Bebek Nasıl Emzirilir ?

Bebek Nasıl Emzirilir ?

Bebek nasıl emzirilir ? doğumdan hemen sonra bebeğinizin işlemleri bittikten sonra kucağınıza verilir. Emzirmeye o anda başlanılır ve iç güdüsel olarak hemen hemen her anne çocuğunu o anda emzirmeyi daha önce biliyormuş gibi olur. Fakat bebeğiniz çok küçük olduğundan göğsün uçunu tutamayabilir. Tam olarak damağı oturmaz o anda biraz bebeğinize yardımcı olmanız gerekir. Göğsün altından dört parmak baş parmağınız üste gelecek şekilde bebeğinize doğru bir şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler, minik bebeğin dünyaya geldikten sonra en önemli olanı beslenmesidir ve bunu en iyi şekilde sağlamanız gerekir. İlk ay anne sütü çok önemlidir. Bebeğinizi doğru şekilde emzirmek ve emzirirken en önemli nokta uyuya kalmamak yoksa bebeğiniz boğulabilir. Daha sonra dikkat edeceğimiz ne sıklıkta emmek istemesi size bir saat kendi belirler. Ama ilk doğduğu zaman iki saatte bir emzirmeniz gerekir. Uyumasına izin vermeyin ilk doğan bebeği iki saatte bir yada her emmek istediğinde mutlaka emzirin. Eğer çok uyur ve beslenemezse sarılık olur. En çok dikkat edilmesi gereken konu budur.

  • Emzirmeye başlamadan önce el yıkanmalı ve göğüs uçu silinmelidir,
  • Annenin sırtını yaslayacağı ve rahat edeceği biryere oturmalı,
  • Bebeğiniz size dönük bir şekilde olmalı ve kolunuzun altın bir yastık olmalı ve bebeğinizi yatırmanız gerekir,
  • Göğüs ucunun tamamı bebeğinizin ağzında olmalı ve bebeğinizi elle desteklemelisiniz,
  • Bebeğinizi emzirirken göz teması kurmanız yada saçını okşamanız onun hoşuna gider ve duygusal bir bağ kurmanızı sağlar.

Bebek Ne Zaman Emzirilir ?

Bebek ne zaman emzirilir, bebeğin belirli emme saati yoktur yukarıda bahsedildiği gibi ilk doğdunda 2 saatte bir emzirilmelidir. Daha sonra bazı bebekler sık acıkır bazı bebekler ise 4 saatte bir acıkır. Bu yüzden bebeğinize göre hareket etmeniz gerekir. Bebeklerin emme süreside bebekten bebeğe değişir.

Bebek Emzirme Pozisyonları

Bebek emzirme pozisyonları, aşağıda sırasıyla açıklayacak olursak;

Yan yatarak emzirme

Kucakta beşik tutuşu emzirme

Koala tutuşu emzirme

Emzirme hakkında sizlerle araştırdıklarımızdan derledik bir kaç fotoğraf paylaştık. Merak ettiğiniz sorularınızı yorumlarda bekliyorum. Bebeğinizi emzire emzire sizin için en doğru yöntemi bulacaksınız. Zamanla bebeğinizle uyum sağlayacaksınız. Sizin için ve kendi için uygun pozisyonu bebeğiniz belirleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.