Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır, Listesi Nedir?

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır, Listesi Nedir?

Chia tohumu diyet içeriği, farklı besin takviyelerini sunmakla birlikte chia tohumunun tok tutan özelliğinden faydalanarak hazırlanmıştır. Chia tohumu diyeti, özellikle diyet programlarındaki beslenme şekillerinde kendilerini aç hissedenlere yönelik hazırlanmıştır.

Bu diyet programı dahilinde chia tohumundan yapılan bir bitki çayının tüketimi düzenli olarak sağlanmakta bu sayede öğünlerdeki porsiyon miktarları da kendiliğinden küçülmektedir. Bu sebeple diyet programının en önemli kısmı chia tohumundan çay yapmaktır.

Chia Tohumu Diyet Programı

Chia tohumu diyet listesi, tek tek öğün programı vermekten ziyade öğünlerde tüketilen besinlerin chia tohumu ile zenginleştirilmesini sağlamaktadır. Her öğün için sunulan beslenme önerileri sayesinde diyet, kısa sürede kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bu diyet programında en önemli ayrıntı, chia tohumundan yapılan bitki çayı türündeki bir karışımdır. Bu karışım şu malzemeler ile hazırlanmaktadır:

 • 1 yemek kaşığı miktarınca chia tohumu
 • Limon
 • 1 yemek kaşığı ölçüsünde bal
 • 1,5 bardak su

Bu karışımı hazırlamadan önce chia tohumlarının bir saat kadar suda beklemesi ve karışıma hazır hale gelmesi istenmektedir. Bir saatin sonunda yukarıda verilen malzemelerin hepsi bir arada blender yardımıyla karıştığında istenen karışım hazır olmaktadır.

Hazırlanan karışımın tüketim zamanı sabahlarıdır, aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat bu karışım, bir ay tüketildikten sonra ara verilmeli bağırsakların tahribatı önlenmelidir. Tüketim öncesinde de bağırsaklarla ilgili bir problem olup olmadığı doktor tarafından onaylanmalıdır. Bağırsaklar üzerinde oldukça etkili olan karışım, mevcut hastalıklarda farklı etkiler oluşturabilmektedir.

Chia Tohumu Tatlı Tarifleri

Chia tohumundan tatlı yapımı, diyet programı dahilinde tüketilmesi için sunulurken, diyet programını takip etmeyenlerin de sağlık için tüketimi adına önerilmektedir. Pek çok tatlı ile birlikte tüketilebileceği gibi öneri olarak şu tatlılar sunulmaktadır:

 • Narlı Chia Pudingi
 • Kivili Chia Pudingi
 • Chia Tohumlu Muhallebi
 • Chia Tohumlu Sütlaç (şekersiz)

Bu tatlılar normla tariflerinde olduğu gibi yapıldıktan sonra tüketilmeden yaklaşık yarım saat öncesinde chia tohumu eklenerek hazır hale getirilmektedir.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chi tohumunun sağladığı yararlar, lif kaynağı olması sebebiyle pek çok alanda kendini göstermektedir. Chia tohumunun bilinen bazı faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bağırsak düzenleyici olarak bilinmesi sebebiyle kabızlık için oldukça etkili bir çözüm olarak önerilmektedir.
 • Hem bağırsak düzenleyici etkisi hem de tok tutma etkisinden hareketle kilo verme programlarında oldukça etkilidir.
 • İçerisinde Omega 3 takviyesi bulunduğu için vücudu koruyucu ve bağışıklığı güçlendirici etkileri bulunmaktadır.
 • Şeker ve kolesterolün değeli bir seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kas ve kemikleri güçlendirmesi sebebiyle vücut yaşının yaşlanmasını engellemektedir.

Chia tohumu diyeti yapılırken de kilo vermenin yanı sıra yukarıda ifade edilen faydalar sağlandığı için bu diyet programı tavsiye edilmektedir.

Chia Tohumunun Kalp Sağlığına Etkisi

Chia tohumuyla kalp sağlığını korumak, içeriğinde bulunan omega 3 etkisi ile mümkün olmaktadır. Omega 3 takviyesi kalp sağlığının en önemli koruyucusu olarak bilinmekte ve kalp hastalarının tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır.

Chia tohumu içerisinde bulunan omega 3 sayesinde yalnızca kalp hastaları değil, sağlıklı bireylerin de kalp sağlıkları koruma altına alınmış olmaktadır. Yapılan araştırmalar omega 3 içeren besinler içerisinde ALA asitlerinin bulunmasını kalp sağlığı için daha destekleyici bulmaktadır. Chia tohumlarında bulunan besin değerleri de bu içerikleri karşılamaktadır.

Chia tohumu diyeti yapmak, bu veriler ışığında yalnızca kilo vermeyi değil aynı zamanda sağlıklı bir şekilde beslenmeyi de desteklemektedir. Hastalık belirtileri olan bireylerin ya da belirti olmaksızın sağlıklı yaşamayı amaç edinmiş bireylerin beslenme süreçlerinde chia tohumu oldukça destekleyici besin değerlerini içeriğinde sunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.