Düğün Çorbası Nedir? Düğün Çorbası Tarifi?

Düğün Çorbası Nedir? Düğün Çorbası Tarifi?

İç Anadolu tüm Türkiye’de gelenek olarak , düğünlerde yapılan düğün çorbası çok meşhurdur, Türk mutfağında çok özel bir yeri olan düğün çorbası farklı tarifler ile de yapılabilir, yöresel olan bu çorba farklı yörelerde kendileri has teknikleriyle yapıyor. İsteğe göre, kıymalı , kırmızı etli veya tavuk eti ile yapılıyor ama bizim vereceğimiz tarif ,düğün çorbası genel klasik olarak yapılan düğün çorbasıdır. Bu çorba tam bir şifa deposu olaraktan hasta oldunuz zaman tüketilen bol sarımsak ve sirkeyle vücudumuza şifa olur. Tabii ki bu çorbayı sadece düğünlerde değil canımız çektiğinde evlerimizde de istediğimiz zaman tüketebileceğimiz. Düğün çorbamızın bu tarifini şef Turan Ustanın el lezzeti ile bizlere zevk şöleni yaşatan düğün çorbası tarifini paylaşıyorum. Afiyet olsun.

Düğün Çorbası Tarifi?

Malzemeleri:

* 400 gram kuzu eti,

*1 adet soğan orta boy olacak,

*3 diş sarımsak ,

*Yarım çay bardağı sıvı yağ,

*1 adet yumurta sarısı,

*5 su bardağı sıcak su,

*2 yemek kaşığı un elekten geçirilmiş,

* 4 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt ,

*Tuz,

Üzeri İçin :

* Sıvı yağ ,

* Kırmızı pul biber, kırmızı toz biber ,isteğe göre nane olabilir ,

Sarımsak sos :

* Sarımsak sos için, sirke ile sarımsağı birleştirerek bir, iki ,saat kadar dinlendirelim kıvamı alması için.

Düğün Çorbası Yapılışı?

* Dün çorbamızı ilk önce etlerimizi haşlayarak başlayalım, etlerimizi bir tencereye alalım üzeri geçene kadar su ekleyelim, ardından etlerimizi haşlamaya bırakalım .

*Etler haşlandıktan sonra , etlerimizi süzelim ve oda sıcaklığına gelene kadar soğuduktan sonra, etlerimizi tiftiklenip hazırlayalım , haşlanan etlerden bir bardakta sıcak su alalım.

* Düğün çorbamızı yapacağımız tencereye yarım çay bardağı sıvı yağımızı ekleyelim yağ ısınana kadar ,yemeklik doğradığımız soğanları ısınmış yağ içine atarak tabiri caizse ölünceye kadar kavuralım. Ardından tiftikle dediğimiz etlerimizi de içine koyarak soğan ile birlikte 10 dakika kadar kavuralım .

*Tüm malzemelerimiz kavrulduktan sonra üzerine 5 su bardağı sıcak suyumuzu ekleyerek pişirmeye devam edelim .

* Düğün çorbamız bir taraftan pişerken, Bir taraftan da terbiyesini hazırlayalım, terbiye için bir kasenin içine yoğurdu, ellediğimiz unu ve yumurta sarısını , kasenin içine koyarak pürüzsüz bir hal alana kadar çırpalım. Hazırladığımız terbiyeye ,ayırdığımız bir su bardağı et suyunu da ekleyerek hızlıca karıştıralım, terbiyemiz ılıklaşmaması için .

* Düğün çorbamızı ,terbiyesi hazırladıktan sonra kaynayan çorbanın içine yavaş yavaş dökerek birleştirelim , burada önemli olan terbiyeyi çorbaya katarken yavaş olmasıdır ,çünkü hızlı bir şekilde ,terbiyeyi koyarsak çorbamız kesilecektir ,yavaş yavaş dökerek buna izin vermeden terbiyemizi hızlıca da karıştıralım .

* Çorba terbiye ile birleştikten sonra bir taşım kaynatalım ve sonra altını kapatalım .

* Düğün çorbamızı servis etmeden önce üzeri için , kırmızı biber ve pul biberi yakıp ,üstüne döküp servise hazırlayalım .sarımsak sosumuzu sunum olarak sosluk içinde yanında getirebilirsiniz .Afiyet olsun

* İsteğe göre dana etinden veya kıyma ile da yapılabilir. Deneyeceklere kolay gelsin zor bir çorba olmasına rağmen ,bir kere yaptıktan sonra bu çorbayı yapmak size daha kolay gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.