Topuk Dikeni Nedir?

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, ayak tabanımızda ki küçük kaslarımızın maruz kaldığı, stresler sonucu sertleşerek, ayak tabanında çıkıntı oluşumuna sebep olur. Oluşan bu çıkıntı topuk dikeni olarak adlandırılır. Topuk dikeni; şişmanlık, düztabanlık, sert ve düz ayakkabı giymek, yüksek topuklu ayakkabılar giymek gibi fiziksel durumlar, topuk dikeni riskini arttırır. Topuk dikeni ilk belirtisini ayağı kalktığımızda üstüne basamadığımız da ya da bastığımda çok şiddeti acı hissettiğimizde vermiş olur. Gün içinde topuğumuzun üzerine ilk bastığımızınki kadar acı hissetmesek te aralıklı olarak acı hissi devam etmektedir. Topuk dikenini, uzun süre ayakta durulan işlerde çalışma ve ortopedik ayakkabı kullanmamakta tetiklemiş olur. Topuğumuza ne kadar çok baskı uygularsak ve zorlarsak o kadar çok topuk dikeni olma riskimizi arttırmış oluruz. O yüzden elimizden geldiğince, ortopedik ayakkabı giyerek ve ayağımızı dinlendirerek topuk dikeni için elimizden gelen önlemi almış oluruz.

Topuk Dikeni Belirtileri?

*Sabahları yataktan kalktığımızda attığımız ilk adımda oluşan keskin ağrı

*Gün içinde topukta oluşan ağrı

*Topuk iltihabı ve topuk şişmesi

*Topuk altında oluşan kemiksi çıkıntı

Topuk Dikeni Nedenleri?

*Topuk kemiğinin aşırı baskılanması ve zorlanması

*Ortopedik olmayan ayakkabılar kullanılması

*Aşırı kilo, obezite

*Parmak arası terlikler

*Bilinçsiz yapılan spor

*Atlamak, zıplamak gibi topuğa çok yüklenilen hareketler

Topuk Dikeninin Tedavisi?

Günlük hayatımızı etkileyen topuk dikeninin tedavisi çok önemlidir. Topuk dikeni tedavisinde hastaya önce ayak egzersizleri verilir. Hastanın kendi yaptığı ayak egzersizleri ile bir sonuca varılmazsa, bir sonraki aşama fizik tedaviye geçilir. Fizik tedavide; sıcak-soğuk uygulaması, masaj ve akıllı egzersiz cihazlarıyla tedaviye devam edilir. Tedavinin düzenli ve istikrarlı şekilde yapılması alacağımız sonucu hızlandırır. Kullandığımız ayakkabının doğru ve kaliteli olması topuk dikenine ,yakalanma riskimizi azaltır. Ayakkabı seçiminde, ortopedik ve düz taban olmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Bir sonraki tedavi yöntemimiz, aşırı kilolardan kurtulmak. Topuğumuza ne kadar az baskı yaparsak hem topuk dikenine yakalanma riskimiz azaltmış oluruz eğer yakalanmışsak da iyileşme sürecimizi hızlandırırız .Topuk dikeninin tüm bu yöntemlere rağmen iyileşmemesi, durumunda cerrahi yöntemlere başvurulur..

Topuk Dikeni Bitkisel Kür?

Prof. İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni için Mucize Kür Tarifi ;
Bir yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzümü ,havanda ezip tülbentte koyunuz. Üç gün akşamdan sabaha kadar topuğunuza sarınız. Dördüncü gün bir yemek kaşığı tatlı pul biberi havanda ezip tülbentte koyunuz. Üç gün akşamdan sabaha kadar topuğunuza sarınız. Yedinci gün bir yemek kaşığı tatlı pul biberden ve bir yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzümden havana atıp ikisini beraber eziniz. Tülbentte, koyarak üç gün akşamdan sabaha kadar topuğunuza sarınız. Toplam kür süresi aralıksız dokuz gündür. İhtiyaca göre dönem dönem tekrar edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.