Norovirüs Nedir?

Norovirüs Nedir?

Norovirüs ,kusma ve ishale neden olan bir virüs türü olarak bilinir. Ciddi bir şekilde Kusma ve ishale neden olur ,çok yaygın görülen norovirüs yayılması çok kolaydır. virüs olan insanlar ,yiyecekler veya yüzeylere dokunma nedeniyle bulaşabilir, norovirüs mide iltihabı olarak adlandırılır, fakat virüsün bununla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır . Norovirüs bir çeşit mide gribine sebep olur, ince ve kalın bağırsakta iltihaplı, bir hastalık tarzında mide gribine neden olmuştur. Bu hastalığın belirtileri , bulantı , kusma ,Ateş ,üşüme, kas ağrıları ,kramplı ishal, baş ağrısı, belirtilerle ortaya çıkar genellikle Bir iki gün sürer.

Norovirüs Nasıl Bulaşır?

Norovirüs ,salgını genellikle kişiden ,kişiye temas yolu ile su içme ,havuz suları, göl suları , kabuklu deniz hayvanları ,midye, istiridye gibi salata ,soğuk yiyecekler, sandviç ,taze sebze ,meyveler, dondurma, bu tarz yiyeceklerle bulaşmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için yiyeceklerin yıkanması , dezenfektasyon çok önemli olup dikkat edilmelidir.

Norovirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Norovirüs için henüz kullanılan bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Norovirüs hastası olan kişilerin , antibiyotik kullanmalarında fayda olmamıştır. Tedavi genellikle ağız yolu ile sıvı tedavisi yapılmaktadır , ciddi sıvı kaybı olan kişilerin ise damar yolundan sıvı verilmesi gerekebilir.

Norovirüs Ne Zaman Geçer?

Norovirüs mide ve bağırsak iltihabına neden olmaktadır .Bu duruma AKUT gastroenterit denmektedir. Norovirüs maruz kalan bireyler 12 veya 48 saat sonra semptomlar gelişir .Norovirüs hastalığına , yakalanan birçok insan 1 veya 3 gün içinde en geç iyileşir ,bu hastalığa yakalanan insanların, bu enfeksiyon için bol bol sıvı tüketmeleri ve yediklerine dikkat etmeleri çok önemlidir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.