İdeal Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

İdeal Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

İdeal bir kiloya sahip olmak ve sürekli aynı kiloda kalabilmek hem sağlık hem de dış görünüş açısından oldukça önem taşır. Fakat bu durum çoğu zaman istenilen gibi gitmez ve ideal kilo kontrolü sağlanamaz. Böyle durumlarda doktordan yardım almak gerekebilir. Doktor tarafından tavsiye edilenlerin yapılması ve beslenme düzeni oluşturulması gibi durumlar sonucunda ideal kilo kontrolü sağlanabilir.

Kilo Kontrolü Nedir ?

İstenilen ideal kiloya ulaşma ve ulaştıktan sonra da ideal kiloyu koruma aşamalarının hepsini kapsayan sürece kilo kontrolü denir. İdeal ve istenilen kiloya ulaşabilmek için bu süreç içinde yer alan tüm aşamaların düzgün ve disiplini bir şekilde uygulanması temel esastır.

Kilo Vermek ve Kilo Kontrolü

İdeal kiloya ulaşma süreci, kişinin kilo almasında etkili olan beslenme alışkanlıkları ya da düzensiz beslenme ve yaşam biçiminin değiştirilmesi gibi farklı aşamaları barındırır. Fakat kilo verdikten sonra, bazı şeyler yeni başlar. Bu konuda asıl önemli olan şey gelinen ideal kiloyu koruyabilmektir. Bu aşamada kilo kontrol süreci başlar ve bu süreç uzun bir zaman boyunca devam eder. Burada ki en önemli nokta bu süreç boyunca beslenme konusunda dengeli ve düzenli davranılmasıdır.

Sürecin bazı dönemlerinde sıkça iştah artışı veya tok olunmasına rağmen çok aç olma hissi gibi durumlar yaşanacaktır. Bu durumları kontrol altında tutabilmek kilo kontrol süreci içindeki en önemli unsurdur. Bu gibi durumlarda gerçek anlamda aç olunup olunmadığı sorgulanmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Diyet Sürecinde Kilo Kontrol Yöntemleri

 • Uyku saatleri ve beslenme zamanlarına dikkat etmek kilo kontrolüne yardımcı olur.
 • Gün içinde 40-60 dakika arası yapılacak yürüyüşler metabolizmanın hızlanmasını ve kasların çalışmasını sağlar. Bu da kiloyu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
 • Kilo kontrol sürecinde en önemli nokta düzenli ve dengeli beslenmeyi bir kural haline getirmektir. Bu kural bir yaşam şekli haline getirilmeli ve dışına çıkılmamalıdır.
 • “Artık zayıfladım” düşüncesi insanların ideal kilo kontrolü sürecinin dışına çıkması ve tekrar eski haline dönmelerinde en etkili psikolojik etkendir. İstenilen kilo kontrolü sağlanmış olsa bile bu ve benzeri düşüncelerden uzak durmak gerekir aksi halde yaşanılan zorluklar ve tüm kilo kontrol süreci tekrar başa döner.
 • Gece atıştırmalarını azaltmak, hatta tamamen bırakmak gereklidir. Uyumadan önce veya gece atıştırma yapmak, tüketilen besinlerin tam olarak sindirilememesine ve doğal olarak kilo alımına sebep olur.

Kilo Kontrolü Sağlamak İçin Beslenme Kuralları

 • Beslenmeleri, küçük porsiyonlar ile az ve sık bir şekilde yemek.
 • Tüketilen yağ miktarını en aza indirmek
 • Gece atıştırmalarından olabildiğince uzak durmak
 • Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak
 • Günde ortalama olarak üç litre su içmek
 • Tatlı ihtiyacını meyveler ile gidermek
 • Beslenme programı varsa uygulamak yoksa, meyve, sebze, tahıl ve kuru baklagillere ağırlık vermek ve hamurlu şekerli yiyeceklerden uzak durmak
 • Vücudu uzun saatler boyunca aç bırakmamak
 • Öğün zamanları ve uyku saatlerine gereken dikkati göstermek, kilo kontrolü sağlama konusunda en etkili olacak yöntemlerdir.

Kilo Kontrolünü Sağlayan Yiyecekler

Ne yazık ki, kilo aldıran ya da kiloyu korumaya yardımcı olabilecek mucizevi bir besin kaynağı bulunmuyor. Kısa süreli faydalar, mucize besinler aramak yerine beslenme alışkanlığına uyulmalıdır. Düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanılır ve bu alışkanlığa uyulursa, uzun dönemler boyunca ideal bir kiloda kalınabilir. Fakat uyulması gereken kurallara uyulmaması veya ideal kilo kontrolü sürecinin dışına çıkılması durumları, her açıdan kişinin zararına olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.