Mide Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Mide Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Mide ağrısı sebepleri nelerdir, bir çok sebebi olan mide ağrıları yada mide kramplarını gün içinde artık sürekli yaşarız aslında. Yaşadığımız stres gün içerisinde olan yorgunluk yada mide hassasiyet taşıyan bünyeler de mide ağrısı olur. Bu durum kadın, erkek, çocuk hemen hemen herkesin maruz kaldığı bir durumdur. Günlük hayatı olumsuz derecede etkiler ve bazen hafif bazen ise kramp şeklinde olur. Günlük yaşantımızda özellikle iş hayatında yaşanan stres, fark edilmeyen yada umursanmayan mide rahatsızlıkları, hormonsal durumlar bunlar etkendir. Bir başka nedenleri ise, psikolojik sorunlar ve çevresel faktörler, saatleri düzensiz olan yeme içme durumları, ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek, uzun süreli aç kalma, kişinin alerjisi olduğu yiyecekleri tüketmek, psikolojik sorunlar, alkol sigara tüketimi, aşırı baharatlı yiyecekler, safra taşı mide ağrılarına neden olur.

Mide Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi

Mide ağrısı sebepleri ve tedavisi, Ülser, gastrit,kolit mide kanseri gibi rahatsızlıkların olması da mide ağrısına sebep verir. Eğer mide ağrılarınız devam ediyorsa, hemen bir doktora başvurunuz. Çünkü daha farklı sorunlara yol açabilir. 2-3 günden fazla süren bir ağrınız varsa mutlaka bir hekime görünmemize de fayda var. Şimdi mide ağrılarına neler iyi gelir ve ne yapılması gerektiği konusunda öğrenmemiz gereken ufak ayrıntıları paylaşmak istiyoruz. Her zaman olduğu gibi her şeyin başı sağlık bunu hiç bir zaman aksatmamış gerekir.Mide bulantısı sebepleri nelerdir?

Mide Ağrısı Sebepleri

Mide ağrısı sebepleri, bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

– Mide ülseri varsa

– Mide gastriti

-Kolit yada mide kanseri gibi durumlar

-Mideyi üşütmek

-Günlük yaşanan stres

– Bağırsak problemleri yaşamak

– Dengesiz yemek yeme alışkanlığı

– Uzun süreli aç kalmak

Bunların hepsi mide rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Eğer mide ağrınız uzun süreli sürüyorsa, özellikle sabahları mide ağrısı ile kalkıyorsanız, mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözümler, öncelikle mide ağrısına sebebiyet veren durumları ortadan kaldırmak gerekir. Bundan dolayı öncelikle rahatsızlığın ne olduğunu tam olarak bilmek gerekir. Aynı zamanda bu durum için bir hekim dende yardım almak gerekir. Eğer üşütme gibi şikayetleriniz varsa, ılık ve hafif çorbalar tercih ederek bu sorunu çözebilirsiniz. Bitkisel yöntemlerde mide ağrınıza çözüm olabilir. Ama yinede mutlaka bir doktora görmenizde fayda vardır. Her hastalıkta olduğu gibi ağrılarınıza erkenden müdahale etmek daha kötü sonuçlara yol açmadan önleyebilirsiniz. Tabi bu sebepleri ortadan kaldırmak için bir doktordan yardım alarak gözetim altında ilaç kullanmalısınız. Kısa sürede bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözümler, iyi gelecek olan besinleri sıralayacak olursak, kimyon ve limon bir bardağa az miktarda karıştırıp içmek iyi gelecektir. Yoğurt sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığı giderir. Papatya çayının sakinleştirici özelliği vardır. Sütte mide ağrılarını yatıştırmaya yarar. Tarçın mide yanmasına iyi gelir, elma sirkesi mide yanmaları ve mide duvarlarının zarar görmesini engeller. Muz mide enzimlerini dengelenmesine ve mide ağrılarına kamplarına iyi gelir. Hemde mide yatıştırmakta iyi bir rol oynar. Lifli besinler de sindirim sistemini rahatlatır. Bunları mide ağrılarına iyi gelen besinlerdir ve ufak mide sorunlarını çözmekte yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.