Saç Dökülmesini Önleyecek Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Saç Dökülmesini Önleyecek Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Saç dökülmesi probleminin önüne geçmek için kullanılan şifalı bitkiler ne olduğu saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin merak ettikleri konuların başında gelir. Ülkemizde saç dökülmesi problemi çok sık olarak görülmektedir. Suyun kalitesi, beslenme düzeni, stres, kişilerin sahip olduğu genetik özellikler, ilaç kullanımı ve benzeri pek çok neden saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Kalitesi Düşük Olan Kozmetik Ürünler Saç Dökülmesi Probleminin Yaşanmasına Neden Oluyor

Son zamanlarda yapılan çalışmalardan bir tanesinin verilerine göre, saç dökülmesine neden olan en önemli nedenlerden bir tanesi olarak yanlış kozmetik kullanımı gösterilmiş. Son zamanlarda artan ürün çeşitliliği nedeni ile pek çok ürünün fiyatı da ucuzlaştı ve bu ürünlere ulaşım bir o kadar da kolaylaştı. Buna bağlı olarak ürünler daha kalitesiz oldu. Kalitesiz ürünler ise kişilerin sağlığına zarar verdiğinden dolayı saç dökülmesi başta olmak üzere diğer problemlerin yaşanmasına neden oldu. Bu nedenle de kozmetik ürün almadan önce mutlaka ürünün arkasındaki etiket okunmalı ve de içerik hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İçerik hakkında bilgi sahibi olmadan her ürün saça ya da farklı yerlere sürülmemelidir. Saç dökülmesinin yanında daha ciddi problemlere de neden olabileceği akıldan çıkarılmadan bu tarz ürünler kullanılmalıdır.

Saç Dökülmenize Çare Bulmadan Önce Neden Saçlarınızın Döküldüğünü Öğrenmeniz Gerekiyor

Saç dökülmesine ne iyi gelir diye merak ediyor iseniz, bu sorunuza cevap bulabilmek için öncelikle neden saç dökülmesi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir. Örneğin eğer saçlarınız çok stresli olduğu için dökülüyorsa, stresten uzak durmanız saç dökülmesine iyi gelecektir ve çoğu zaman yeterli de olur. Fakat eğer vitamin eksikliğinden dolayı saçlarınız dökülüyorsa stresten uzak durmanızın saçlarınızın dökülmesi üzerine hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu nedenle saçları dökülen kişilerin konu hakkında uzman olan bir doktora görünmeleri gerekecektir. Doktor sizden bir takım tahlil ve testler isteyebilirler ve sorular sorabilirler. Saçlarınızın hangi dönemde daha sık döküldüğü, saç dökülmesinin şiddeti, saçlarınızın kaşınıp kaşınmadığı bu sorulara birer örnektir. Bu sorulara net ve doğru yanıtlar vermek çok önemlidir. Bu sorular ve testler ışığında yalnızca size özel olan bir tedavi yöntemi oluşturulacaktır.

Dermatologların Onay Vermediği Ürünler Saç Derisine Uygulanmamalıdır

Saç dökülmesine evde çözüm sunan pek çok karışım ve kür tarifleri verilmektedir. Ne yazık ki kimi tarifler kişilerin saçlarına beklenenin aksine daha kötü gelebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek adına tarifleri uygulamadan önce dikkat etmeniz konular hakkında bilgi sahibi olmanız yerinde olacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu her şeyden önce doktor onayı olmalıdır. Cilt doktorlarının kullanımına onay vermediği hiçbir ürünü ya da kürü doğal olsa bile saçlarınıza sürmemelisiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Kürlerde Alerji Hususuna Dikkat Edilmelidir

Diğer bir konu ise alerji konusudur. Bahsi geçen bitkiler gerçekten de şifalı olabilir. Fakat herkesin vücudu aynı değildir. Bu nedenle şifalı bir bitki diğer insanlar için faydalı olabilirken herkes için aynı bitkilerin faydalı olması söz konusu olamaz. Bu durum saç dökülmesine iyi gelen yağlar konusunda da aynıdır. Badem yağının saç dökülmelere iyi geldiği bilinir örneğin. Fakat kimi insanların bademe alerjisi vardır. Bu kişilerin açıkça badem kullanmaması aksine uzak durması gerekir. Bu nedenle siz de evde herhangi bir kür denemeden önce mutlaka küçük bir alerji testi uygulayın. Alerjilerin ölümcül sonuçlara götürebileceğini unutmayın.

