Altın Otu Nedir? Altın Otu Faydaları?

Altın Otu Nedir? Altın Otu Faydaları?

Altın Otu Nedir?

Altın otu nedir; altın otu daha çok Avrupa ülkelerinde bilinse de Türkiye civarında da dağların kenarında yetişen bu bitki altın renginde çiçekler açar, kurutulduğunda bile çiçekleri solmayan tek bitkidir. Altın otu Güneş çiçeği olarak da bilinir ve halk arasında daha farklı isimleri de olduğu biliniyor bunlar; dalak otu, mayasıl otu, güneş çiçeği, cüce everlast, herdem yeşil, arenarium ve ölümsüz diye de bilinir. Her bitkinin bilimsel bir adı olduğu gibi altın otunun da bilimsel adı helichrysum arenarium olarak da geçmektedir. Altın otunun faydaları son zamanlarda oldukça gündeme gelmiştir ,altın otunu faydalarına baktığınız zaman tam bir mide dostu olduğunu görmekteyiz. Bu şifa kaynağı olan çiçek, doğanın bize sunduğu mucizevi bir bitkidir. Profesör doktor İbrahim Saraçoğlu altın otu bitkisinin insanlar üzerinde oldukça fayda sağladığı konuşmalar ve seminerler düzenlemiştir, altın otu bitkisi daha çok altın otu çayı olarak tüketilmektedir. Altın otu daha çok süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır, altın otu bitkisini hasat ettikten sonra güneşte kurumaya bırakalım, güneşte kuruyan altın otu bitkimizi bez torbada veya cam bir kavanozda saklayıp dilediğiniz zaman tüketebiliriz. Altın otu bitkisi kozmetik sektöründe de oldukça kullanılan, altın otu yağı vücuttaki siğil yaralara sürüldüğünde büyük çapta iyileşme sağlar, egzamaya iyi geldiği bilinmektedir, cildi sıkılaştırılması ve nemlendirmesi de altın otu yağının özelliklerinden birisidir.

Altın Otu Faydaları !

Altın otu faydaları, insan vücudunda oldukça faydalı bir bitkidir, mide koruyucu özelliği sayesinde mide suyunu yükseltir, böbrek sorunları, safra kesesi, hemoroid (basura da) oldukça faydalıdır, pankreas salgısını arttırmada ,romatizma ve kireçlenme gibi ağrılar da altın otunun faydalarını görmekteyiz ayrıca; altın otu böbreklerde oluşan taş, kum, iltihapların dökülmesine yardımcı olur çünkü; idrar yolunu çalıştırdığı için vücuttan çıkan idrar çıkışı meydana gelir ve bu sebeple günde bir veya iki kilo verildiği görülmüştür bu kilo kaybı normaldir, zayıflamak için de kullanılan altın otu çayı diyet bir çay olarak tüketimi uygundur. Altın otu bitkisinin idrar söktürücü sağlık bir şekilde zayıflamak isteyenlere günde 2-3 bardak çayını içmek yardımcı olur. Eklem ağrıları, romatizma, kireçlenme ve kas ağrısı gibi sorunlara da iyi geldiği görülmüştür, altınotu; mide yanması, mide ekşimesi gibi problemlere, gastrite ve sindirim sisteminin, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur, basur tedavisinde kullanılır, tamamen böbreklerin dostu olan altın otu vücuttaki iltihapların atılmasını sağladığı gibi başka iltihaplaşmalarında önüne geçer, içinde P vitamini bulunmaktadır, varis oluşumunu önler, birçok faydası olan altını otu düzenli kullanıldığında bir çok faydasını göreceksiniz.

Altın Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Altın otu çayı; kendiniz kurutursak ya da aktardan alırsak bir bardak suyun içine 4 veya 5 tane çiçek koyarak kaynar suyun içine bırakalım ve daha sonra 15-20 dakika demlendikten sonra içerisine bal da ekleyerek altınotu çayımızı afiyetle içebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.