Hafızayı Güçlendiren Gıdalar Nelerdir ?

Hafızayı Güçlendiren Gıdalar Nelerdir ?

Unutkanlık veya hafıza zayıflığı, yaş ilerledikçe birçok insanda görülmesi muhtemel olan bir sorundur. Günlük yaşantıdaki stres, yorgunluk ve yoğun iş temposu gibi sebepler hafızanın zayıflamasına neden olabilir. Böyle durumlarda hafızayı güçlendirmek, bu sorunu yaşayan herkesin aklında olan bir seçenektir. Unutkanlık yaşayan birçok insan, bu sorundan kurtulmak için farklı yöntemlere başvurur, bu yöntemlerden biri ise hafızayı güçlendiren gıdaları tüketmektir.Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir, Bazı gıdalar fakat, özellikle kuruyemişler unutkanlığa karşı faydası fazla görülen bir seçeneklerden biridir.

Hafızayı Güçlü Tutmak İçin Yer Fıstığı

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenilmesi sonucunda, birçok hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğu gibi, beynin gelişmesi ve hafızanın güçlenmesi de sağlanabilir. Günde ortalama 1 avuç kadar yer fıstığı tüketmek hafıza ve beyin için oldukça faydalıdır. Yer fıstığı, kolin bakımından zengin besin türlerinden biridir. Kolin, beyindeki iletim servisi olan, nörotransmitterleri destekler. İçerdiği yağ asitleri sayesinde, faydalı yağların vücutta depolanmasını sağlar, tüm bunların yanında yer fıstığı, unutkanlığa oldukça faydalıdır.

B 12 Vitamini

Hafıza üzerinde son derce etkili olan bu vitaminin eksikliği sonucunda, bir takım nöropsikiyatrik sorunları meydana gelir. Ayrıca hafıza kaybı ve hafıza zayıflığı gibi durumlarda oluşabiliyor. Bu durum, B12 içeren gıdalar tüketmemek veya bazı hastalık türlerinin vücuttaki B12 vitamini eksiltmesi sonucu görülür. Bunun önüne geçebilmek için kuru tahıl çeşitleri ve kümes hayvanları tüketilerek B12 takviyesi alınması gereklidir.

Yaban Mersini

İçerisinde barındırdığı C vitamini, birçok hafıza sorununun giderilmesinde oldukça etkilidir. Yaban mersininin düzenli bir şekilde tüketilmesi, sinir hücrelerinin gelişmesini sağlarken aynı zamanda hafızayı da güçlendirir.

Folik Asit Barındıran Gıdalar

Beyinde bulunan homosistein maddesi hafızanın zayıflamasına yol açar. Folik asit bu maddenin oranında oldukça ciddi bir düşüş yaşatarak, hafızanın kaybettiği gücü geri kazandırır. Folik asit içeren gıdalar, beyinde hızlı gelişme ve öğrenme sağlama açısından önem taşır. Genellikle kahvaltıda tüketilen tahıllar, enginar, bezelye, brokoli ıspanak, mercimek, pancar börülce, portakal, mercimek ve buğday tohumu gibi gıdalar zengin folik asit içerdiğinden hafızayı güçlendirmek için birebirdir.

Hafıza İçin Balık ve Ceviz

Zengin omega 3 kaynağı olan su ürünleri, özellikle ton ve somon hafızayı güçlendirmede ciddi oranda etkilidir. Omega 3 barındıran balıkların, gereken miktarlarda ve düzenli bir şekilde tüketilmesi, ilerleyen yaşlarda görülen Alzheimer hastalığının oluşmasında engel oluşturabiliyor.

Ceviz ise içerisinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde, beynin çalışmasını kuvvetlendirirken, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynar. Günde ortalama 4 – 5 adet ceviz içi tüketmek hafıza kaybı ve unutkanlığa iyi gelir.

Kara Üzüm

Günde ortalama 1 avuç kadar kara üzüm tüketmek, demir sağlayıcı ve kan yapıcı özelliklerinin yanında, hafızanın kuvvetlenmesi konusunda da yardımcı olur. Kara üzüm, hafızanın güçlenmesi için gerekli olan minerallerin birçoğunu bünyesinde barındırır.

Amerika’ da hafızı zayıflığı yaşayan kişiler üzerinde yapılan bir çalışma, kara üzüm suyu içen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduklarını ortaya koydu. Saf üzüm suyu içen kişilerin kısa süre içerisinde hafızalarında gelişme meydana geldiği görülmüştür. Üzümün, beyinde dopamin salgılamasını arttırarak, problem çözme yeteneğini de geliştirdiği biliniyor.

Kepekli Gıdalar

Kepek içeren gıdalar, beyin fonksiyonlarına enerji vererek daha güçlü çalışmasını sağlar. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi yaşayan kişiler için, kepekli gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kepekli ürünler, kan dolaşımını da düzenleyerek, vücuda bağışıklık kazandırır. Sofralarda beyaz ekmek yerine kepekli ekmek bulundurmak ve tüketmek hafızayı güçlendirmek için yapılacak basit ve başarılı yöntemlerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.