Kara Turp Faydaları!

Kara Turp Faydaları!

Kara Turp Nedir?

Kara turp, herkesin bildiği sofralarımızda eksik etmediğimiz, mevsim salatalarında kullandığımız, bol bol tükettiğimiz, her yemeğin yanında sade bile olsa severek yediğimiz, vitamin deposu olan lezzetli bitkilerdendir. Birçok faydası olan ve farklı renkleri de olan; beyaz turp, kırmızı turp, kara turp, (siyah turp ) diye de bilinen kara turp, turpgiller familyası içerisinde yer alan, toprak altında yetişen bitkidir. Acımtırak tada sahiptir ancak birçok derde dermanı vardır ki özellikle de öksürüğe…. Bal ile birleşince kronik olsa bile öksürüğü keser. Çok önceden beri şifa kaynağı olan turp yurdumuzda her il de yetiştirilebiliyor, siyah turp öteki turplara göre daha geç hasat edilir, çok sağlıklı olduğundan kış aylarında tüketilmesi çokça önerilir. Bir çok hastalığa iyi gelen kara turp tohumu, kara turp yağı da fayda sağlar. Tabi öksürüğü bu denli hızlı kesen kara turp kürü veya kara turp bal şurubunu da bilmek ve tüketmek doğal öksürük şurubu kullanmak, astım hastalarının nefes darlığı çekenlere de faydası olduğu görülmüştür.

Kara Turp Faydaları Nelerdir?

*En başlıca faydası bal ile birleştirildiğinde öksürüğe birebir iyi gelir,

*Sindirim sistemine iyi gelir böylece kabızlığı önler,

*Tok tutma özelliği sayesinde zayıflamaya da destek olur,

*Kış hastalıklarının ilk sırasında yer alan grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılması önerilir iyi gelecektir,

*Uyku problemleri yaşayanlara tavsiye edilir,

*Siyah turp, böbrek ve safra kesesinde oluşabilecek taş, kum gibi hastalıklara karşı en doğal dermandır,

*Cilt sağlığında faydalı ve cilt lekelerini gidermeye de yardımcı olur,

*Yüksek tansiyonun düşmesine etkili olan potasyum içermektedir,

*Guatr hastalarına da içinde bulunan iyot sayesinde etkin bir koruma sağlar,

*Cildin nem dengesini sağlama ve cildi nemlendirmesi, düzenli yenildiğinde nem ve parlaklığını fark edeceksiniz,

*Sindirim sistemini güçlendirir ve düzenli çalışmasına yardımcı olur,

* Antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden temizleyerek, zehirlenmelere karşı koruma sağlar,

*Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar, bu covid19 döneminde en çok insanların ihtiyacı olan doğal koruma, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur,

*Kara turp safra kesesi ve böbrekte oluşan taşlara doğal bir ilaçtır, böbrek ve safra kesesinde bulunan taşların hastaya acılar yaşatması durumunda hafifletir ve idrara çıkmayı fazlalaştırır, diüretik özeliği sayesinde idrara çıkmanız kolaylaşmış olur bu şekilde taşlarda kurtulursunuz.
 

Kara Turp Bal Şurubu? Kara Turp Kür?

Kara turp bal şurubu, diğer adıyla bilinen Kara turp kürü diye de geçer; Kara turpu alıyoruz sudan geçiriyoruz daha sonra turpumuzu soymadan üstünü kesiyoruz, üstünü kestikten sonra kara turpu çay kaşığı yardımıyla içini genişletiyoruz, genişlettiğimiz kara turp alttan çok küçük bir şekilde kesiyoruz ve incecik bir delik açıyoruz, daha sonra üst kısmından balımızı turpa koyuyoruz ve turpumuzun altına bardak koyuyoruz, içinden akan bal yavaş yavaş süzerek bardağa boşalacaktır, boşalan balı öksüren hastaya veriyoruz bu turpu birkaç sefer bal koyup tekrarlayabiliriz, şifa olsun.

Kara Turp Tohumu Faydaları!

Kara turp tohumu faydaları,  içerisinde oldukça zengin miktarda lif içeren ve sindirim sistemini düzenleyip, kabızlığa ve ishale engel olur, kanser hücrelerine karşı savaşır ve kanser olmayı engeller, düzenli kullanıldığında bağırsak içerisinde oluşan yararlı mikroorganizmaların korunmasını sağlar, kalp sağlığını korur ve de rahatsızlıklarını engellemektedir. Kemikleri kuvvetlendirir, kara turp tohumu 1 çorba kaşığı sıcak suyun içine bırakılır ve demlendikten sonra içilir 1 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Kara Turp Tohumu Yağı Faydaları!!!

Kara turp tohumu yağı faydaları, üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, akciğerlerde ve branşlarda olan sıkıntıları giderir, içinde bulunan magnezyum, fosfor, demir sayesinde hazımsızlığa iyi gelir, cilt bakımında cilt de oluşan lekelere pul pul döküntülere karşı oldukça etkilidir, demir eksikliğine ve kansızlığa da birçok etkisi bulunmaktadır, daha çok Avrupa’da yemeklerde Kara turp yağı az miktarda kullanılır kanda oluşan oksijen sayesinde hücreleri yeniler, kara turp tohumu yağı günlük protein bakımından da oldukça zengindir, kara turp tohumu yağı cilde farklı aromatik dokular katarak maske yapılabilir ve saç bakımında saçların uzamasında da oldukça yardımcı olur.

Kara Turp Zararları?

Çok fazla zararı yoktur aslında fakat ; kükürtlü birleşikler içerdiği nedeniyle gaz oluşumuna sebep olur.
Fazla yendiğinde bağırsakları hızlandırıp ishale neden olur,
çok miktarda oksalat içerir ve bu da kalsiyum ve demir gibi önemli minerallerin vücuttan çıkmasına sebep olur. Bu sebeplerle her şeyin fazlası zarar olduğu düşünülerek kara(siyah) turp da vücut için kararında yenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.