Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri nelerdir, halk arasında demir eksikliği kansızlık olarak belirtiliyor ve kandaki kırmızı kan hücrelerinin hemoglobin miktarının azalmasıyla oluşur. Demir eksikliği eğer tedavi edilmezse bir çok hastalığa da kapı açtığı söyleniyor. Kansızlığın bir çok sebebi vardır. Folik asit eksikliği ve B 12 eksikliği demir eksikliği ile meydana gelir. Öncelikle şuanda günümüzde çok fazla uygulanan yanlış diyet programları kansızlığın başlıca sebeplerinden biridir. Diğer bilinen sebepler ise gebelikte bebek kandan beslediği için anneye yetmemesi dir. Emzirme döneminde de aynı sorun yaşanır. Aynı zamanda gelişim cağındaki çocuklarda da aynı sorunlarla karşılaşmak mümkün. Yeni doğan bebeklerin mamayla beslenmesi, inek sütüne 1 yaşından önce başlanması. Hazır gıdalar ile beslenmek ve hayvansal gıdaların tam olarak alınamamasıdır. Yetişkin insanlardan en büyük demir eksikliğine etken eden şey kafein tüketiminin fazla olması bunlar, çay,kahve,sosis, salam gibi işlenmiş gıdaların yenmesidir. Bazı bünyelerde ise, demir bağırsakta tam olarak emilmez bundan dolayı da kansızlık meydana gelir. Kadınlarda aşırı adet kanamaları olması, üst üste yapılan doğumlar, düşükler, kürtaj yapılması, mide ve bağırsak sisteminde iyi yada kötü huylu tümörler demir eksikliğinden kaynaklanan durumlardır. Demir eksikliğinin başlıca belirtileri, yüzün solgun olması, vücutta güçsüzlük,yorgunluk,baş ağrısı, konsantre bozukluğu, sinirlilik kulaklarda uğuldama, dudaklarda çatlaklar, saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi sorunlar kansızlık belirtileridir. İleri derecedeki olan kansızlık belirtileri, çarpıntı, huysuz bacak sendromu gibi belirtiler görülür. Çocuklarda demir eksikliğinde kaynaklanan durumlar, konuşmada gecikme,öğrenmede güçlük olarak ortaya çıkar.

Kansızlık Nedir?

Kansızlık nedir, yukarıda belirttiğimiz gibi halk arasında verilen isim kansızlıktır, aslında demir eksikliği adını verdiğimiz hemoglobin hormonun kandaki miktarının azalmasıyla ortaya çıkar ve tedavi edilmesi gerekir.

Kansızlık Uyku Yapar mı?

Kansızlık uyku yapar mı, aşırı yorgunluk ve uyku hali yapar. Ayrıca vücuttaki dengenin bozulması ve sürekli halsizlik yaptığı söyleniyor. Bundan dolayı önemli bir durumdur.

Kansızlık Nasıl Anlaşılır

Kansızlık nasıl anlaşılır, sabahları yorgun uykunuzu alamamış bir şekilde uyanıyorsanız, sürekli uymak istiyorsanız yada sürekli yorgunluk hali demir eksikliği belirtilerinden biridir. Saçlarda zayıflık ve kalp çarpıntısı genelde kadınlarda daha çok kansızlık sorunudur. Erkeklerde daha az orandadır. Çabuk hastalanmak ve bağışıklık sistemi de kansızlığın belirtilerindendir.

Kansızlık İçin Besinler

Kansızlık için besinler, demir eksikliği yaşamamak için besinleri tam olarak tüketmek gerekir. Bundan dolayı sizlere su şekilde bilgi verecek olursak, haftanın 3 günü kırmızı et tüketin. Kahvaltıda mutlaka yumurta olsun. Kuru baklagillerden faydalanın. Sofranızda hafta iki kez nohut, fasulye,mercimek olsun. Demir içeren besinler tüketirken mutlaka bol salata tüketin. Beyaz ekmekten kaçının çavdar ekmeği yada tam buğday ekmeği tercih edin. Kahvaltıda çayı açık ve limon dilimi ekleyerek için. Eğer bu şekilde besleniyor ve hala kansızlık sorununuz var ise bir doktora başvurun. Bu bilgiler dışında kansızlığın yaptığı önemli bir durum ise folik asit ve b12 eksikliğine sebebiyet vermesidir. Sinir hücrelerinin koruyucusu olan B 12 vitamini en önemli vitaminlerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.