Göz Altı Morluklarının Sebebi ve Tedavisi

Göz Altı Morluklarının Sebebi ve Tedavisi

Göz altı şişlikleri ve morlukları, özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe oldukça yaygın görülen bir problemdir. Dış görünüşü oldukça kötü etkileyen göz altı morlukları genellikle genetik faktörler ve yaşam tarzına bağlıdır. Bu sorun sonucunda cilt rengi, olması gerekenden daha koyu bir renkte görünür. Aynı zamanda farklı ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ?

Bu rahatsızlık genetik durumlar, çevresel faktörler ve yaşam tarzına bağlı olarak meydana gelir. Bunların beraberinde sürekli uykusuzluk, stres, yorgunluk ve aşırı tuz tüketmek de bu hastalığa sebep olabilir. Doktorlar genellikle kadınlarda görülen bu hastalığın, demir eksikliği anemisi, bazı böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını da beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Bu sebeplerin dışında göz altı morluğu oluşturabilecek bazı sebepler vardır. Bu sebepler şunlardır;

 • Sağlıksız şekilde beslenen kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Cildin, ihtiyacı olan vitaminleri alamaması durumunda göz altlarında morarmalar ve renk değişiklikleri görülebilir.
 • Alerjik hastalıkları bulunan bireylerde sıklıkla görülür. Burun ve göz akıntıları sonucunda damarlarda biriken kan yüzünden, damarların belirginliği artarak göz altlarında gittikçe koyulaşan bir görünüm oluşur.
 • Gereğinden fazla tuz tüketimi vücutta ödem oluşturur. Oluşan ödem ise morlukların oluşmasına zemin hazırlar.
 • Haddinden fazla şeker tüketimi hastalığın sebeplerinden biri olabilir.
 • Regl dönemi içinde cilt renginde morarma ve soluklaşmalar olabilir.
 • Yaşlanma çağı ile birlikte ciltte oluşan sarkmalar ve kırışıklıklar göz altı kısımlarında koyu renk görünümüne ve gölgelenmelere sebep olur.
 • Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmemek bu soruna yol açabilir.
 • Gereğinden fazla sigara ve alkol kullanımı bu hastalığının nedenlerinden biridir. Bu maddeler kanda bulunan oksijenin miktarının azalttığından göz altı morlukları ortaya çıkabilir.

Göz Altı Morlukları Hastalık Belirtisi mi ?

Aniden ortaya çıkan göz altı şişlikleri ve morluklar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durum basite alınmamalı ve hızlıca doktora başvurulmalıdır.

Bu hastalığın genetik sebepler ve çevresel faktörler dışındaki, göz alerjileri ve göz kuruluğu, tiroit hastalıkları, sinüzit, depresyon ya da demir eksikliği gibi durumlara bağlı olması sonucunda, gerçek manasıyla ciddi bir hastalık söz konusu olabilir.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi ?

Bu sorundan kurtulabilmek için öncelikle, sorunun neden kaynaklandığı öğrenilmelidir. Şayet morluklar herhangi bir hastalığa bağlı olarak oluşmuyorsa , bol su tüketimi, sağlıklı beslenme ve dengeli uyku düzeni gibi önlemler alınarak engellenebilir. Varsa, alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Bunlara ek olarak göz altı morluğu hastalığından kurtulmak için uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur, belirlenen bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • Alerjik bir bünyeye sahip olan kadınlar, makyaj malzemesi seçimi konusunda oldukça hassas davranmalıdırlar. Cilde ağır gelecek makyajları yapmaktan kaçınmalılar çünkü, bu tür makyajlar cildin hava almasını engeller ve morluk oluşumuna neden olur.
 • Bol vitamin, mineral ve kalsiyum içeren besinler tüketilmeli.
 • Kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Günde minimum 7 saat uyunmalı ve televizyon, bilgisayar başında fazla kalmamaya özen gösterilmelidir.
 • Yaşanılan bu sorun genetik olarak oluşmuş ise, alınacak tüm önlemlere rağmen, tekrar etmesi muhtemeldir. Bu duruma az da olsa engel olabilmek için, çeşitli renk açıcı kozmetik ürünler ve estetik operasyonlardan yardım alınabilir.

Göz Altı Şişlikleri İçin Doğal Çözümler

Bu morlukların önüne geçebilmek için cerrahi bir desteğe ya da özel bir yönteme başvurmadan, çözüm bulunabilecek bazı doğal yöntemler vardır.

 • Demlenmiş yeşil çay, pamuğa sürülerek göz ve çevresinde bekletilir, bu işlem gözdeki yorgunluğu alarak gözde morluk oluşumunu engeller.
 • Sabahları uyandığınızda ilk iş olarak, bir salatalığı dilimleyip göz çevresinde bekletmek şişlik oluşumuna engel olabilir. Bu yöntemde patates de kullanılabilir.
 • Basit görünen ama faydası görülen bir diğer yöntem ise soğuk su kompresidir. Bu yöntemde küçük buz küpleri göz çevresinde gezdirilir ve oluşan renk koyuluğu giderek azalır.

Göz Altı Morluğu Hastalığından Tamamen Kurtulmak

Göz altı morluğundan tamamen kurtulmak, tedavi şekline göre ve vücudun tedaviye vereceği cevaba göre değişiklik gösterir. Tedavinin olumlu şekilde çözümlenebilmesi için hastalığın neden kaynaklandığı belirlenmelidir.

Göz altı morlukları genetik faktörlere bağlı ise, göz çevresi peelingi kullanılabilir. Peeling kullanımı düzenli hale getirilirse morluklardan tamamen kurtulmak mümkün hale gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.