Saç Kepek Problemi Nedir?

Saç Kepek Problemi Nedir?

Saçlarımızın pırıl pırıl parlaması, taranması ve güzel gözükmesi ile gözlere hitap eden saçlar kesimiyle modaya uyumuyla bizi biz yapan saçlarımız, olağandışı sıkıntılardan dolayı kepek oluşumu olur bu da bizi rahatsız edebilir, saçtaki kepek problemleri aşabileceğimiz faktörlerdir. Kepek, özellikle siyah giydiğimizde daha çok kendini belli eden, saçlarımızdan omuzlarımıza dökülen beyaz küçük döküntülerdir. Kepek problemi özellikle havanın kuru olduğu kış aylarında daha çok ortaya çıkmaktadır. Kepek saç derimizde olan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Saç kepeğini tetikleyen birçok sebep vardır en başta gelen sebep; saçımıza uygun şampuan kullanmamak ve saç derimizi birçok kimyasala maruz bırakmak kepeğe sebep olur. Daha sonra saçlarımızı düzenli yıkamamak, ne çok sık yıkamak ne de çok aralıklı yıkamak tavsiye edilir. Uzmanlar saçlarımızın haftada en fazla iki kere yıkamamızı tavsiye etmektedir. Saçlarımızı çok sık yıkadığımızda saç derimizde kuruluk meydana gelir, bu kurulukta saç derimizde pullanma ve kaşıntıya sebep olur. Saçımızı az yıkadığımızda ise saçlarımızda yağlanma oluşmaktadır ve yine yağlanmada kepeğe sebep olmaktadır. Saç derimizdeki kepeklenme aslında vücudumuz tarafından verilen bir çeşit sinyaldir. Sağlıklı ve dengeli beslenmemek, aşırı derecede strese maruz kalmak, yorgunluk, vitamin ve mineral eksikliği, düzenli uyumamak, çeşitli deri ve cilt hastalıklarının belirtilerinin sinyalidir. Kepek için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat kesin çözüm altta yatan problemi bulmaktan geçmektedir. Aksi takdirde uygulanan yöntemlerden kesin sonuç alınamaz.

Saç Kepek Oluşma Sebepleri?

*Seboreik dermatit ( egzama ) rahatsızlığı: bir çeşit deri rahatsızlığıdır ve halk dilinde egzama olarak bilinir. Saç derisinde kepeklenme ve pullanmaya sebep olur.

*Saçlarımızı yeterince taramamak; saçlarımızı düzenli ve yeterince taramadığımızda saç derimizdeki ölü derileri atmamış oluruz ve bu da yine kepeklenmeye sebep olur.

*Soğuk havalar; özellikle kış aylarında cildimiz ve saç derimiz kurumaya başlar ve bu da yine kepeklenme ve pullanmaya sebep olur. Özellikle kış aylarında şapka ve bere takılması önerilir.

*Düzensiz ve sağlıksız beslenme; düzenli ve sağlıklı beslenmediğimizde vücudumuz için gerekli vitamin ve minareleri almamış oluruz ve sonuç olarak kepeğe ortam hazırlamış oluruz.

*Stres; stres aslında bütün vücudu etkilediği gibi saç derimizi ve saç sağlımızı da etkilemektedir. Mümkün olduğunca stresten uzak durmalıyız.

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleriz?

*Saç derimize uygun ve kepeğe karşı etkili şampuan kullanmak ,

*Saçlarımızı çok sık yıkamamak ,

*Saç şekillendiricilere çok maruz kalmamak ,

*Saçlarımıza uygun saç kremi ve bakım yağı kullanmak ,

*Saçlarımızı düzenli taramak ,

*Saç kurutucuları çok sık kullanmamak ,

*Çok soğuğa maruz kalmamak ,

*Saç için badem yağı koruyucu ve besleyicidir ,

*Saçlarımız için bitkisel şampuan kullanılabilir,

Saçlar için sarımsakta faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.