Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Boğaz Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Boğaz ağrısının nasıl geçtiği ve bu hastalığın altında yatan sebepler ile tedavi yöntemleri bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin en çok merak ettikleri konulardır

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Boğaz Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Boğaz ağrısının nasıl geçtiği ve bu hastalığın altında yatan sebepler ile tedavi yöntemleri bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Boğaz ağrısı özellikle soğuk olan kış mevsimlerinde daha çok görülüyor. Soğuk havalar ile birlikte kişilerin bağışıklık sistemleri daha güçsüz olduğundan dolayı boğaz ağrısı başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanmak daha kolay oluyor. Dolayısı ile insanlar da Boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözüm yolları neler olabilir diye düşünmekten kendilerini alamıyorlar.

Boğaz Ağrıları Gırtlak Kanserinin İlk Belirtisi Olabilir

Boğaz ağrıları kimi zaman önemsiz olabilmektedir fakat bazı zamanlarda da boğaz ağrılarının altında daha önemli nedenler yatar. Yani boğaz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle gırtlak kanseri gibi yaygın olan kanser türlerinde ilk belirtiler arasında boğaz ağrısı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de kişilerin boğaz ağrılarını önemsemeleri ve de doktora giderek boğaz ağrılarına bir çare bulmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin erken teşhis ve tanı şansını ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Boğaz Ağrınız Varsa Evde Uygulanan Tedavi Yöntemlerine Bir Şans Verin

Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum diyen kişiler evde kolayca uygulayabilecekleri tedavi yöntemlerinden faydalanabilirler. Bu yöntemlerin sıfır yan etkisi vardır. Zararlı içerikler içermezler. Tariflerde yer alan malzemelerin hemen hepsi herkesin mutfağında yer alır. Tarif içindeki malzemelerin fiyatları ucuzdur da. Boğaz ağrısı için ilaçlara verdiğiniz tonla paralar gibi bu malzemelere para ödemek zorunda kalmazsınız. Bu ve daha pek çok diğer avantajları olması sebebi ile boğaz ağrısı için ev tedavi yöntemlerini şiddetle öneriyoruz.

Boğaz Ağrınız Varsa Tuzlu Su Karışımını Deneyin

Boğaz ağrısı yutkunma zorluğu ne iyi gelir diye merak edenlere iyi gelecek çok basit bir tedavi yöntemi paylaşacağız. Herkesin evinde tuz ve su vardır. Bu ikisini karıştırarak basit ama çok etkili bir boğaz ağrısı ilacı elde edebilirsiniz. Bir bardak ılık suyu alın. İçine bir buçuk yemek kaşığı kadar tuzu ekleyin. Tuzun suyun içinde güzelce eridiğinden emin olun. Karışımı ağzınızda gargara yapın. Bu işlemi her gün 2 kere yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı öksürük şikayetleri duyduğunuz her an bu gargara işlemini tekrar edebilirsiniz.

Karabiberli Su Sayesinde Bir Daha Asla Boğaz Ağrısı Çekmeyin

Boğaz ağrısı yaşamaktan bıkıp usandıysanız bu yöntem ile boğazınızdaki ağrılardan kurtulabilirsiniz. İhtiyacınız olan iki şey var: karabiber ve su. Temiz bir kabın içine 1 bardak suyu ekleyin ve bu suyu 5 dk kadar kaynatın. Kaynayan suyun içine önceden hazırladığınız karabiberleri ekleyin. Karabiberlerin miktarı 1 buçuk yemek kaşığını geçmemelidir. Suyu bir 5 dk kadar da karabiber ile kaynatın. Karışımın soğuması için bekleyin ve daha sonra tok karnınıza bu karışımı için.

Boğaz Ağrılarının Yüzde 90 ı Virüslerden Kaynaklanıyor

Virüslerden kaynaklı olan boğaz ağrıları boğaz ağrılarının yüzde 90 olarak nedenidir. Boğaz ağrısı neden olur diye merak eden kişilerin sorularının cevabı muhtemelen virüsler olacaktır. Soğuk algınlığına neden olan virüsler, gribe neden olan virüsler, kızamık, kabakulak ve diğer bazı enfeksiyon hastalıklardan dolayı kişiler vücutlarına enfeksiyon alabilirler. Bu durum da kişilerin boğaz ağrısı çekmelerine neden olmaktadır.

Virüslerden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu durumdan kurtulmak için elbette ilk etapta bu virüslerden uzak durmak gerekiyor. Bu virüslerden uzak durmak için kişiler hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Bağışıklık sistemini zayıflatacak herhangi bir durumdan kendini uzak tutmalıdır. Bu sayede boğaz ağrısı yaşama ihtimalleri de kendiliğinde düşmüş olacaktır.

