinselliğe olumlu yönde etki eden bitkiler ve cinsel gücü artıran bitki çayları, şu şekilde olacaktır;

 • Gingseng bitkisi: Bu bitkinin üretim yeri Çin’dir. Kahverengi renginde olan bu bitkiyi kaynatarak suyunu içmek, hormonları düzenler ve hormon problemlerinden kaynaklanan cinsel isteksizliğe yardımcı olur.
 • Rezene Tohumu: Rezene tohumundan bir miktar kaynatılarak içilmesi, cinsel isteği %100 oranında artırmasa da bir miktar afrodizyak etkisi sağlar.
 • Lavanta, karanfil, haşhaş bitkileri, kişilerin stresini azaltan etkilere sahiptir. Bu şekilde dolaylı yoldan cinselliğe etki edeceklerdir.
 • Polen: Yapısında aminoasit bulunan polen, testesteron oranını artırır.
 • Tarçın, süsen, yasemin, cinsel isteği artırmayı sağlayacaktır.
 • Roka, maydonoz ve kekik tüketimi hem sağlıklıdır hem de kişilerin cinsel bağlamda güç kazanmalarını sağlar.

Cinselliği Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Erkeklerde ve kadınlarda, cinsel gücü artıran yiyecekler, kişiden kişiye farklılık gösterir. Cinsellikle alakalı olan isteksizlik, eğer psikolojik ya da organikse, kişiler daha farklı yöntemlere yönelmek durumundadırlar. Elbette, cinsel performansı artırdığı tespit edilmiş bir takım yiyecekleri kişilerin tedavi yöntemlerine ek olarak tüketmesinde bir beis görülmez. İşte o yiyecekler;

 • Bal: Bal sağlık açısından oldukça faydalıdır. Içerisinde bulunan yararlı maddeler, hormonları dengeler.
 • Istiridye: İstiridye kişilerde, sperm kalitesini düzenleyici etkiye sahiptir.
 • Sarımsak: Sarımsak, kan akışını hızlandırır, beyne giden kan miktarını düzenler, dolayısı ile ereksiyon şansını yükseltir.
 • Çikolata: Kakaonun afrodizyak etkisi, dünyada kabul görülmüş bir bilgidir.
 • Muz ve avokado: Bu meyveler, içeriklerinde, potasyum ve magnezyum barındırır. Bu nedenlerle, tüketilmesi sağlık açısından kişilere iyi gelecektir.

Cinselliği Artıran İçecekler Nelerdir?

Cinsel isteksizlik sorunları yaşayanlar, kimi zaman bu problemin kötü beslenme düzeninden kaynaklandığını fark ederler. Bu noktada kişiler, cinsel gücü artıran içeceklerden faydalanıyor olabilirler. Cinsel gücü artırmak adına, eğer cinsel iktidarsızlığın ya da isteksizliğin altında yatan sebep bambaşkaysa, tek başına çeşitli içecekleri tüketmek fayda sağlamayacaktır. Fakat, kişilerin sağlılarının müsade ettiği ölçüde ve bu yiyecek ve içeceklere dair herhangi bir alerjileri olmadığı noktada kişiler, bitkisel tedavi yöntemlerini denemelilerdir. Bu içecekler şu şekildedir;

 • Çilek suyu: Dondurma şeklinde hazırlanmış ya da farklı versiyonlarda hazırlanmış çilek suyunun, kişilerin cinsel performansını artırdığı iddia edilir.
 • Mngo suyu: Mango, içerisinde barındırdığı besinler itibariyle, seratonin hormonu salgılanmasını sağlar ve cinsel performans artırılmasına yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi, yaban mersini, bal, süzme yoğurt ve süt birlikte hazırlandığında, cinsel gücü artıran karışımlar arasındadır.

Cinsel İsteksizliği Gideren Diğer Yöntemler

Cinsel yetersizlikler ya da isteksizlikler durumunda kişiler, çoğu zaman eksiklik hissederler ve kendilerini suçlarlar. Vajinismus, empotans ya da frijidite gibi sorunlar, yalnızca kişilerin kendilerinden dolayı kaynaklanmaz. Bu durum böyle olsa dahi, kişiler tedavi yöntemleriyle ve olumlu koşullanmalarla bu durumlardan isterlerse kurtulabilirler.

 • Kişiler, öncelikli olarak problemin beyinleri içinde yer aldığını kabullenmelidirler. Bir problemin kendilerinde sürekli hvar olduğu psikolojisi terk edilmediği sürece, beden de olumlu bir tepki veremeyecektir. Orgazm olamadığına kendisini inandıran bir birey, orgazm olamamaya devam edecektir.
 • Kişiler, cinsel performans artırdığı iddia edilen, güvenilmeyen her ürünü alıp kullanmamalılar. Özellikle, genital bölgeye sürülmesi tavsiye edilen ilaçlar ve benzeri ürünler, zararlı olabilir. Bu bağlamda dikkatli olunmalıdır.
 • Kişiler, ağır travmalara sahiplerse, bu durumu, uzman bir psikolokla konuşmaktan çekinmemelidirler.
 • Cinsel isteksizlik, kişilerin partnerleri sebebiyle ise, kişiler partnerlerini değiştirme ya da onlarla bu konuyu konuşma seçeneklerine başvurabilirler.
 • Kişiler, cinselliklerinin ya da cinsel yönelimlerinin utanılacak bir durum olmadığının ayırdına vardıklarında, daha sağlıklı bir cinsel yaşantıları olacaktır.

Cinsel isteksizliğin iyileştirebilirliği için, pek çok farklı yöntem bulunur. Öncelikli olan elbette kişilerin kendilerine inanmalarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.