Ritim Bozukluğu? Aritmi

Ritim Bozukluğu? Aritmi

Ritim bozukluğu (aritmi) , kalbin normal atışından farklı olarak anormal şekilde azalıp ya da artmasıdır .Ritim bozukluğu, çoğu zaman zararsız olsa da bazen hayatı tehlikeleri sebep olabilir. Ritim bozukluğu, sırasında kalp vücutta, yeterince ,kan pompalamadığı için nefes darlığı ve ani bayılmalara sebep olabilir. Bizi hayata bağlayan kalbimiz, yaşamamız için tüm en önemli organımızdır ve tüm damarlara kan pompalar, aritminin oluşması aynı zamanda kalbin etkilendiği bölüm adıyla anılır. Aritmi kalbin kalpte kan birikimine yol açar ve bu bayatlamış olan kan pıhtılaşma ya neden olur kalp krizine , neden olmaktadır .kalbimizin bu olmuşumda ,inme (felç) olabilir , kalp krizi sonrası hayata dönmek ve yaşamaya yeniden bağlanmak bu hastalığın ne kadar ciddi olduğunu fark ettirir. Ritim bozukluğu olan hastalar ,doktorların , talimatlarına ve verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir, bireyleri yaşam kalitelerini değiştirmeleri de çok önemlidir. Diyet spor ,sağlıklı beslenme.

Ritim Bozukluğu belirtileri?

*Çarpıntı

*Göğüste ağrı ve daralma hissi

*Nefes darlığı

*Baş dönmesi

*Kalp artışının hissedilir derecede artması veya yavaşlaması

*Ritim bozukluğuna neden olan belirtileri sıraladık bu belirteler görüldüğünde doktora gitmekten kaçınmayalım .

Ritim Bozukluğu Sebepleri?

*Doğuştan veya sonradan oluşan kalp hastalıkları

*Kansızlık ve vitamin eksikliği

*Stres

*Depresyon ve anksiye bozukluğu

*Düzensiz sağlıksız yaşam

*Sigara ve alkol kullanımı

*Tansiyon düşüklüğü ve yükselişi

*Sıcak havalar

Ritim Bozukluğu Bazı Kronik Hastalıklar Tetikleyebilir?

*Şeker hastalığı

*Tansiyon hasatlığı (hipertansiyon)

*Tiroit bezi rahatsızlıkları

*Kalsiyum, mineral ve potasyum eksikliği

*Kronik akciğer hastalıkları

Ritim Bozukluğu tedavisi?

Ritim bozukluğu için genellikle, ilaç tedavisi uygulanır fakat ilaç kullanmak istemeyen, hastalar için ablasyon yöntemi yada kalbe pil yerleştirme gibi işlemler yapılabilir.

Ritim Bozukluğunu Tetikleyen Yiyecekler ?

Ritim bozukluğunu tetikleyen yiyecekler, aşırı derecede, kahve ve çay tüketimi. Doymuş yağ oranı taşıyan yiyecekler, sağlıksız beslenme, düzensiz uyku halk arasında tabirce abur cubur tüketmek ,alkol ve sigara ,stres yorgunluk, bunlar ritim bozukluğunu (aritmi) tetikleyen yiyecekler ve düzensiz davranışlardan oluşan etkiler.

Ritim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Ritim bozukluğuna ne iyi gelir, düzenli uyku kalbimize çok iyi gelir çünkü tüm organların dinlemesini sağlar, meyve ,sebze yemek düzenli ve sağlıklı beslenmek özellikle beyaz et ,balık, bitki çayları ritim bozukluğuna iyi gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.