Un Helvası Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un Helvası Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un helvası nasıl yapılır , evde çocukların severek yiyebileceği un helvası büyüklerin de tercihi olduğu kadar misafirlerimize de ikram ettiğimiz ,çayın yanında tüketilen un helvası tarifi kolay bir şekilde nasıl yaparız un helvası birkaç çeşidi vardır. Un helvası ana malzemeleri ,su, tereyağı ,şeker ve undan oluşmaktadır. Özel günlerde de yapılarak ikram edilen çok ünlü bir Türk tatlısı olarak bilinir. Özel günlerde , bayramlar, Perşembe geceleri ,kandil günleri, hayır için ,komşulara dağıtmak gönülleri hoş etmek için özel günler de yapılan keyifle yenilebilecek bu tatlı damaklarda bıraktığı güzel dokusuyla un helvası lezzeti ile sizi büyüyecektir. Sade un helvası, cevizli un helvası ve süt ,su ile karışık yapılan un helvası tereyağı ve margarin de kullanılarak yapılabilir, evde tereyağı olmayanlar ,margarin tercih edebilir. Kıvamını tutturmak el lezzeti ile muhteşem bir tatlı olması sizin elinizde ,sade un helvası ,cevizli un helvası, sütlü ve su karışımı un helvası artık sizin mahir ellerinizden çıkarak . Misafirlerinize , eşinize, dostunuza ,çoluğa ,çocuğa , muhteşem sunumlar yaparak ister kaşıkta şekil vererek , ister baklava şeklinde keserek , yanına dondurma ,kaymak üstüne tarçınla süsleyerek , lezzeti artırarak ,gözlere ve midelere hitap edecek un helva tarifi yapmaya başlayalım.

Un Helvası Tarifi?

Malzemeler:

  • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
  • Bir yemek kaşığı tereyağı veya margarin,
  • Bir avuç ceviz ,fındık, antep fıstığı arzuya göre kullanabilirsiniz.

Un Helvası Şerbeti İçin:

  • Bir buçuk su bardağı toz şeker,
  • İki buçuk su bardağı su,
  • Sütlü yapmak isterseniz ,
  • Bir buçuk su bardağı su,
  • Bir su bardağı süt,

Un Helvası Yapılışı:

* Un helvası yapılışına ilk sırada şerbetimizi hazırlayalım;

* Çelik bir tencere içine toz şeker ve suyu alarak kısık ateşte şekerin erimesini sağlayalım eğer süt ile şerbeti hazırlamak isterseniz 1,5 su bardağı su, bir su bardağı da süt yeterli olacaktır.

* Geniş bir tencereye , sıvı yağ ve tereyağımızı tencereye alalım ,tereyağı yok ise margarin kullanabiliriz ve unu ilave edelim,

* Un kokusu çıkana kadar orta ateşte sürekli karıştırarak kavurmaya devam edelim, un kokusu çıktığı zaman ocağın altını kısalım ,unun rengi koyulaşıncaya kadar sürekli kavuralım istediğiniz renge ulaştığında daha önce ocaktan aldığımız ılık şerbetimizi karıştırarak yavaş yavaş ekleyelim . Şerbetimizi de döktükten sonra şerbetin çekmesi için hızlı bir şekilde karıştırmaya devam edelim ,karıştırırken kaşığın arka tarafıyla da bastırarak iyice karışmasını sağlayalım, kıvamını aldıktan sonra ocağımızın altını kapatalım un helvamız oda sıcaklığına geldiğinde yani biraz ılık olacak kaşıkla şekil vererek servis tabağına alabiliriz.

* Arzuya göre üzerine tarçın ,fındık parçacıkları, hindistan cevizi ile süsleyebiliriz ya da yanına dondurma veya hafif bir kaymakla misafirlerimize çayla birlikte servis edebiliriz.

Un Helvası Püf Noktaları?

*Un helvası püf noktalarını bilirsek yaptığımız helva muhteşem olacaktır .

* Un, sıvı yağ ve tereyağıyla birlikte güzelce bütünleşmesini sağlıyoruz hafif sarımsı bir kıvam elde etmemiz gerekiyor.

* Un kokusu çıkmaya başladığında şerbetin zamanının geldiğine demektir .

* Un kavrulurken topak olmaması için unu elemek gerekiyor .

* Un helvası şerbetimiz oda sıcaklığına inmesi yeterli olacaktır .

* Şekil vermek için dilerseniz dondurma kaşığı da kullanabilirsiniz ya da kaşıklarla el yöntemiyle şekil verebilirsiniz ya da bütün kesip baklava şekli yapabilirsiniz .

* Un helvası yaparken tahta kaşık kullanmak çok önemlidir.

* Bir diğer hususta şerbet sıcak olduğu an ,un şerbeti çekmeyecektir ve istediğiniz kıvamı alamayacaksınız ,şerbetimizi azar azar vermeye itina edelim .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.