Göğüs Kanseri Evreleri Nelerdir? Göğüs Kanseri Öldürür mü?

Göğüs Kanseri Evreleri Nelerdir? Göğüs Kanseri Öldürür mü?

Göğüs kanseri adı verilen hastalığın evreleri ve bu hastalığın öldürüp öldürmeyeceği özellikle kadınlar tarafından merak edilen konuların başında gelir. Bu hastalığa yakalan kadınların sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden neredeyse yarısında kanser rahatsızlığı görülüyor. Son derece tehlikeli olan memede kanseri evreleri ise hızla ilerliyor ve bütün vücuda yayılıyor. Bu nedenle bir an önce tedavisinin yapılması gerekiyor. Kendilerini muayene eden kadınlar vücutlarında bir gariplik fark ettikleri zaman doktora gittiklerinden bu kadınların erken teşhis olma ihtimali tam 5 kata kadar artıyor. Erken teşhiş konulan kadınlar kanserli hücreler vücutlarına yayılmadan tedavi olma imkanını elde ediyorlar. Bu sayede belki de erken teşhis olarak hayatlarını kurtarıyorlar.

Göğüs Kanserinin Yaşam Süresi Sorusunun Cevabı Doktorlarda Aranmalıdır

Gögüs kanserin öldürürmü sorusuna cevap vermek çok güçtür. Göğüs kanseri hastalığı maalesef can almaktadır. Fakat bu durum her kanserin öldüreceği anlamına gelmez. Herkesin vücudu farklıdır. Bu nedenle tedaviye aynı cevabı vermez. Herkesin hastalığı da farklıdır. Kimisinin hastalığı ileri seviyede olabilir, kimisine erken teşhis konulmuş olabilir. Bu iki kişi için kanser süreci çok farklı ilerleyecektir. Gögüs kanserin yaşam süresi çok tartışmalı bir konudur. Bu konuya doktor da dahil olmak üzere kimsenin net bir cevap vermesi mümkün değildir. Fakat bu soruya en doğru cevabı verebilecek olan kişi yinede doktorunuz olacaktır. Bu nedenle bu sorunun cevabı internette değil, doktorda aranmalıdır.

İlerlemiş Göğüs Kanseri Vakalarında Kanserli Hücreler Bütün Vücudu Sarıyor

3 evre kanser yaşam süresi yapılan araştırmalara göre çok ilerlediğinden dolayı tedavi imkanı düşük olan bir kanser evresidir. Erken teşhisi yapılmamış olan kanser vakalarına kanserli hücreler büyük ölçüde vücudun kalan kısımlarına yayılmış olur. Bu nedenle vücudu kurtarmak da kolay olmaz. Buna karşın erken teşhis yapılan bir kanser vücudunda hücreler vücudu çok sarmamış olduğundan sağlıklı olan hücreler zararlı olanlardan kolayca tedavi yöntemi ile ayırt edilebilir.

Kanserli Memenin İlk Evre Belirtileri Nelerdir?

Kanserli memenin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Genellikle kanserin ilk aşamalarında kişiler ellerine gelen kitleden şikayetçi oluyorlar. Bu kitle kimilerinde memede ele gelirken kimi kadınlarda koltuk altı bölgelerinde ele gelebiliyor. Bu nedenle kişisel muayenelerin kapsamlı yapılması önem taşıyor. Belirtiler arasında aynı zamanda nadir görülmek ile birlikle meme ucunda kanlı akıntı ya da olağan dışı akıntılar görülebiliyor. Memenin normalde olduğunda daha şiş olması ve ödem toplaması da meme kanserinin ilk evresinde olan bir kişinin karşılaştığı belirtiler arasında yer alıyor.

Kanserli Memenin İlerlemiş Evrelerinde Görülen Belirtiler Nelerdir?

Meme kanserinin daha ilerlemiş olan evrelerinde kadınların şikayetlerinde artış görülüyor. Kadınlar meme üzerinde ağrıya neden olmayan fakat sert yapılı bir kütle ile karşılaşıyorlar. Bu kütlenin zamanla büyüdüğüne tanıklık edebilirler. Kadınların meme boyutunda değişiklikler meydana gelebiliyor. Bir göğüste ötekinin boyutuna göre küçülme ya da büyüme meydana gelebiliyor. Meme çevresinde renk değişikliği, meme üzerinde kızarıklıklar ve morarmalar, meme ucunda içe çekilmeler bu kanserin daha ilerleyen evrelerinde görülen belirtiler arasında yer alıyor.

