Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayı tüketimindeki yararlar, pek çok hastalığın tedavisinde görüldüğü gibi özellikle gribal enfeksiyon hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılmasıyla bilinmektedir. Ekinezya çayının faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Grip ve soğuk algınlığı tedavi süreçlerinde tercih edilmekte, enfeksiyon etkisini azaltmaktadır.
 • Ferahlatıcı özelliği sebebiyle ağız sağlığı alanında da tercih edilmektedir.
 • Sindirim sistemi üzerindeki tedavi edici etkisi sebebiyle mide hastalıklarında da tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
 • Solunum yollarında oluşan; bronşit, bademcik gibi rahatsızlıklar için de tedavi edici içerikler barındırmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineral değerleri sebebiyle, bağışıklık güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Kronik yorgunlukları gidermekte, daha dinç bir vücut oluşumunu desteklemektedir.
 • Diyet sürecindeki halsizlik ve yorgunlukları giderme etkisi sebebiyle, önerilmektedir.

Ekinezya Hangi Hastalıklarda Tedavi Edicidir?

Ekinezyanın tedavi ettiği hastalıklar, geniş bir yelpazeyi oluşturmaktadır. Pek çok hastalığın tedavi sürecinde destek olarak verilmekte olan ekinezya çayı, vücuttaki bakteri ve mikropların dışarı atımında kolaylıklar sağlamaktadır.

Vücutta kırgınlığa neden olan grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisini yaparken vücuda direnç kazandırmakta, bununla beraber tedavi sürecini de hızlandırıcı etkiler göstermektedir. Olumlu etkileri bulunan ekinezyanın tedavi sürecini desteklediği hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gribal enfeksiyon
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Mide hastalıkları
 • Ağız ve diş sağlığı ile alakalı rahatsızlıklar
 • Saç ve deri tahribatına neden olan rahatsızlıklar
 • Sakinleştirici etkisi sebebiyle sinirsel hastalıklar

Tüm bu hastalıkların üzerinde hem tedavi edici hem de tedavi sürecini destekleyici etkileri bulunmakta olan ekinezya bitkisinin farklı tüketim şekilleri de bulunmaktadır. Bu bitkinin toplanması ardından kurutularak ilgili satış noktalarına dağıtımı yapılmaktadır.

Enfeksiyon içerikli hastalıklarda çay şeklinde tüketilen ekinezya bitkisi, saç ve deri hastalıklarının tedavisinde harici yollarla da kullanılabilmektedir. Ekinezya çayının faydaları olarak bilinen etkiler ise daha çok gribal enfeksiyon özelindeki hastalıklarda tercih edilmektedir.

Ekinezya Bitkisi Yan Etkileri

Ekinezya bitkisinin olası tehlikeleri, kullanım şekline bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu bitkinin dahili ya da harici yollarla tüketilmesi öncelikle doktor onayı gerektirmektedir.

Aktif olarak devam etmekte olan bir tedavi süreci olduğunda ya da alerjik bir durumun varlığı söz konusu olacaksa çay tüketiminde belirli yan etkiler oluşabilmektedir. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma
 • Harici kullanımlarda kaşıntı, kızarıklık
 • Boşaltım sistemi üzerinde oluşan rahatsızlıklar (kabız, ishal v.b)

Tüm bu yan etkiler, ekinezya çayının aşırı tüketiminde ya da asitli içeceklerle tüketilmesi sonucu oluşma ihtimali olan bitkilerdir. Buna ek olarak hamilelik sürecinde olanların da bu etkileri görmemeleri adına kullanım öncesi doktor görüşü alması gerekmektedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ekinezya çayı demlemek, çay olarak tüketim seçenekleri arasında yer almaktadır. Bir bardak kaynamış suya, bir tutam kurutulmuş ekinezya bitkisinin atılmasının ardından ortalama bekleme süresi ile demlenmesi gerekmektedir.

Ekinezya çayından daha fazla yararlanmak isteyenler ekinezya bitkisini; ada çayı, zencefil ve tarçın ile birlikte kullanabilmektedirler. Fakat bu bitkilere ilişkin alerjik durum olma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Ekinezya Bitkisi Yetişme Alanları

Ekinezya nerelerde yetişir, sorusuna cevaben, bitkinin yetişme koşulları söylenebilmektedir. Kurak bölgeleri sevmeyen bitki, çok farklı iklim koşullarında yaşamını sürdürebilmektedir. Haftalık sulamalar sonucu büyüyebilen bitki ülkemizde İstanbul’dan İzmir’e pek çok şehirde yetiştirilmektedir.

Ekinezya çayının faydaları, doğru bitkinin satın alınmasını zorunlu kılmaktadır. Güvenilir bir bitki yetiştiricisi tarafından alınan bilgiler ışığında ekinezya bitkisi tüketilmelidir. Bu tüketim 8 hafta kullanım ardından ara verilmesiyle devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.