Grip Hastalığı Neden Olur?

Grip Hastalığı Neden Olur?

Grip hastalığı neden olur; grip, influenza virüsünden kaynaklı bir hastalık iken soğuk algınlığına farklı patojenler sebep olur. İnfluenza yani grip kişinin öksürme, hapşırma, konuşurken bile boğaz sekretinden damlacıklar yoluyla havaya yayılır ve virüs böylece diğer hasta olmayan kişilere bulaşır ve hastalığın yayılmasına neden olur. Havaların soğumasıyla birlikte, virüs daha yaygın olacaktır grip olduğumuzda durumun ciddiyetine göre sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Çünkü grip hastalığı en az yedi gün sürebilir ilk iki gün yorgunluk, halsizlik, burun akıntısı, hapşırma, iştahsızlık bu etkileri gösterecektir .Doktor’ un muayenesi ve kontrolünde hastaya grip teşhisi konulur doktorun verdiği ilaçlar kullanılır. Grip hastalığının bir diğer ilacı ise istirahattir çünkü; vücudun dinlenmeye ve direnç kazanmasına yardımcı olur. Günümüz hastalığı Corona virüs , (covid 19 ) hastalığından korunmak için sosyal mesafe ve yakın temastan uzak durmalı dezenfekte olunmalıdır, bu grip içinde günümüz şartlarında aynı sosyal mesafe , temas ve dezenfekte olunmalıdır. Corona virüs ile aynı belirtileri vardır, griple aynı olabilir en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli test yapılmalıdır ve hastalığın durumuna göre tedavi olunmalıdır.

Grip Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Grip hastalığı belirtileri; ateş ,boğaz ağrısı, üşüme ,terleme, yorgunluk halsizlik ,burun akıntısı, öksürük ,hapşırma, iştahsızlık ,burun tıkanıklığı ishal ,kas ve eklem ağrıları olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde hastaneye veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmek ve muayene olup tedaviye başlanmalıdır.

Grip Hastalığı İlerlerse Ne Olur?

Grip hastalığı ilerlerse ne olur; larenjit, farenjit ,sinüzit, orta kulak iltihabına yol açar, mevsimlerin soğumasıyla bu hastalık daha yaygın olur ciddi sorunlar ortaya çıkar önlem olarak kendimizi korumalı, grip olan kişilerin yanında önlem amaçlı durmamalıyız, grip enfeksiyonu kışın daha etkili olur, bu nedenle sıkı giyinmeli ve üşütmemeliyiz.

Grip Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kelle paça çorbası ,tavuk suyu çorbası .greyfurt, portakal, mandalina zencefil bal limon, soğan ,sarımsak kekik, bolca C vitamini tüketmek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir, vücudun direncini arttıran doğal C vitamini içeren sebzeler de tüketmelisiniz. Balık tüketimide önemlidir omega3 ve fosfor bakımından zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.