Saç Kıran Nedir ve Nasıl Oluşur? Saçkıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Kıran Nedir ve Nasıl Oluşur? Saçkıran Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç kıranın ne olduğu ve nasıl oluştuğu kişiler tarafından sıkça merak edilir. Özellikle kadınlarda daha sık görüldüğü bilinen bu hastalığın ortaya çıkma sıklığı ise oldukça fazla. Saç kıranın oluşmasının altında pek çok neden olması ile beraber çoğu zaman uzmanlar saç kıran hastalığının altında yatan en önemli neden olarak kişilerin stresli olmalarını gösteriyorlar. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız ve de stresinizi kontrol etmek için yeterince iyi değilseniz o zaman sizde de saç kıran çıkabilir.

Saç kıran saçın bir bölgesinde çıkar ve yalnızca o bölgede bulunan kılları alır götürür. Dışarıdan bakıldığı zaman kötü bir görüntüye neden olduğundan kişiler sıkla Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir diye sormaktadır.

Saç Kıran Hastalığının Tedavisi Her Kişi İçin Farklı Olmaktadır

Bu hastalığa tedavi yöntemi kişiden kişiye değişir. Örneğin stresli olduğu için saç kırana yakalanan bir kişi ile genetik sebeplerden dolayı saç kıran geçiren bir kişi için aynı tedavi yöntemlerinin uygulanması söz konusu olamaz. Stresli olan kişiler için stresten uzak durmak yeterli olabilecekken, diğer hasta için genetik faktörlerin etkisini azaltmak adına ilaç tedavisi uygun olacaktır.

Hastalıkların Tedavisi İlk Önce Doktorlarda Aranmalıdır

Herkesin farklı olduğu ve her hastalığın aynı olsalar bile altında yatan neden farklı olduğundan kişilerin doktora giderek muayene olmaları önemlidir. Sizin için özel olan tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun sizi muayene etmesi ile mümkün olabilir. Bir doktora muayene olmak aynı zamanda hastalığın altında ciddi bir neden yatıyor ise onu bulmanızı sağlayacağı için hastalığınız ne olursa olsun öncelikle doktora muayene olmayı unutmamanız gerekir.

Saç Kıran Ve Diğer Hastalıkların Teşhisi İçin Kişisel Muayene Yapmak Şart

Saçkıran nasıl anlaşılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Aslında bu sorunun cevabını bulmak oldukça kolay çünkü saç kıran kendisini ilk bakışta belli eden bir problemdir. Saç kıranı anlamakta kimi zaman zorlanılmasının sebebi kafanın az görünen yerlerinde çıkmış olmasıdır. Kimi zaman saç kıran kafanın arkasında olur. Böyle durumlarda genellikle saç kıranı olan kişinin haberi olmaz ve bir başkası tarafından uyarılır. Ya da kişinin eline saç derisi tamamen çıplak olarak eline geldiği için anlayabilir. Bunun için herkesin saçlarına belli aralıklarla muayene etmesinde fayda vardır. Bu sayede saç kıran başta olmak üzere diğer hastalıklara sahip olup olmadığınızı anlamanız mümkün olacaktır.

Saç Kıran Tedavisi İçin Sarımsak Kürü Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçkıran tedavisi sarimsak ile geçirilebilen bir hastalıktır. Bu tedavi yöntemini uygulamadan önce her zaman olduğu gibi muhakkak doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Aksi halde tedavi uygulama amacı ile hareket ettiğiniz halde bu durum size zarar verebilir. Eğer doktorunuzun onayını aldıysanız doğal tedavi yöntemini uygulamaya koymanız sağlığınız açısından daha etkili olacaktır. Buna ek olarak sarımsağa alerjiniz varsa sarımsaktan mutlaka kaçınmanız gerekir. Bu kürleri hiçbir şekilde uygulamamalısınız. Aynı zamanda kimi zaman kürlerin uygulanmasına rağmen saç kıran olan bölgede saçkıran iyileşme belirtileri görülmemektedir. Böyle bir durumda ısrarcı bir şekilde kürlerin uygulanmasının bir manası yoktur. İşe yaramayan yöntemler terk edilmelidir. Buna ek olarak kimi insanların bünyesinin farklı olması sebebi ile kişilerin saç kıranlarında nadir de olsa büyüme gözlenebilmektedir. Böyle bir durumda doğrudan doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Saç Kıranı Tedavi Etmek İçin Doğal Bir İlaç: Sarımsak Kürü Tarifi

