Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesine neden olan etkenler ve saç dökülmesi için uygulanan çözüm yöntemleri özellikle Türkiye’de merak edilen konuların başında gelmektedir. Ne yazık ki ülkemizdeki hem kadınlar hem de erkekler ortak bir problemden sıkça şikayet ederler: saç dökülmesi.

Saç Dökülmesinin Pek Çok Sebebi Olabilir

Saçı dökülen kişilerin vitamini ve mineralleri eksik olabilir, ortada hiçbir problem yokken tamamen genetik olarak saç dökülüyor olabilir, ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak da saç dökülmesi problemi ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülmesi hem sağlık açısından risklidir hem de hem kadınlarda hem de erkekler de kötü görüntüye neden olurlar. Bu nedenle de insanlar Saç dökülmesine bitkisel çözüm evde ne yapabilirim diye sıkça sormaktadırlar. Bu hastalığa neyse ki pek çok çözüm yöntemi bulmak mümkün.

Saç Dökülmesine Tedavi Bulabilmek İçin Öncelikle Hastalığın Altında Yatan Nedenin Bulunması Şart

 Fakat her şeyden önce hastalığın altında yatan nedeni bulmak gereklidir. Aksi halde doğru tedavi yönteminin uygulanması mümkün değildir. Bu nedenle de kişiler vakit kayıp etmeden saç dökülmesi için bir doktora gitmelidirler. Doktor saç dökülmesinin pek çok nedeni arasından asıl nedeni bulacak ve kişiye özgü olan tedavi yöntemini uygulayacaktır. Bir kişinin saçı genetik nedenlerden dolayı dökülüyorsa bu kişiye stres nedeni ile saçı dökülen kişi için uygulanan tedavi yönteminin uygulanması düşünülmez. Genetik faktörler nedeni ile saçı dökülen kişiye ilaç tedavisi uygulanırken, stres nedeni ile saçı dökülen kişilere stresten uzak durmaları için yöntemler uygulanması önerilmektedir.

Yanlış Kozmetik Ürünü Kullandığınız İçin Saçlarınız Dökülüyor Olabilir

Saç dökülmesine bitkisel çözüm Ibrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınan bir konu olmuştur. Bizlerin ilk önerisi bitkisel çözüm yoluna gitmeden önce kişinin saç dökülmesini neden yaşadığını anlamasıdır. Yapılan araştırmalar yanlış kozmetik kullanımının saçları döktüğüne neden olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle kişiler çözüm bulabilmek adına kozmetik seçimi doğru yapmalılardır. Saç dökülmesine en çok neden olan kozmetik ürünler arasında yer alan ürünler arasında:

 • Saç şampuanları,
 • Saç bakım kremleri,
 • Saç köpükleri,
 • Saç besleyici serumlar,
 • Saç spreyleri,
 • Jöleler yer almaktadır.

Saç Dökülmesine Özel Ürünlere Karşı Daha Dikkatli Olun

Saç dökülmesine çözüm şampuan adı altında satılan şampuanların pek çoğu ne yazık ki kişilerde ters etkiye neden olarak kişilerin saçlarının daha çok dökülmesine neden olmaktadır. Genellikle bu şampuanların kimyasal içerik oranları yüksektir ve saç derisinin doğal dengesini bozarlar. Bu durum da yalnızca saç dökülmesine değil aynı zaman saç derisi kaşıntısı, saç kepeği gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu nedenle özellikle saç dökülmesine iyi geldiğini iddia eden ürünlere karşı daha dikkatli olmanız gerekir. Bu ürünler alınırken mutlaka arkasındaki etiket okunmalı ve içeriğinde yer alan maddelerin ne olduğu hakkında detaylı bilgilere sahip olmak gerekir. Şüphelendiğiniz ürünlerin içeriğinde yer alan maddeleri internette kısa sürede aratarak ne olduğuna dair detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümlere Bir Şans Verin

Saç dökülmesine karşı doğal çözümler ilaç tedavilerindense her zaman çok daha faydalıdır. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişilerin doğrudan ilaç tedavisine başlamalarını önermiyoruz. Saçınızın dökülmesinin önlenmesi için aldığınız ilaç vücudunuzun bir başka yerine zarar verir. Fakat bitkilerde böyle bir durum söz konusu değildir. Fiyatları ilaçlar ile kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlıdır. Kullanımının yan etkisi sıfırdır. Vücuda kullanımında zararı olmaz. Siz de bu avantajlardan faydalanmak isterseniz, saç dökülmesine karşı doğal çözümlere bir şans verin.

