Bel Soğukluğu (Genore) Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu (Genore) Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğunu anlamanın yolları, belirtilerini doğru takip etmenin ardından bir uzman görüşü ile gerçek tanını sağlanması ile mümkün olmaktadır. Bu belirtiler, mikrobun vücuda girmesinin hemen ardından görülmeye başlanmaktadır. Bel soğukluğu (Genore) belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • İdrar yanması ve sancılı idrara çıkma
  • Akıntı renginin beyazdan farklı olarak yeşil ya da sarı olması
  • Penis ucunda ya da genital bölgede kızarıklık oluşması
  • İdrar yolları enfeksiyonuna benzer belirtiler
  • Vajinadan kan gelmesi
  • Ağrılı, sancılı cinsel ilişki

Bu belirtilerin görülmediği durumlarda da hastalığın oluşma ihtimali söz konusu olmaktadır. Bazı durumlarda bu belirtilerin görülmemesi de söz konusu olmaktadır. Bu belirtilerin yanı sıra gözler de ve boğazda şişkinlik ya da eklem ağrıları gibi farklı bölgelerde de belirtiler görülebilmektedir.

Bel Soğukluğu (Genore) Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğu hastalığının hangi yollardan bulaşıcı olduğu, farklı çevresel ve fizyolojik etkenler göz önünde bulundurularak söylenebilmektedir. Bulaşma yolları mikrop ve bakterilerin aktarımıyla söz konusu olmaktadır.

Özellikle cinsel temas ve kan yoluyla bulaştığı bilinen hastalık, anneden bebeğe emzirme ya da doğum yoluyla geçmesi de söz konusu olmaktadır.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu tedavileri, farklı yaş gruplarında farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Örneğin ilaç tercihleri, yaş dönemiyle ilişkili olarak belirlenmekte dolayısıyla tedavi aşamaları da bu şekilde ilerlemektedir.

Tedavi yöntemleri, bel soğukluğu (genore) belirtileri göz önünde bulundurularak oluşan tahribatlar ile değişkenlik göstermektedir. Tahribat söz konusu olduğunda, harici yöntemler de uygulanabilmektedir.

Tedavi süreçlerinden sonra önemli ola faktör enfeksiyon yolu ile hastalığın tekrarlama riskidir. Bu tedavi sürecinin belirli aşamalarında bir enfeksiyona maruz kalındığında, hastalık yeniden tekrarlayabilir ve tedavi sürecinin en baştan başlaması gerekebilmektedir.

Bu tedavi süreçlerine başlanmadığında ya da yarım bırakıldığında; yetişkin bireylerde kısırlık sorunu ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple, tedavi süreçleri ciddiye alınarak ilaçların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde hastalığın tedavi edilmeme durumunda hastalık eklemlerde ve kaslarda görülmeye başlayabilmektedir. Bu durum da hastalığın daha ciddi ve daha riskli faktörler içeren bir başka hastalığa dönüşmesine neden olabilmektedir.

Bel Soğukluğu (Genore) Hastalığından Korunma Yolları

Bel soğukluğundan korunma önerileri, hem fizyolojik hem de çevresel faktörleri içermektedir. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Cinsel ilişki esnasında kondom ile korunması gerekli görülmektedir. Diğer korunma yöntemlerinin her birinde bulaşma riski bulunmaktadır.
  • Kullanılan kondomun yırtık ya da zedelenmiş olmadığından emin olunmalıdır.
  • Partnerin de bu hastalığı taşıyıp taşımadığına ilişkin testlerden geçmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hijyen ortamları sağlanmalı, hijyen riski oluşan durumlarda cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.

Bu faktörler dahilinde bulaşma riski en aza indirgenmekte, böylelikle hastalığa dair bir risk faktörü bulunmamaktadır.

Bel Soğukluğunun Neden olduğu PID Nedir?

PID Belirtileri, bel soğukluğunun tedavi edilmesinin sonucunda ortaya çıkmakta olan yeni bir hastalık türüdür. PID belirtileri; dış gebelik, kısırlık, karın ağrıları gibi nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler kalıcı hastalıklara neden olmaktadır.

Bu belirtilerin yanı sıra, hastalıkların oluşması ile birlikte yoğun eklem ağrıları da kronik olarak devam etmekte ve bu ağrılar genel vücut akışının bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla tedavi süreçlerinin etkili ve devamlı olması gerekmektedir.

Bel soğukluğu (genore) belirtileri, görülmesinin ardından erken tanının olması için hızlıca doktor başvurusu yapılmalı ve akabinde gerekli tedavi sürecine başlanmalıdır. Bu tedavi süreci, yaş ve vücut kriterlerine göre belirlenmekte ve o tedavi şekline göre sonuçlar alınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.