Saçkıran tedavisi Ibrahim Saraçoğlu adlı doktor tarafından da ele alınan bir konu olmuştur. Ünlü doktor saç dökülmelerinin ve de saç kıran adlı hastalığın tedavisinin yapılması için sarımsak adlı bitkinin son derece kuvvetli olduğunu söylemiştir. Siz de eğer bu hastalıktan muzdaripseniz sarımsak bitkisinde faydalanabilirsiniz. Kısa sürede saç dökülmesi azalır ve saç kıran oluşan yerdeki saçlar tekrar büyümeye başlar. Zaten mevcut olan saçlarınız daha güçlenir.  Saçlarınıza dipten uca bakım uygulamış olursunuz. Kırık olan yerler içten nemlenerek kırıklar ile daha fazla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu ve diğer pek çok sağlık avantajları nedeni ile sarımsağı herkesin kullanması için öneriyoruz.

Saç Kıran Hastalığı İçin Sarımsaklı Kür Tarifi Nasıl Hazırlanır?

Bu kür iki aşamadan oluşacak olan bir kür tarifi olacak. Yani bu kürü hem saç kıran olan bölgeye uygulayacaksınız hem de bir yardan bir kür daha oluşturarak bu kürü yiyeceksiniz. Bu sayede kısa süre içinde saç kıran tedavisi olmuş olacaksınız. İlk olarak saça uygulanacak kısmından bahsetmekte fayda var. Bu tarif için 5 diş sarımsağı soyun ve sarımsakları güzelce ezin. Ezdiğiniz sarımsaklar macun kıvamına gelmiş olmalıdır. Hazırladığınız sarılmakları elleriniz yardımı ile saç kıran olan bölgeye uygulayın. En az kafanızda 30 dk boyunca bekletin. Süre dolduktan sonra bol su ile durulayın. Sarımsağın kokusunu saçınızı yıkadıktan sonra almamak adına saçlarınızı 2 ya da 3 kere şampuanlamanız gerekebilir. Bu durum  normaldir.

Sarımsak Kürünün İkinci Basamağı: Yenilecek Olan Sarımsakları Hazırlamak

Saç kıran hastalığının tedavisinin yapılabilmesi için içten destek yapılması önemlidir. Bu nedenle vücudun içine de sarımsak desteği yapmak gerekecek. Bunu yapmak için önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor.

 Bu seçeneklerden bir tanesi sarımsakları yutmak diğeri ise sarımsakları ezerek yemek. Burada iki yöntem arasında pek fark bulunmamaktadır. Bu nedenle seçim size aittir. Her iki yöntemin de kendine göre artı ve eksisi vardır. Sarımsak yutmak kimi zaman boğulma hissine neden olduğundan insanlar bu yöntemi tercih etmek istemiyorlar. Kimi doktorlar da sarımsak yutmanın faydalarının sarımsak yemeye oranla daha az olduğunu söylüyorlar fakat bu konuda kesin bir çalışma mevcut değil.

Bunun dışında sarımsakları ezerek yemek kişiler için zor gelebilir çünkü sarımsağın tadı çok ağırdır. Burada seçim sarımsak tedavisini uygulayacak olan kişiye bırakılmıştır.

Sarımsakların Yutmak İçin Hazırlanma Aşaması

Sarımsakları yutarak tüketmeye karar verdiyseniz her gün 2 diş sarımsak yutmanız gerekiyor. Sarımsakları bütün dişler halinde değil, parçalara ayırarak yutun. Tam olarak yutarsanız sarımsak nefes borunuza kaçabilir ve ölebilirsiniz. Eğer sarımsaklar ezdikten sonra yemek istiyorsanız o halde size ezdiğiniz sarımsakları tek başına değil de, yemeklerin içine ekleyerek tüketmelisiniz. Böylece sarımsağın sert tadını daha az almış olursunuz. Sarımsakları yutarken dilerseniz saçlarınıza maske yaptığınız anlarda alabilirsiniz. Fakat maskeyi her gün yapmayacağınızı sarımsakları ise her gün düzenli olarak yutacağınızı hatırlamanızda fayda var. Bu durum tedavinin etkili olması açısından önemlidir.

Saç Kıran Hastalığının Tedavi Süresi Kişiden Kişiye Değişmektedir

Bu yöntemi uygulayınca saçkıran ne kadar sürede geçer diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu kişilerin hastalığının ilerleme durumuna, kişilerin tedavi yöntemlerini düzenli uygulayıp uygulamamalarına ve daha diğer pek çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle uzman bir doktordan başka bir insan size hastalığın ne zaman geçeceğine dair net bir zaman veremez. Kaldı ki bir doktor bile size bu değeri ancak tahmini olarak söyleyebilir v e net olarak söyleyemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.