Saç Dökülmesi Probleminiz İle Vedalaşma Vakti Geldi: Kolay Yapılan Sarımsak Kürü Tarifinin Faydaları Nelerdir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Birazdan vereceğimiz bu doğal tarif sayesinde saç dökülmesi probleminden kısa sürede kurtulacaksınız. Ana malzeme ise her mutfakta bulunan bir bitki: Sarımsak. Sarımsak, içeriğinde yer alan etken maddeler sayesinde saç dökülmesinin önüne geçerek saç tellerini güçlendirir. Kırık saçların onarılmasına yardımcı olur. Saç kepeği probleminiz var ise kepek probleminde azalma görürsünüz. Yeni saçlarınız çıkmaya başlar. Saçlarınızı tararken saçlarınız daha güçlenmiş olduğundan kırılmaz.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Sarımsak Kürü Tarifi Nasıl Yapılır?

Bu kürü yapmak için 5 diş sarımsağı soyun. Daha sonra bir döveceğin içinde sarımsakları güzelce ezin. Saçlarınıza sarımsağı uygulamadan önce saçlarınızın temiz olmasına özen gösterin. Saçlarınızda özellikle belli bir bölgede dökülme varsa, bu bölgeye sarımsakları daha yoğun uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza elleriniz yardımı ile sarımsağı uygulayın.

Uygulama işlemi bittikten sonra saçlarınızın terlemesi için saçlarınızı bir havlu yardımı ile sarın. Dilerseniz saçlarınızı kurutma makinesi ile de ısıtabilirsiniz. Böyle yapmanız maskenin daha iyi emilmesine yardımcı olacaktır. 30 dk bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Kesin sonuç olmak için maskeyi haftada en az 2 kere saçlarınıza uygulayın.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Sarımsak Kürünün Kokusu İçin Alınabilecek Önlemler

Bu kürün tek bir yan etkisi var o da sarımsağın kokusunun çok yoğun olması. Fakat bu sorunun da önüne geçmek mümkün. Maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı 3 kere şampuanladığınız zaman bu problemden de kurtulacaksınız. Şampuanlama sonrasında saçlarınızı şampuanlı bir şekilde 5 dk kadar bekletmeniz sıfır koku olmasını sağlar. Bu kürü kokusuz yapmak isteyenler için diğer bir yöntem de parfümlü şampuanları tercih etmek. Fakat şampuanınız parfümsüz bile olsa bu problemden kurtulacaksanız. Saçlarınızın dökülmesini durduran bu kürün kokusuna değdiğini düşünüyoruz.

Saç Dökülmesine Karşı Yumurta Karışımı Tarifi

Saç dökülmesine iyi gelen diğer bir besin ise yumurtadır. Yumurta son derece besleyici bir besindir. Yalnızca yendiğinde değil aynı zamanda cilde direk olarak uygulandığında da bu faydalarını görmek mümkün olacaktır. Bunun için 2 adet yumurtayı bir kabın içine kırın. Üzerine bir iki damla limon damlatın. 1 yemek kaşığı kadar yoğurdu karışımın içine ekleyin. Karışımı güzelce birbirine karışacak şekilde çırpın. Hazırlamış olduğunuz karışımı temiz saçlarınıza uygulayın. Karışımın etkisini görmek için karışımı saçlarınıza haftada en az 3 kere uygulamanız gerekmektedir. Her uygulamadan sonra saçlarınızı bol ılık su ile durulamanız gerekir. Her uygulamada en az 30 dk beklemeniz gerekiyor.

Saç Dökülmesi Yaşayan Kişilere Uygulamaları Gereken Bazı Öneriler

Genetik saç dökülmesi kesin çözüm arayan kişiler ve saç dökülmesi yaşamayan kişilerin de uygulamak isteyebilecekleri bazı öneriler paylaşacağız. Bu önerileri kür tariflerini uygularken ya da saç dökülmesi için ilaç takviyesi kullanıyorsanız, takviye kullandığınız zamanlarda da destek olarak uygulayabilirsiniz. Saçlarınız hiç dökülmüyor olsa bile, daha sağlıklı saçlar için bu önerilere kulak verebilirsiniz.

 • Saçlarınızı temiz tutun.
 • Saçlarınıza düzenli aralıklar ile bakım uygulayın. Bu bakımlarının içeriğinin doğal olduğundan emin olun. Mümkün olduğu kadar hazır içerikler kullanmamaya çalışın.
 • Saçlarınıza bilmediğiniz kozmetik ürünlerini sürmeyin. Kozmetik ürün kullanımı konusunda seçici davranın.
 • Saçlarınıza mümkün olduğunca az ısı uygulayın.
 • Dengeli beslenin.
 • Yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.