Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, günümüzde hele ki şu gündelerde virüsler çok fazla yaygın olduğundan dolayı özellikle dünyayı sarsan korona virüsüne karşı bağışıklık sistemimizin çok güçlü olması gerekir ki virüsler bizi yenemesin sadece korona virüsü için değil, diğer hastalıklar içinde bağışıklık sistemini güçlü tutmamız gerekir. Bağışıklık sistemi demek vücudumuzu dış etkenlere karşı koruma mekanizmasıdır ve bunu güçlü tutmakta çok büyük fayda olduğunu söyleyebilirim.

Beslenme Diyet Uzmanlarına Göre Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Besinler

Beslenme diyet uzmanlarına göre bağışıklık sistemi güçlendiren besinler, bunların en başında su içmek hayatımızın her anlamında suyun önemli bir yeri vardır. Bol su tüketmek her hastalık için ve vücudumuzun güçlü olması için önemli bir yeri vardır. Fazlası da zarardır, bunu unutmayalım herşeyi dozunda kullanmak önemlidir. Bu su bile olsa, kilonuza göre su tüketimi olmalıdır. Günlük dozunuz kilonuza göre olmalıdır.

Günlük 5 porsiyon meyve sebze tüketimi

Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi, meyvelerin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller antioksidanlar, folik asitler bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte en önemli noktalardan biridir. En önemli başlıca antioksidan içeren yiyecekler maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek, enginar içlerinde yüksek miktarda C vitamini, zeytin yağı, ceviz, badem, fındık ve türleri E vitamini ve havuç, ıspanak, domates, brokoli, pırasa, bal kabağı gibi sebzeler ise bir A vitamini türevi olan “beta karoten” içerir. İşte bu özelliklerden dolayı bu meyve ve sebzeler mutfağımızın ana malzemesi olarak yerini almalı.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek İçin Yulaf

Bağışıklık sistemi güçlendirmek için yulaf tüketimi, beta gluten içerir ve araştırmalara göre kanser ve diyabet tedavisinde yardımcı besin olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca kolesterolü düşürür ve bunu sürekli tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmekte yardımcı olacaktır.

Bunun dışında sarımsak ve yeşil çay, yoğurt, kefir de bağışıklık sistemini güçlendirmekte önemli rolü vardır. Bunların hepsi doğal antibiyotiktir ve hastalıklara karşı direnç sağlamamaza yardımcı olur. En önemlisi de kefir kış aylarında tüketilmelidir. Yeşil her gün bir bardak olmalıdır ve ama tabi bazı hastalıklarda yeşil çay tüketimi doktora sorulmalıdır. Yoğurt kalsiyum ve d vitamini kaynağıdır, sarımsak en iyi doğal antibiyotiktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.