Siyah Pirinç Faydaları Nelerdir?

Siyah Pirinç Faydaları Nelerdir?

Siyah Pirinç Nedir?

Siyah pirinç faydalarını duyunca şaşıracaksınız. Uzakdoğu ülkesi olan Çin‘de yetişen siyah pirinç faydaları; insan sağlığı açısından harika bir besin türüdür. Yasaklı pirinç diye de geçmektedir. Eski zamanlarda siyah pirince yasaklı pirinç denmesinin sebebi; çok az yetiştiğinden dolayı idi. Sadece imparator ve ailesi için hazırlanıp sunulurdu. Siyah pirinç; günümüzde istediğimiz zaman ulaşabileceğimiz, online sitelerden temin edilebilen elimizin altında olan faydalı siyah pirinci, diyetisyenlerde hastalarına tavsiye etmektedir. Çünkü siyah pirinç hazmı kolaylaştıran, tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan kişilerin kilo vermesine yardımcı olan, çok faydalı bir besin kaynağıdır. Çin’de siyah pirinci hemen hemen her yemekte kullandıkları görülür. Salatalarda ,çorbalarda… Tayland’da tatlılarının bile yapıldığı siyah pirinç, tüketim açısından oldukça yaygınlaşmıştır.

Siyah Pirinç İnsan Sağlığı İçin Faydaları?

Siyah pirinç , insan sağlığı için faydaları tam bir antioksidan deposudur. İçinde bulundurduğu magnezyum, demir sayesinde vücudun vitaminini ve minerallerini desteklemektedir ve de vücuda enerji sağlamaktadır. Siyah pirinç, antioksidan etkileri sayesinde kalp ve damar sağlığına faydaları bulunuyor. Siyah pirinç B1 ,B2 ,folik asit ,B9, vitaminleri de bulunduruyor. Magnezyum, kalsiyum, çinko, demir, fosfor minerallerinden de çok zengin olan siyah pirinç, protein bakımından da oldukça zengindir. Siyah pirinci beyaz pirinçten ayıran özellik, siyah pirinç antioksidan bakımından daha zengin olmasıdır ve böylelikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek yaşlanmanın da etkilerini aza indirmektedir. Siyah pirinç, glüten içermediği için çöl yak hastaları, vejeteryan ve diyet yapan kişilerin de tercih ettiği besin kaynağıdır.

Siyah Pirinç Nasıl Tüketilir?

Siyah pirinci istediğiniz gibi tüketebilirsiniz, pilav olarak yaparsanız siyah pirinç sert olduğu için, beyaz pirinç pilavı için koyduğumuz su miktarını siyah pirinçli pilav için biraz daha su eklememiz gerekir. Dilerseniz haşlayarak salatalarınıza ekleyerek de tüketebilirsiniz, siyah pirinci haşlayarak farklı garnitürler ile de tüketebilirsiniz, siyah pirinç etli yemeklerle veya tavuklu pilav yaparak da, farklı çorba tariflerinde veya dolma da yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.