İshal Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? İshale Ne İyi Gelir?İshal Nasıl Geçer?

İshal Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? İshale Ne İyi Gelir?İshal Nasıl Geçer?

İshal , (diyare) 24 saat içinde tuvalet ihtiyacı 4’ten 5’ten fazla ise sulu bir dışkılama acil dışkılama ihtiyacı doğduysa bulaşıcı hastalıklar. AKUT aniden ortaya çıkan ishal nedenleri arasında yer alır. İshal neden olur virüs bakteri ve parazitlerin en sık görülen sebeplerinden bir tanesi ishal arasında yer bulunmaktadır .Beslenmeye bağlı olarak da yaygın bir şekilde de ishal görülebilmektedir , aşırı derecede dışkılama ihtiyacından dolayı su kaybı vücutta kaybolması ile olarak üşüme meydana gelebilir. Karın ağrısı , gaz , kasılma ,ishalde yaşanılan ve sık görülen bu belirtiler rahatsızlığın durumunu ortaya koymaktadır .İshal genellikle kendiliğinden ne geçebilir , yediğimiz bir şey dokunabilir üşütmeye kaynaklı neden olabilir.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri hastalığınızın şiddetine göre değişmektedir, hasta az oranda sıvı kaybetmişse daha çok susuzluk şeklinde kendini gösterenler şikayetler ortaya çıkar. İdrarda azalma , yanma, ağızda kuruluk hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Vücudumuzun bir bölümünde sıvı kaybı oluşur . İshal belirtileri daha şiddetli şekilde ortaya çıkar buna göre en yaygın olarak şu semptomlar ortaya çıkar.

*Büyük tuvaleti tutmakta güçlük çekmek,

* Acil dışkılama isteği,

*Sıvı dışkılama fazla dışkılama ,

*Bulantı kusma Ateş Susuzluk halsizlik,

*Midede ağrı ve gaz şeklinde bu belirtiler de meydana gelebilir,

*İshal belirtileri bu şikayetlerle ortaya çıkabilir. Fakat yetişkin bireylerde ishal daha çabuk geçebilir, fakat çocuklarda bazı vakalarda , ateş çıktığından dolayı 39 derecenin üstüne çıkabilmektedir .Çocuklar için tehlikeli olan durum ishal ve kusma şikayetidir. Vücutta sıvı kaybına sebep olan ishal bu sebepten dolayı ailelerin çocuklarındaki ishal ve kusmanın ne kadar şiddetli olduğuna dikkat etmesi çok önemli bir durumdur. Bu durumda hasta yeteri kadar beslenemeyen sık sıvı tükettiğinde vücutta sıvı oranın dengelenmesi de güç bir hal ortaya çıkarır ,tedbir alınmadığı halde aşırı derecede su kaybına neden olur ve beraberinde AKUT bilinmeyen hastalıklardan böbrek yetmezliğinden farklı hastalıklara kadar ,farklı zararlar meydana getirebilir. Bu nedenle çocukların sıvı kaybı yaşadığın dan dolayı bolca su takviyesi yapılması önemlidir .İshal enfeksiyonu hastadan, hastaya da genellikle de çocuktan bir başka , çocuğa kolayca bulaşmaktadır .Tuvalet temizliği çok önemlidir, tuvalet temizliğini öğrenmeyen çocuklar arasında da kolayca bulaşmaya neden olan ishal enfeksiyonu çok çabuk bir şekilde yayılabilir.

İshal Neden Olur?

İshal neden olur , sorusuna bakılırsa parazitler , bakteriyel enfeksiyonlar ,gıdalarda seri bir şekilde üremekte olan enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi ile meydana gelebilir. Gıdaların saklanma koşullarına uygun olmayan işletmelerde bu mikroplar neden oldukları toksinler de artış göstermektedir. Enfeksiyonlu gıdalardan tüketen kişilerinde gastroenterit ismi ile bilinen ishal mikrobu ile karşılaşmaları meydana gelmektedir. Tarihi geçmiş, paketi açılmış ve sıcak havalarda hayvansal gıdaların bakteri oluşumu daha da hızlandı için daha da dikkat edilmesi ve son kullanma tarihine önem verilmelidir. Yine toplu yemek yerlerinde mevlit , toplantı, düğün, ,gibi yerlerde gıda zehirlenmesi olabilmektedir. Çiğ sebzelerde parazitler olabilir, İshal bakteriyel enfeksiyonlar ile birlikte bağırsak hastalıkları gibi sorunlarda ortaya çıkabilir en yaygın bulaşma yolları şöyle sıralanabilir:

* Parazitler,

*İlaç guruplarına bağlı yan etkiler ,

*Süt ve süt ürünleri gibi gıdaların tolere edilmemeleri ,

*Bağırsakta oluşan mikrobik hastalıklar,

*Bağırsak yapısına zarar verebilen hastalıklar inflamatuar gibi ,

*Tarihi geçmiş ürünler Açıkta bulunan ve bakteri oluşumunu hızlandıran Çiğ et türleri ,

*İshal bu nedenlerden de bulaşabilir, yine de ishal hastalığı olduğunda baska bir hastadan geçeceği gibi geçmeye bilir. Bazı ishal durumları ciddi vakalar ortaya çıkarabilir, bu nedenle , sağlık kuruluşuna başvurmak . Uzman bir doktora muayene ,hasta için en uygun olan tedavi yöntemini belirleyecek. Uz. Doktor farklı tanı yöntemleri de vardır. Örneğin, Tam kan sayımı, dışkı testi ,kolonoskopi gibi testlerde yer almaktadır. Uz. Doktor muayenesinden sonra farklı ishal tanısı için başka testlerde istenebilir .Dışkı kültürü, parazit bakteri gibi enfeksiyonların araştırılması , Bağırsağın bir kısmını Gözde incelemek, kolonoskopi gibi , bazı hastaları elemek için kan testleri ,açlık testi de olabilir . Uygun sonuç çıktığında doktorun sizi tedavi amaçlı uygun reçete edeceği ilaçlarla iyileşmenize yardımcı olacaktır.

İshale Ne İyi Gelir? Nasıl geçer?

İshale ne iyi gelir nasıl geçer diye sorarsak, acil dışkılama isteği olduğunda bir anda hastanın kendini ishal olup fark ettiğinde su kaybının da yaşanması ile birlikte halsizlik ortaya çıkacak ve bu durumda bol bol su tüketmeleri çok önemlidir ,beslenmenin de çok önemli olduğu bu durumda biraz tuzlu yiyecekler de etki edecektir.

İshale En Etkili Yiyecekler?

* Kabuğu soyulmuş elma ,

*Muz,

*Leblebi ,

*Haşlanmış patates,

*Yoğurt probiyotik etkisi yapar ,

*Pirinç lapası ,

*Havuç ,

*Kahve ve limon ,

İshale En Etkili Çaylar?

*Karanfil kökü çayı,

*Asma yaprağı çayı,

* Palamut kabuğu çayı,

*Papatya çayı ,

*Biberiye çayı,

*Nane çayı ,

*Altınbaş otu çayı ,

*İncir yaprağı çayı,

*Adaçayı ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.