Saç Dökülmesi Kürleri Uygulanmadan Önce Küçük Bir Alerji Testi Uygulaması Örneği

Saç dökülmesine doğal çözüm yöntemlerini uygulamadan önce küçük bir test yapmanız faydalı olacaktır. Bu testi yaptığınız zaman olası zararlardan kendinizi korumuş olursunuz. Hazırladığınız karışım ne ise öncelikle onu ilk sefer yapıyor iseniz az miktarlarda yapın. Böylece alerjiniz çıkarsa kürü israf etmemiş olacaksınız. Hazırladığınız kürü doğrudan saç derinize uygulamayın. Sağ el bileğinize bir miktar sürün ve en az 15 ile 30 dk arasında bu karışımı bekletin. Karışım bileğinizde herhangi bir tahrişe neden oldu mu diye kontrol edin. Eğer herhangi bir rahatsızlık görmüyorsanız o halde güvenle bu karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Şifalı Bitkiler Alerji Yapıyor İse…

Eğer testi yaptınız zaman uyguladığınız bölgede kızarıklık, kaşıntı, batma hissi ve yanma hissi gibi istenmeyen etkiler ile karşılaşıyorsanız o halde bileğinizden karışımı derhal bol su ile durulayın. Büyük ihtimalle karışıma alerjiniz var demektir. Karışımın içeriğinde adı üstünde pek çok malzeme olduğundan hangi içeriğe alerjiniz olduğunu bilemeyebilirsiniz. Bunun için alerji testlerinden yardım almanızda fayda var. Dilerseniz eczanede satılan alerji testlerinden faydalanabilir dilerseniz de hastanelere giderek test yaptırabilirsiniz. Alerjiler kimi zaman ciddi sonuçlara neden olduğundan dolayı alerjiler önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır. Aksi halde sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Önüne Geçebilmek İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyim?

Saç dökülmesine ne iyi gelir Ibrahim Saraçoğlu tarafından sıkça bahsedilen bir konu olmuştur. Ülkemizde özellikle kadınların saç dökülme problemi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de kadınlar doktorlardan saçlarının dökülmesine iyi gelecek tarifler istemektedirler. Saraçoğlu’nun belirttiğine göre saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler iyi gelen yiyecekler arasında en bilinenler arasında sarımsak, yumurta, soğan ve rezene gelmektedir. Bu yiyecekler ve bitkilerden kimi zaman direk olarak yenmesi sureti ile kimi zaman da saç derisine uygulanması yöntemi ile faydalanılmaktadır. Her iki durumda da bu bitkilerden faydalanmak mümkün. Burada seçim size kalmıştır.

Saç Dökülmesi İçin Sarımsakların Faydaları Saymakla Bitmiyor

Sarımsak özellikle saç dökülmesi denildiği zaman ilk akla gelen bitki olmaktadır. Bu gün kozmetik marketlerine gittiğimiz zaman şampuanların özel olarak sarımsak içerikleri ile hazırlandıklarını bilmekteyiz. Bu şampuanlar saçları dökülen kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Siz de dilerseniz sarımsak ile kendinize bir kür hazırlayarak bu bitkinin mucizevi özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkinin saç dökülmelerine iyi geldiği ve bunun yanı sıra saç derisi kızarıklıklarının önüne geçtiği, saç kepeği problemine son verdiği ve yeni saçlar çıkmasına yardım ettiği bilinmektedir. Eğer siz de güçlü saçlar isterseniz Mutlaka sarımsağa bir şans verin. Pişman olmayacaksınız.

Saç Dökülmesini Durduran Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır?

Bu tarif için biz de bol miktarda sarımsak kullanacağız. Öncelikle 10 diş kadar sarımsağı güzelce soyun. Sarımsaklarınızı soyduktan sonra sarımsakları macun kıvamına getirinceye kadar ezin. Tamamen ezdiğinizden emin olduğunuz sarımların üzerine limon sıkın. Limon sıkmanız sarımsağın ağır kokusunun inmesine de yardımcı olacaktır. Daha sonra karışımın içerisine çok az miktarda tuz ekletin ve tekrar karıştırın.

Sarımsak Kürü Nasıl Uygulanır?

Karışımı uygulamak için saçlarınızın temiz olduğundan emin olun ve de dökülmelerin yoğun olduğu bölgelere daha çok miktarda sarımsak uygulayın. Uyguladığınız sarımsakları en az 30 dk bekletin. Uygulama sonrasında saçlarınızı havlu ile sarmanız saç derinizi terletecektir. Böylece saçın maskeyi emmesi daha kolay olacaktır. Bu nedenle mutlaka nemli saç derisini tavsiye ediyoruz. Bu maskeden verim almak isteyen kişiler haftada en az 3 kez bu maskeyi temiz saçlarına uygulamalıdırlar. Maske uygulandıktan sonra bol su ile durulanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.