Corona (Korona) Virüs Nasıl Bulaşır ?

Corona (Korona) Virüs Nasıl Bulaşır ?

Corona (korona) nasıl bulaşır, hasta kişiler ile temas halinde olmamalıyız, şu anda bu virüs Türkiye’ye yayılmışken her an bulaşma riski yüksektir. Bu virüs hasta olan kişiden öksürme, hapşırma yoluyla geçer havadan ağız, göz, burun, el sıkışma mukozasına yerleşir. Dış etkenlere bu virüsün dayanamadığı söyleniyor, fakat bununla ilgili net bir bilgi yoktur. Bol sıvı tüketmeli ve gereken önlemlere uyduğumuz taktirde geçme riski azalır.

Corona (Korona) Virüs Klinik Özellikleri Nasıl Belli Olur?

Corona (Korona) virüs klinik özellikleri nasıl belli olur, bu virüs bulaştığı zaman ilk belirtisi, yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Solunum yolu ile bulaştığı için bu tarz belirtilerle ortaya çıkar. Daha ağır belirtlileri, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu ve böbrek yetmezliğidir. Bu durum daha ağırlaşırsa ölüme kadar bile götürebilir. Hastalığın durumu hakkında tam bir yorum yapılmamaktadır. Bazı hastalar bu durumu ayakta atlatmaktadır. Hafif grip şeklinde de görülebilir.

Corona (Korona) Virüsü Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Corona (Korona) virüsü tedavi yöntemleri nelerdir ? bu konu hakkında kesin bir tedavi yöntemi yada özel bir ilacı yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur, hiç anlamadan bir virüs size bulaşmış ve atlatmış olabilirsiniz. Uzman hekimler bu konuda hastanı durumuna göre ağrı kesici, ateş düşürücü ve boğaz ağrısını rahatlatmak için sıcak kompleks uygulamaktadır. Ayrıca böyle bir durumda bol sıvı tüketmek, dinlenmek, uyku tedaviye yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı kötü şekilde seyretmekteyse hemen acile yada uzman hekimlere başvurulması gerekmektedir. Öyle böyle bir durum söz konusu ise hemen tedaviye başlanmalı ki kötü sonuçlara maruz kalınmalısın.

Corona (Korona) Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır ?

Corona (Korona) virüsünden korunmak için ne yapılmalıdır, öncelikle bu mikrobun aşısı yoktur. Deneme sürecinde olan tedavi yöntemleri vardır. Korunmak için basit önlemlerin size oldukça yararı olacaktır.

 • Enfekte olmuş kişilerle yakın temasta bulunmayın,
 • El hijyenine dikkat etmek, sık aralıklarla elleri en az 20 saniye sabun ve su ile yıkayın, su ve sabun yok ise alkol bazlı el antiseptiği kullanın. Özellikle hasta insanlar veya çevresiyle doğrudan temas ediyorsanız hemen elleri mutlaka yıkayın.
 • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla temastan kaçının,
 • Enfekte olduysanız eğer, diğer insanlarla mesafeyi koruyun.
 • Öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasına özen gösterin.
 • Kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içini kullanın.
 • Ellerin yıkanmadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın,
 • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesine özen gösterin,
 • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesini sağlayın,
 • Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesi önem taşır, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun mutlaka kapatılmalıdır.
 • Maske kullanımının çok önemli olduğunu unutmayalım.

Sizin için araştırdık ve paylaştık umarım size yardımcı olabilmişizdir. Buradan ve diğer paylaştığımız makalelerden istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.