Akrabalarda Görülen Kanser Vakaları Kansere Yakalanma İhtimalini Artıyor

Meme kanserinde risk faktörleri konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Özellikle eğer ailede daha önce meme kanseri olan biri varsa, meme kanseri olma riskiniz oldukça yüksektir. Bu nedenle diğer insanlardan daha hassas olmanız, diğer insanlara göre daha fazla önlem almanız gerekmektedir. Risk faktörlerini bilmenin faydası da budur. Kişiler eğer risk altında olduklarını anlarlarsa o halde önlem alabilirler. Birinci derece akrabanızda eğer 50 yaşından önce meme kanseri görüldüyse bu sizin tam olarak kansere yakalanma ihtimalinizi 3 kat daha fazla artırıyor. 2. Derece akrabalarda görülen kanser vakaları da kanser olma ihtimalini artıran önemli faktörlerdendir. Akrabalar ne kadar erken yaşta kansere yakalanmış iseler sizin de kansere yakalanma riskiniz o ölçüde artar.

Meme Kanseri Riskinizi Öğrenmek İçin Meme Dokusu Yoğunluğunuzu Ölçtürebilirsiniz

Meme kanserinde önemli risk faktörlerinden bir tanesi ele gelen meme dokusunun yoğun kıvamda olmasıdır. Bununla beraber yapılan araştırmalara göre meme dokusu içerisinde eğer yağ oranı daha az ise bu kişilerde kanser riski oranı daha da artıyor. Bu duruma bir netlik getirmek isteyen kişiler, mamagrafik ve sonografik yöntemlerden faydalanarak meme dokularının yoğunluğunu ölçerek, meme kanserine yakalanma riskinin oranını öğrenebilirler. Kanserli memenin resmine bakarak bile bir tahminde bulunabilirsiniz.

Radyasyona Maruz Kalmak Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Özellikle eğer lenfoma hastası iseniz göğüs çevrenize yakın uygulanan bir radyo terapi yöntemi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda meme kanserine yakalanma ihtimaliniz artacaktır. Lenfoma hastalarının dışında eğer mesleğiniz ve çeşitli nedenler gereği fazla radyasyona maruz kalıyorsanız, meme kanseri ve diğer kanser risklerinizi artırıyorsunuz demektir. Bu nedenle gereksiz radyasyona maruz kalmanın önüne geçilmelidir. Hastalığı nedeni ile zorunlu radyasyona maruz kalan kişiler de meme kanseri kontrollerini daha sık yaptırmalıdırlar.

Adet Düzensizlikleri Meme Kanserinin İlk Belirtileri Arasında Yer Alıyor

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 8 kadından 1 tanesinde meme kanseri görülüyor. Meme kanseri bu kadar fazla görüldüğü için bu hastalığın risk faktörlerinden bahsetmek daha fazla önem taşıyor. Kadınlarda görülen meme kanserinde erken adet görme konusu yeterince önemsenmiyor. Fakat bu kanserin belirtileri arasında kadınların hem düzensiz hem de erken adet görmeleri yer alıyor. Bu nedenle adet döngünüzde bir anormallik olduğu zaman muhakkak gerekli önlemleri almak için harekete geçin. Kanseri erkenden teşhis etme fırsatını önemsemezlikten gelerek geri tepmeyin.

Kimler Meme Kanseri İçin Risk Altında Olan Kişilerdir?

 Buna ek olarak eğer 11 yaşından önce adet gördüyseniz ve menopoza girdiyseniz meme kanseri riski taşıyorsunuz demektir. Bu durumlara ek olarak:

  • Emzirmiyorsanız,
  • İlk hamileliğiniz 30 yaşından önce gerçekleştiyse,
  • Aşırı miktarda alkol tüketiyorsanız,
  • Aşırı kilolu iseniz,
  • Geç menopoza girdiyseniz,
  • Ailenizde daha önce meme kanseri olmuş birisi varsa,
  • 15 yaşından önce radyo terapi gördüyseniz meme kanserine  yakalanma ihtimalinizde artış görülmektedir.

Egzersiz Yapmak Meme Kanseri Riskini Yüzde 18 Azaltıyor

Egzersiz yapan insanların yapan insanların kanserden korunduğuna dair bilgiye sahibiz. Haftada bir iki saatlik yapıla hafif tempo yürüyüşler bile, kadınların meme kanserinden korunmalarına önemli ölçüde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar bu oranın yüzde 18 olduğunu ortaya koymuş. Meme kanserine karşı önlem almak isteyen kadınlar bu nedenle kendi hayat tarzlarına uygun olan bir egzersiz yapmayı seçmelilerdir. Bu sayede kansere yakalanma oranında önemli ölçüde düşüşler meydana gelecektir.

Meme Kanseri istatistikleri

Meme kanseri önemli bir hastalıktır. Pek çok kişide yaygın olarak görülmesi ve öldürücü olması nedeni ike bu hastalık ile ilgili sürekli veriler toplanmaktadır. Bu verilere göre:

  • 2018 yılında 2 milyon yeni meme kanseri vakası görülmüştür.
  • Meme kanseri en çok Belçika’da görülmektedir.

Kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 25i meme kanseridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.