Boğaz Ağrısı Problemlerinin Yüzde 40 ı Bakterilerden Kaynaklanır

Boğaz ağrısına neden olan etkenlerden ikinci sırada yer alan en önemli faktör ise bakterilerdir. Kişiler eğer bakteriyel enfeksiyon kapmış iseler bu durum onların boğaz ağrısı yaşamalarına neden olabilir. Bilinen ve boğaz ağrısına en çok neden olan bakteri tipinin adı A grubu Streptococcus bakterisidir. Yapılan araştırmalara göre boğaz ağrılarının yaklaşık yüzde 40 ına bu bakteri türü neden olmaktadır.

Bakterilerden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Cinsel yolla bu bakteri insandan insana bulaşabilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında korunmak, genel hijyen kurallarına uymak, sağlıksız ortamlardan uzakta durmak bakterilerin size bulaşmasını önleyebilir. Kişiler düzenli kontrollerini yaptırdıkları zaman da bakterilere karşı erkenden önlem almalarına olanak sağlayacaktır.

Alerjiniz Olduğu İçin Boğaz Ağrılarınız Dinmiyor Olabilir

Alerjiler, vücudun aslında zararlı olmayan maddelere karşı aşırı tepki vermesi olarak tanımlanıyor. Yapılan araştırmalara göre insanların yarısından fazlasında alerjiler görülüyor. Alerjiler de türüne göre boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Çoğunlukla boğaz ağrısı ile birlikte kişilerde kızarık gözler, hapşırık, öksürük ve burun tıkanması gibi diğer çeşitli belirtiler de görülmektedir.

Eğer Boğaz Ağrınız Alerjilerden Kaynaklanıyor İse Bunları Yapın

Eğer boğaz ağrısı şikayetiniz alerjilerden kaynaklı olarak görülüyorsa boğaz ağrınızın geçmesi biraz daha zor olabilir. Bu durumda ilk olarak kişilerin doktorlarının yazmış olduğu alerji ilaçlarını kullanmaları gerekebilir. Buna ek olarak kişilerin mutlaka alerji oldukları nesnelerden uzak durmaları gerekir. Aksi halde boğaz ağrıları ve de diğer gördükleri belirtiler kötüleşecektir. Örneğin kişinin eğer köpeğe alerjisi varsa, köpeklerden uzak durmalıdır.

Ciğerlerinizi Temiz Hava İle Doldurarak Boğaz Ağrısı Problemlerinizi Azaltabilirsiniz

Günümüz dünyasında maalesef çok fazla kirli havaya, kimyasal maddeye ve sigara ve diğer tütün ürünleri gibi zehirli maddelerin dumanına maruz kalıyoruz. Bu durumlar da beraberinde boğaz ağrısını getiriyor. Yaşadığımız havanın kirlenmesi ile birlikte, pis bir havayı soluyoruz. Bu durum bizim solunum sistemimize zarar veriyor. Her ne kadar kaçınmak çok mümkün görünmese de arada bir de olsa havası temiz olan bir yere giderek ciğerlerinizi temiz hava ile doldurmanız boğaz ağrısı şikayetlerinizin geçmesi için basit ve etkili bir yöntem olacaktır.

Boğaz Ağrısı Yaşayan Kişilere Bazı Tavsiyeler

Boğaz ağrısının geçmesi için doğrudan ilaca yönelmeden önce evde uygulaması kolay olan bazı tavsiyelere uymak yerinde olacaktır. Boğaz ağrısından korunmak için bol bol dinlenmeniz gerektiğini unutmayın. Bağışıklık sisteminizin boğaz ağrısı ile savaş etmesi için vücudunuzu yormamanız çok önemlidir. Yorulan bir vücudun bağışıklık sisteminin boğaz ağrısı başta olmak üzere diğer problemler ile savaşması mümkün olmaz bu nedenle de dinlenmek çok önemlidir. Dinlenmeye ek olarak kişiler tuzlu su ile gargara yapabilirler.

Kişilerin ses tellerini dinlendirmeleri de önemlidir. Boğaz konuşurken acıyorsa kişiler boğazlarını zorlamamalılardır ve boğaz ağrıları geçene kadar mümkün olan en az şekilde konuşmalılardır. Boğaz ağrısı çeken kişiler konuşmak zorunda olan kişiler ise bu dönemde pastil kullanmaları yerinde olacaktır.

Boğaz Ağrısından Şikayet Ediyorsanız Siyah Çay Yerine Bitki Çaylarını Tercih Edin

Boğaz ağrılarının hafiflemesi için sıcak çay tüketimi miktarını artırabilirler. Fakat siyah çay yerine bitki çayları tercih edilmelidir. Siyah çayda yüksek oranda yer alan kafein kişilerin farklı alanlarda sağlıklarına zarar verebilir. Bitki çaylarının kafein oranı ise daha düşüktür ve her bir bitkinin insan sağlığı için farklı faydaları vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.